Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Tak a už ty čmelíny do garáže nepotáhnu. Večer s funěním přenesu dva čmelíny do garáže a pak se kouknu na místo kde stály a kdo tam krouží, čmelda. Tak honem se čmelínem zpátky. Okamžitě si zalezla a znova ten těžkej čmelín od kaose táhnu zase do garáže. Ťukání funguje jen u zemní ta vrčí ale luční není slyšet. Takže konec s přenášením. Mají čmeltranu až po střechu tak to buď vydrží nebo budou jiné. :D
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

no a k těm patřím já a ještě se všemi stařeckými neduhy. Špatně vidím, bez sluchadel neslyším, ale jsem vytrvalý. :lol:
o víkendu se mi podařilo osadit zemní do KAOSového čmelínu a lučního do vyrobené podle návodu od Karla. V pondělí ráno 1 zemního a 1 skalního? do čmelínů podle Karla. Luční a skalní čmelíny jsou trvale v garáži tak dnešní a další zima není problém. Snad zůstaly a venku se nakrmí. Jsou tu rozkvetlé trnky, zlatý déšť, tulipány, narcisy a koberec violek. Jen to nesmí přijít pod sních :cry:
Pavels
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

František píše:
ned 11. dub 2021 16:08:40
Nazdar Pepane,
děkuji za poklonu i za feedback. Co se týká černého čmeláka s bílým zadečkem: ještě existuje 3. možnost, a sice čmelák zemní. Rozdíl by měl vyplynout z velikosti, když zemní zpravidla přesahuje 2 cm, zatímco rokytový až na výjimky zůstává pod 2 cm. Čmeláka zahradního bych vyloučil už jen proto, že je na něj (obzvláště letos) trochu brzy, u nás se objevuje s rozkvetlými hluchavkami. U čmeláka rokytového počítej se všemi barvami jak u dělnic, tak i později u mladých královen (choval jsem je 10 roků, vždy jsem se zjara mohl spolehnout na několik navrátilek).

Nazdar Jakube,
děkuji za podrobnosti k přikrmování pylem, nicméně zůstávám u svého předsevzetí přikrmovat pouze cukrovým roztokem. Zvlášť když nemám přístup k naprosto čerstvému pylu a o nebezpečí kontaminace mikroplísní už jsem četl několikrát. Pokud jde o azyl v teple, vždy jsem postupoval podle stejné šablony jako Ty – až do letoška. Je pravda, že azyl v teple královně šetří zdroje energie, zato ale larvičky se ládují o to rychleji (v podchlazení se krmějí pomaleji, nebo zcela ustrnou). A v tom spočívalo mé dosud nepoznané dilema: larvičky hladovějí a královnám je zapovězen výlet. Naštěstí se 8.4. dostavila obleva a mohl jsem čmeláky vynést ven.

Se srdečnými pozdravy a přáním úspěšné sezóny všem
František
https://www.cmelák.info
Nu já v sobotu odchytil dvě matky zahradních a jedna se dokonce i usadila.Na Valašsku je chladněji-n.výška je u mne 385 metrů.Teda docela vysoko...ale stejně ten rok začíná nějak podivně-skalní jsem viděl poprvé včera a jen přelet,rolní zatím jen 3x-jedna se snad zabydlela sama od sebe a druhá okukovala už obsazený čmelín,tak jsem ji nabídnul jiný,ale asi zájem neměla...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
pon 12. dub 2021 21:33:32
Tak studená fronta už je i tady. Právě teď 1 stupeň a sněží.
Černou jsem schoval aspoň na noc do skleníku.
Pepane,jak se tobě daří s prototypem?U mne pořád nula bodů :roll:
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Admin píše:
úte 13. dub 2021 16:18:24
Souhlasím. S přenášením čmelínu bych byl opatrný. Někdy víc škody než užitku. Nezkušení chovatelé by takto manipulovat se čmelínem vůbec neměli. Můj názor.
Pokud se člověk rozhodne pomoci matce v době extrémně nepříznivého počasí, lze na to jít třemi způsoby. Žádný z nich není úplně bez rizika. Rozhodně bych se rozhodoval podle typu usazené matky, zemní jsou běžný druh, ale pokud má člověk usazený druh, který tak úplně běžný není a neodchová ho každý rok, je na místě zvážit pomoc.

1. Příkrm cukry, matka má dostatek paliva a vytopí si komůrku sama. Dle mého názoru je nejlepší cukerné těsto co používají včelaři. Jelikož nehrozí rozlití, ani kvašení. Alternativně lze použít roztok v poměru 2:1:2 cukr krystal, fruktóza, voda, je ale třeba dávat tak, aby se matka neupatlala cukrem. PET víčko s namočenou vatou, nebo zkumavka či jiná krmítka s dírkou.
2. Přenášení na noc domů - úl se v noci vyhřeje, matka spotřebuje výrazně méně cukrů a je větší šance, že vydrží. Jiný příklad je třeba to, když matka zůstane kvůli nepřízni počasí venku a má už v hnízdu například kukly. Jednou se mi takto povedlo zachránit kokony ze kterých se vylíhly dělnice i když byla matka 4 dny pryč. Venku by vývoj nedokončily a matka by se neměla k čemu vrátit. Úl se také musí nosit až po setmění, aby matka nezůstala venku a vracet za svítání, kdyby venku byla, aby se měla kam vrátit. Hlavní riziko je pád úlu při přenášení. Navíc je to dost náročné na fyzickou kondici.
3. Přitápění. Dodatečné topení kabelem mírně zvyšuje teplotu uvnitř o 5-10°C a za chladných dnů simuluje například teplotu v podzemních hnízdech. Matka spotřebuje méně energie. Rizika souvisí se správným nastavením. Nesmí dojít k přehřívání, nesmí dojít k vysoušení vzduchu uvnitř. U jednoduchých úlu velice složitá disciplína a nelze to doporučit u úlu s dvojitou stěnou lze topení umístit do mezistěny ale je třeba před sezónou otestovat o kolik zvyšuje teplotu uvnitř.

Častou chybu v pomoci vidím hlavně v indikaci, nemá smysl matce pomáhat za běžného jarního počasí, které dokáže být drsné. Pro mě je limitem noční teplota pod -5°C, nebo 2 a více dny kdy matka nemůže sbírat potravu přes den (teploty pod 5°C, déšť sníh silný vítr).

Druhá chyba je zbytečné překombinování, kdy dochází k topení, přenášení a dokrmování zároveň. Měla by být vybrána jedna z metod.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak dnes na zahradě kontrola-10 cm sněhové břečky,dával jsem všude dokrm,u zemní a dvou lučních jsou od 1.dubna už jistě larvičky.Zemní a jedna luční byly slyšet,ale druhá luční sotva slyšitelně,musel jsem čmelín vzít do tepla,jinak by hnízdo zaniklo.V ostatních jsem jen dodal krmení a nechal být.Teplota druhý den venku mezi +1 až +2.A předpověď pořád špatná.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ještě jsem to neviděl, ale věřím, že to bude fajn.

https://www.youtube.com/watch?v=WqqrVIupmPU
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

V neděli v odpoledních hodinách jsem usazovala zemního čmeláka. Matka po opuštění úlku udělala dlouhý a důkladný pamatovací let. Již po půl hodině se vrátila, ale i když kroužila okolo úlku a dokonce si sedla na česno, nepodařilo se jí nalézt vletový otvor. Prostě hledala stále jen dole a nesnažila se podívat "nahoru". to se opakovalo ještě jednou a pak jsem jí již nezahlédla a kamínek zůstal na místě i celé pondělí.
Nevím, jestli se o nalezení pokoušela nebo ne, ale hodně se ochladilo, teplota z 20 stupňů klesla na 2 a poletoval sníh a zmrzlý déšť. To samé počasí bylo i v úterý a kamínek byl stále na místě. Pozdě odpoledne matku viděl okolo česna létat manžel a když mi to řekl, šla jsem úl zkontrolovat. Našla jsem jí ztuhlou na zemi pod česnem. Nevěděla jsem co s ní, bylo mi jí líto a tak jsem jí zvedla , byla ztuhlá, bez pohybu a tak jsem jí jen přidržela před vletovým otvorem a ona do něj okamžitě zamířila . Nebyla jsem si jistá, jestli to přežije, jestli jen nezalezla a nezahyne ve čmelíně.
Dala jsem na česno podložku tak, aby vletový otvor byl pouze půl centimetru nad ním a umístila kamínek. Ve středu v poledne bylo poměrně teplo, sice foukal studený vítr, ale sluníčko docela hřálo. Kamínek však byl stále na svém místě. Když jsem přišla po 17 hodině z práce, byl kamínek spadlý, a do večera jsem jej vracela ještě 2x.
Mám radost, že to snad přežije, ale chtěla jsem se zeptat, jestli jste také někdy pozorovali, že matka nenalezne vstupní otvor do úlu i když hledá okolo česna. Pokud zůstane, chci jí podložku postupně snižovat, ale bojím se použití klapky. Nebylo by lépe počkat až na narození dělnic a pak klapku teprve použít ? A jak jí použít u dělnic ? Také zavírat postupně a nebo rovnou zavřít ?
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Lenkojitko,
tu zkušenost, že se čmelák po prohlídce budky vrátí, ale vstup do budky nenalezne, zřejmě udělal každý z dlouholetých chovatelů čmeláků, a to nejednou. Na následujícím videu je takový případ zaznamenán, naštěstí se mi podařilo slídícího čmeláka opětovně odchytit a podrobit testu téže budky:

https://www.youtube.com/watch?v=BYKcO6IlrKs

Zdraví Tě František
https://www.cmelak.info
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Přesně jak říká František. Když se nepovede návrat, zavést znovu do úlu a podruhé už se naučí vlet správně. Jednou se mi takto rolní netrefila úl o 2 metry.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět