Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
čtv 07. kvě 2020 18:09:14
Tak první lesní hned ráno bzučela v trubce a po deváté se odvážila ven, celý den léta a nosí hromady pylu.

Tu druhou jsem dnes asi také viděl. Když ta první byla v úlu, létala po zahradě jiná lesní (žádná další kromě těch dvou tu není). Udělala dvě kolečka po hluchavkách kolem domu a při každém si prohlédla svojí klapku a letěla dál. Zdálo se mi už předtím, že nehnízdí. Létala dost, ale ráno vždy jen přílet jako by nespala uvnitř, v noci na poklep nikdy reakce a létala z úlu na hluchavky metr před ním, to ta první si nikdy nedovolila. Také jsem jí nikdy neviděl s rouskami. Možná je nemocná, možná jen začne hnízdit později.
Tak vidíš,zatím to dopadlo celkem dobře,horší u mne,jedna z těch lesních asi přišla o život,před třemi dny lítala velice často,dnes žádný pohyb na česně,stébla se ani nepohnula.Usazena byla 17.4.takže škoda 3 týdny starého hnízda. :(
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
pát 08. kvě 2020 21:32:48
Ahoj,

taky nejaky update ode me.

Prvni skalni (usazena 16.4.) ma prvni delnice, druha skalni (samousazeni kolem 15-16.4.) take. Rolni zatim delnice jeste nema a treti skalni ocekavam az za tyden.
Co mi ale dela radost je, ze divoka skalni ma jiz taky prvni delnice a predevsim divoka rokytova v krovu strechy jiz take! :)
Marku,ty je máš teda jo zrychlené ty skalní,mně vyletěly první dělnice dnes u skalního,usazen byl 11.4.....jedna z lesních,co mi zbyla byla usazena 5.4. a dělnice zatím nula...i vloni u lesní byly dělnice strašně pozdě...nevím,co jim to tak dlouho trvá,než se vylíhnou...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

To je mi líto Zdendo, ale ani u mě to není o moc lepší, druhá lesní sice existuje, ale dnes jsem pracoval celý den u úlu a dovnitř vlezla jen jednou a celkem na 5 minut. Obávám se, že toto k ničemu kloudnému nepovede.

První létá jak o život, usazená byla 16.4. teď je to vše na ní. Trvá jim to déle asi proto, že se normálně budí později, hledat mají nejpozději ze všech čmeláků, ale tento blbý způsob jara je budí dříve a pozdější ochlazení jim nesedí a dost je brzdí.

Ale u mě dnes dvě dobré zprávy, objevily se dělnice u rolní (usazené 7.4.) a hájové (usazené 11.4.).
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Zdenda píše:
pát 08. kvě 2020 21:42:10
Marku,ty je máš teda jo zrychlené ty skalní,mně vyletěly první dělnice dnes u skalního,usazen byl 11.4.....jedna z lesních,co mi zbyla byla usazena 5.4. a dělnice zatím nula...i vloni u lesní byly dělnice strašně pozdě...nevím,co jim to tak dlouho trvá,než se vylíhnou...
Zalezi na mnoha okolnostech, ale je pravda, ze kazdy rok mi vyletaji prvni zhruba po 3 tydnech. Jsem zvedav kdy bude mit rolni - dnes budu sledovat :)
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj všem. Mám dotaz. Objevují se mi tu hledající čmeláci s kresbou jako zahradní, ale jsou maličký jako rolní. Hlavičku mají podlouhlou. Dva jsem usadila. Ráda bych věděla co je to za druh. Podle obrázků na čmeláci plus bych typovala na čmeláka drobného nebo pruhovaného. Tam jsou krásné obrázky, ale nepoznám velikost, jako má Kaos porovnání s korunou. Dík za rady. Jarka.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Mohou to být i ti zahradní, ve velikosti mají velký rozptyl mohou být velcí i jako větší rolní.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

podlipiar píše:
sob 09. kvě 2020 12:09:48
Ahoj všem. Mám dotaz. Objevují se mi tu hledající čmeláci s kresbou jako zahradní, ale jsou maličký jako rolní. Hlavičku mají podlouhlou. Dva jsem usadila. Ráda bych věděla co je to za druh. Podle obrázků na čmeláci plus bych typovala na čmeláka drobného nebo pruhovaného. Tam jsou krásné obrázky, ale nepoznám velikost, jako má Kaos porovnání s korunou. Dík za rady. Jarka.
Ahoj Jarka.U mňa lietaju tiež také mini záhradné a 2 som usadzoval ale nič s toho.Podla všetkého by som to tipoval na č.drobneho alebo č.tajgoveho.
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Je to tak. Vloni jsem také takového usazovala a po 14 dnech zmizel. Ani dělničky nic neznamenají. Dokud neuvidím královny, tak se neraduju.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak dnes mě velice potěšilo, že u lesní (usazena 16.4.) jsou první dělnice. teď doufat, že matka už brzy přestane létat...
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

jaramikulazadnitreba píše:
čtv 07. kvě 2020 20:21:11
Moc děkuju všem za rady mám hroznou radost už létají dělnice nemůžu se vynadivat. Bohužel druhy cmelin mám prázdný ale nevadí. Prosim ještě o radu vykvetla mi vistarie a létají tam velké jak cmelak celé černé žádný žlutý pruh nevíte co to může být?
Děkuju za odpověď. Jarda. :roll:
Možná drvodělka, když na ni zasvítí sluníčko je fialová, silně bzučí.
Odpovědět