Chov čmeláka Bombus subterraneus

Téma, které je zaměřené na pomoc ohroženým druhům čmeláků.
Uživatelský avatar
Jaromir Cizek
Příspěvky: 6
Registrován: úte 17. kvě 2016 0:40:35

Drazí přátelé čmeláků. Velmi Vám děkuji za milé pozvání do Vašeho fóra i za Vaše vysoká hodnocení mých chovatelských zásluh. Čmeláky B. subterraneus chovám od r. 2000. Používám kombinovanou metodu založení hnízd v laboratorním prostředí a dochování hnízd s dělnicemi v úlech s venkovním výletem. V počátečním období jsem měl možnost genetický materiál v chovu rozšiřovat zahrnutím nových matek do mého chovu. V té době se odchov dařil. Určitou část matek jsem po kontrolovaném páření v insektáriu nechal hibernovat v chladničce a zbylé jsem nechal odlétnout do okolní přírody. V posledních letech však vlivem hospodaření v krajině tento druh úplně zmizel, i když byl před tím v okolí Prahy poměrně hojný. Protože nemohu nyní můj chov doplňovat o nové jedince, vznikl problém související s příbuzenskou plemenitbou. Mnou odchované matky mají již v první generaci nadbytek samců a nedostatek dělnic. Jediným řešením by bylo doplnit chov o nový genetický materiál. Proto Vás prosím, máte někdo evidenci o současném výskytu tohoto druhu v přírodě? Srdečně zdraví.
Jaromír Čížek
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Dobrý den, osobně bych rád podal pomocnou ruku k záchraně čmeláka pruhovaného. Problém je v tom, že nevím jestli bych bezpečně poznal, že se skutečně jedná o tento druh. Je snad nějaká 100% jistota podle čeho poznat zaručeně čmeláka pruhovaného :?: Děkuji
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Zdravím všechny. Já jsem začal pátrat na internetu po tomto druhu a našel jsem tohle zajímavé video. Výskyt čmeláka pruhovaného v oblasti Velký Hubenov. Video je ale z roku 2014. Obrátil jsem se na autora videa s dotazem, zda pozoroval výskyt tohoto druhu i v jiných letech. Byl by to asi zázrak, ale i ty se někdy stávají. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=hDDaL_sv5xQ
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tomáši,já nevím,ale ten čmelák na videu má tlustý žlutý pruh jestli se dobře dívám a subterraneus by ho myslím neměl mít. ;)

Ještě Honza my mohl s panem Čížkem zkonzultovat jestli to co považoval za čmeláka pruhovaného je opravdu čmelák pruhovaný.
Honzo,tím nechci zpochybňovat,že bys ho špatně určil. :) Jen si myslím,že by pán Čížek měl velikou radost,pokud by se u vás ještě vyskytoval. :)
Uživatelský avatar
Jaromir Cizek
Příspěvky: 6
Registrován: úte 17. kvě 2016 0:40:35

Přátelé, děkuji Vám za reakci na mou prosbu. Pokusím se odeslat obrázek s typickými určovacími znaky B. subterraneus. Je však velmi variabilní, podobně jako ostatní druhy čmeláků. Jaromír Čížek
P1140908 2.JPG
(266.63 KiB) Zatím ještě nestaženo
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den, mohu téměř se stoprocentní jistotou říci, že jsem tento druh čmeláka v minulých letech zahlédl. V roce 2014 jednou, v roce 2015 dvakrát. Bylo to vždy v dubnu na lukách na levém břehu Sázavy v okolí Zbořeného Kostelce (u Týnce nad Sázavou). Vyhledává hluchavky, zejména skvrnité. Loni se mi dokonce jednu královnu podařilo usadit. Odchov se však nezdařil, královna po 10 dnech od usazení zmizela. Letos jsem zde čmeláka pruhovaného bohužel neviděl. Doufám, že Vám tento můj typ alespoň trochu pomůže.
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

Stejně vypadajícího čmeláka jako zde přikládá pan Čížek, jsem viděla u Jesenice u Prahy před dvěma lety. Čmelák byl úplně stejný jako na fotografii, ale byl obrovský. Snad větší než čmelák zemní. Do dneška nevím, jaký to byl druh. :cry: Možná pačmelák... :?:
Uživatelský avatar
Jaromir Cizek
Příspěvky: 6
Registrován: úte 17. kvě 2016 0:40:35

Přátelé, ten čmelák na tom videu bude podle mě B. ruderatus. Je to pro mě dobrá stopa, neboť často sdílí stejné lokality jako B. subterraneus. A na Sázavu musím určitě udělat výpravu. Díky !!
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Tak to mě moc mrzí, že na videu to není subterraneus :(
Uživatelský avatar
Jaromir Cizek
Příspěvky: 6
Registrován: úte 17. kvě 2016 0:40:35

Tomáši, v minulosti jsem B. ruderatus také odchoval, tak mohu pro srovnání poskytnout tento obrázek.
P1080442.JPG
(217.72 KiB) Zatím ještě nestaženo
Jaromír
Odpovědět