Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,je to sameček hájový.Dej prosím vědět až budeš mít u těch skalních se samečky první matky.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
ned 28. čer 2020 19:52:28
Marku,je to sameček hájový.Dej prosím vědět až budeš mít u těch skalních se samečky první matky.
Diky za identifikaci :) Jasne ze dam vedet - predpokladam, ze se samecci objevi brzy i v ostanich dvou hnizdech, vsechny byly usazeny ve stejnou dobu.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Noční "valná hromada" na česně se opakovala. Nevím jestli je vhodné nějak zasahovat? Uvědomil jsem si, že nemám ani novou výstelku a na webu je lintran snad jen momentálně nedostupný. Mám tu hromadu zatím nečištěné ovčí vlny. Upravit ji do použitelného stavu je dost pracné, tak bych radši něco vhodného koupil.
Nevíte někdo o vhodném zdroji tohoto materiálu?
A ještě doplňující dotaz. Jak likvidujete použitou výstelku po sezóně?
Dík za případné informace.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Hugo.008 píše:
pon 29. čer 2020 9:25:53
Noční "valná hromada" na česně se opakovala. Nevím jestli je vhodné nějak zasahovat? Uvědomil jsem si, že nemám ani novou výstelku a na webu je lintran snad jen momentálně nedostupný. Mám tu hromadu zatím nečištěné ovčí vlny. Upravit ji do použitelného stavu je dost pracné, tak bych radši něco vhodného koupil.
Nevíte někdo o vhodném zdroji tohoto materiálu?
A ještě doplňující dotaz. Jak likvidujete použitou výstelku po sezóně?
Dík za případné informace.
ZD by mela mit skladem: https://www.zelenadomacnost.com/p/cmela ... chopnosti/

Jinak ja starou vystelku po sezone palim a vnitrek cmelinu vypaluji take.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak to mě dost zaskočilo,že není Lintran.Dodavatel uvádí ukončení prodeje :shock: ,co budeme dávat do úlků nevím,rozhodně bych nechtěla tu tmavou výstelku ze ZD a ta bílá je drahá ve srovnání s lintranem. :(

Dnes mi vyletěla první matka zemní :D ,moc příjemně mě to překvapilo jelikož zpočátku se hnízdo vyvíjelo velmi špatně,už jsem se bála,že tam matka není.Později se vývoj zlepšil,ale přesto byly prolety dělnic o hodně slabší než jsem mívala v minulosti. ;)
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Tak to noční sezení pod klapkou mám u tří čmelímů, už je chytám tou chytačkou co se dá koupit u čmeláci plus a hážu je střechou, ale pak musím uzavřít vchod a ráno oddělat, nevím čím to může být i když nebylo horko tak to dělali. Čmelíny byly hrozně mokrý, tak jsem je přemístila do vysušeného s novou vystýlkou jeden den pokoj a už to dělají zase. U jednoho čmelína, kde byly nacpaní pod klapkou číhali dva zavíječi, ještě, že jsem tam byla a mohla zasáhnout. V sobotu a neděli jsem čistila dva čmelíny skalních, hodně bzučely holky, měla jsem strach, ale dopadlo to dobře, žádné žihadlo. Polovinu jsem jich vybrala do sklenice s vystelkou, takže byly v klidu a pracovaly a polovinu jsem vytáhla výtahem do druhého hnízda, přikryla jsem je takže se taky uklidnily adala jsem do pořádku stávající čmelín, nové oblepení a před tím vysušit horkovzd. pistolí, pak vše vrátit do původního čmelínu, výtah jakž takž, ale čmeláky ze sklenice to byl hukot. Do rána to měly zase pěkně upravené. Jenže zase leje. u nás už třetí týden. Už mi stojí voda na zahradě. Držím všem palce.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Mě před nějakou dobou skalní zase začali vytahovat výstelku,tak je každý večer raději zavírám.Už jsem na úlku zlikvidovala 4 zavíječe :x .
Pokud jsou přímo pod klapkou,tedy ne před ní,tak možná kvůli průchodu vzduchu.
U mých je slyšet hukot i když je večer chladněji a větrám jim střechou. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
pon 29. čer 2020 11:58:55
Tak to mě dost zaskočilo,že není Lintran.Dodavatel uvádí ukončení prodeje :shock: ,co budeme dávat do úlků nevím,rozhodně bych nechtěla tu tmavou výstelku ze ZD a ta bílá je drahá ve srovnání s lintranem. :(
S tim Lintranem jsi me zaskocila. Hned jsem si nejaky objednal do zasoby dokud ho maji ruzne eshopy skladem - google jich par nasel :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Lintran je surová nebělená bavlna. Určitě seženu jiného dodavatele, snad i za podobnou cenu.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Niky, máš koupit 8 pytlů, Jakub se mi loni smál co s tím budu dělat :) no a ejhle...
Ale vždycky jsem dával králičí chlupy, je s tím práce je čechrat a delší stříhat, kožky ale za tu cenu co je vykupují ani nemá cenu dávat. - takže kdo nechová králíky na maso, určitě od někoho seženete za pakatel. Mne se navíc do skladu zavlekl kožojed a nějaký typ molu, který mi žere kožku a chlupy vypadávají ze zavěšených kožek úplně volně. Tydle parazity kožek se často zavlečou se zbytky i do úlu, ale čmelákům nevadí. Králičí chlupy jinak čmeláci rádi a teplotně jsou taky fajn, za sebe je příprava i snazší než u ovčího rouna.

Výstelku ze ZD ani náhodou, dlouhodbě děsná kvalita základní výstelky, za tu cenu 1/2 vyhodíš a ta druhá je předražená... Nebudu podporovat šmejdy co maj čmeláky jen na business.
Odpovědět