Chov čmeláků v roce 2024

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Dřiv jsem míval konec trubky stočený na střed dna a dělával ve výstelce dutinu podle baňky žárovky a taky se mi párkrát stalo, že matka prolezla z této dutiny na povrch a tam vytuhla. Myslím že Jakub mě poradil, že je lepší když trubka končí u obvodové zdi a není úplně zakrytá výstelkou. Matka má pak větší šanci že při prozkoumávání ji opět najde a může odejít
Od té doby se mi to nestalo. Je to tak 3. sezónu.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ve všech úlech to mám stejně. Husí krk jde při jedné stěně, pak pravý úhel a při druhé stěně končí tak 5 cm před zadní stěnou. A kolem toho vyústění nechávám volné místo bez výstelky.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ještě jeden dotaz. Jak dlouhá doba maximálně by měla být od chycení matky do jejího přemístění do úlu, aby neztratila hledací pud? Běžně je chytám na zahradě, ale už sem moc nelítají. Vyskytují se u lesa, ale odtamtud to mám tak 6-7 minut domů. A to už je asi dlouhá doba.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Letos tu moc nepřispívají zkušení matadoři. To má za následek otázky bez odpovědí. Snad se to časem zlepší.
Ohledně max. doby od chycení do nabídnutí úlku s šancí na úspěch to bude asi dost individuální.
Mám vyzkoušené cca 2 minuty, což zřejmě nebude hranice.
Luboš
Příspěvky: 25
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Já je chytám také téměř na místě,takže se vejdu také do těch dvou,tří minut max.Také si myslím že by snesly i déle,možná ve tmě,aby se tak nestresovaly.Mám lepší zkušenost s matkou,která po zavedení jde klidně,než s tou,která je vystresovaná,v husím krku bzučí směrem dovnitř.Ta obyčejně “vyfárá” jako raketa bez ohlédnutí a bez šance na návrat.Možná záleží na zavaděči,já používám a nejlepší zkušenost mám s dvacítkou stříkačkou s odřízlým spodkem.Jinak hlásím dvoje dělnice lučních v jednom dni a dnes prvé rokytky.Naopak skalní,kterou jsem usadil v úterý přestala létat,nevypadá to dobře.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Matka skalní nechala larvy víc než den opuštěné a ty uhynuly. Tak jsem je odstranil. Je to už víc než 14 dní a stále se několikrát denně vrací. Dnes se v průběhu 10 minut vrátila dokonce 7x. Vždycky vylezla, chvíli se točila na česně, odletěla a za pár vteřin to zkusila znovu.
Je to smutný pohled. Letos už nic k usazení nebude, tak jí úlek nechám.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Letošní jaro stálo za.... Při těch třídenních mrazech mně zmrzlo hroznové víno, kanadské borůvky, ořech, třešeň, švestka, hrušeň, meruňka a nektarinka. Zachránil jsem jahody a přežily to rybízy a jabloň. A ještě mně uhynuli 3 usazení čmeláci, těch je mně líto. Několik jsem jich ještě potom chytil, ale žádný se nevrátil. Takže bylo všech 5 úlů prázdných. Před třemi dny na jednom úlu spadla značka a pak ještě několikrát. Ale nikdy jsem neviděl čmeláka. Až dnes jsem viděl, jak tam zalétá skalní, nejspíš samousazení, protože je to nový úl. Tak doufám, že alespoň ona vyvede mladé. Alespoň jedna dobrá zpráva. Jak jste na tom vy?
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Viděl jsem několikrát usazenou skalní zalétat do úlu. Klapku už má zcela uzavřenou. Nikdy to nedala na první dobrou, vždycky ji to trvalo několik pokusů. Přitom jsem si všiml, že má na zadečku plno roztočů. A dnes jsem viděl přiletět taky skalní a suverénně šla pod klapku. Ještě jsem si stačil všimnout, že nemá žádné roztoče. Tak se do úlu cpou nejspíš zase dvě. Ta první nosí už pyl, druhá neměla nic.
Odpovědět