Technické parametry čmelínů

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak zatím co se někteří snažíme pořídit dřevěné čmelíny,pro včelaře se začínají vyrábět plastové úly.
Výňatek z odkazu:"Důležitou vlastností včelích úlů je jejich tepelná izolace, v zimě proti mrazu a v létě proti přehřátí. Zde jsou použity vzduchové kapsy 20 mm silné. Tím, že vzduch má cca 6x menší tepelnou vodivost než měkké dřevo je tepelná izolace dostatečně zajištěna, což potvrzují i první praktické testy." http://www.pokornydacice.cz/plastove-ra ... rettyPhoto
Tady na odkazu dole jsou nějaké ukázky,zajímaly by mě ty vzduchové kapsy jak konkrétně to mysleli. ;) http://www.pokornydacice.cz/plastove-ra ... -dily.html
Až budete mít čas a chuť,můžete se na stránky podívat. :)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Jak jsem psal v "Chov čmeláků 2018", začal jsem laborovat s chlazením čmelínu Peltierovým článkem. Na čmelín, připravený na příští sezónu, jsem místo stříšky vyříznul 25mm polystyren na který jsem "narouboval" dva hliníkové chladičové profily. Vnitřní je klasické žebro používané na chlazení tranzistorů a venkovní je Al chladič s ventilátorem (6x6cm z procesoru ze starého PC). Mezi nimi je zmíněný Peltiérův článek (4x4cm, 40W) z obou stran potřený silikonovou vazelínou. Uvnitř na izolaci čidlo teploměru ukazovalo po hodině chlazení o 10°C méně než venku. K napájení jsem použil zdroj z PC (12V). Nutno podotknout, že jsem zavřel větrací otvory. Při tomto chlazení je otázka, jak se k větrání postavit. Pokud by byla cirkulace vzduchu uvnitř větší, došlo by k poklesu chladícího efektu a zároveň k trvalé kondenzaci vlhkosti. Takže to bude asi chtít přivřít.
20180804_142043 res.jpg
(231.49 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Pepane, super fotoseriál. Polystyren sám o sobě celkem smrdí, takže povrchová úprava je na místě. Topení se mi líbí a při mém bastlení chlazení bych ho chtěl taky zakomponovat. Co se spotřeby týče, tak ho u chlazení o 5 - 8 °C pod venkovní tepotu odhaduji na 40 watů. K regulaci chlazení jsem použil už hotový termostat, který umožňuje požadovanou teplotu nastavit přímo ve stupních Celsia a zároveň ji i zobrazuje. Přesnost měření je na hranici použitelnosti ale jde přepnout do režimu chlazení i topení, má nastavitelnou hysterezi a dalši funkce. https://aukro.cz/digitalni-termostat-te ... 6922606990 . Měl bych už jeden funkční kousek, ale zkoušel jsem jak moc se přenáší hluk větráčku do vnitřku čmelína a trochu mě to překvapilo. Venku není skoro slyšet, ale když přiložím ucho na korpus, tak je to celkem hlučné i při nižších otáčkách ventilátoru. Takže ještě zkusím odhlučnit ventilátor nebo chlazení velkým Al profilem bez ventilátoru. Nevím jak dalece by čmeláky hluk stresoval.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pozor varování!!!

Někdy na jaře se FB objevila tvrdá a opodstatněná kritika těchto "čmelínů". Tady jsme to ani neřešili, ale pro případné nováčky je to potřeba zopakovat. S opravdovým čmelínem to má dost málo společného....

Výrobce možná dal na kritiku a začal vyrábět i tzv. profi čmelíny, vybavené dokonce klapkou a větráním. I tak si myslím, že to rozhodně nebude to pravé... Cena je navíc dosti brutální.

A pak musím jednoznačně varovat před tzv. kombinovaným čmelínem - tj. čmelín + hmyzí hotel. Když pominu všechny ty nedostatky a čmeláci by se v tomto čmelíně nějak zázrakem udrželi, tak vážně hrozí napadení čmeláčího hnizda vosičkou Melittobia acasta, která právě hojně parazituje v hmyzích hotelech. Pro čmeláky je to pak konečná....
Přílohy
komb. čmelín.jpg
(12.46 KiB) Zatím ještě nestaženo
čmelín.jpg
(58.46 KiB) Zatím ještě nestaženo
profi čmelín.jpg
(31.47 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ondra chce aktualizovat www stránky, asi by nebylo do věci prezentovat i tyto čmeláčí rakve...
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

K jak velkému prostoru (dutině) v teplodržném materiálu pro nové usazovanou matku se přikláníte. Myslím ten do kterého vleze matka z konce trubky (pokud je použitá). Je lepší větší, třeba o velikosti tenisáku nebo jen jako švestka?
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Letos jsem začal používat klasickou žárovku. Vytvořím s ní kulatou dutinu, žárovku vytáhnu a překryju výstelkou. Úspěšnost této metody zatím nemohu posoudit.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Máte někdo změřené k jakým teplotním výkyvům dochází uvnitř čmelína v těchto dnech, kdy teplota k ránu klesá pod 15°C a odpoledne přesáhne 30°C ?? Mám jeden čmelín (bez čmeláků) s nasazenou chladící střechou dá se říci, že vnitřní teplota s malým zpoždění téměř kopíruje (s rozdílem cca 1°C) tu venkovní. To elektronické chlazení se zapíná jen když vnitřní teplota stoupne na nastavenou teplotu,(teď zkušebně 27°C) jinak jen pasivně měří. Na druhou stranu je ale vnitřní i vnější strana střechy teplovodivě propojená hliníkovým hranolem 4x4x4cm, přes který dochází ke srovnávání teplot uvnitř a venku.
Proto by mě zajímalo, jak moc vnitřní teplota courá s tou venkovní, když je střecha izolovaná??
Pokud to někdo máte odsledované, moc prosím o info.
Díky Hugo.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

HUgo pošlu ti mé výsledky, ale ve středu , dnes a zítra to nedávám mám data z polystyrenového úlu 3cm síla stěny
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

SUper, diký Karle.
Zkusil jsem do volného úlku bez chlazení i čmeláků dát vnitřnovnější teploměr a změna teploty uvnitř probíhá logicky pomaleji. Ale k večeru tam stejně teplota dosáhla 30°C, když přes den jsem venku na úlu naměřil 37°C. Ráno bylo uvnitř 20°C při venkovních 18°C. Dnešní ráno bylo teplejší než ty předchozí. Takže když si to "pro sebe" shrnu, tak u nechlazeného úlku, při rozptylu venkovních teplot (max. 37°C - min. 18°C) o 19°C se vnitřní teplota změnila (max. 31°C - min 20°C) o 11°C.
U chlazeného max. 27°C (zastaveno chlazením) a min 18,5°C, to dělá 8,5°C.
Pokud by ale ranní teploty klesaly níže, tak už je k zamyšlení, jestli tato konstrukce je přínosná.
U přitápění z kraje sezóny je situace s přitápěním jednodušší o to, že teplo uvnitř prostě vyrobíš a neděláš žádný tepelný most s venkovním prostředím. Takže zaizolovanost není ovlivněna.
Kdežto chlazení pracuje na principu aktivního odvedení tepla z prostoru uvnitř a ve chvíli kdy chlazení vypneš dojde i k rychlejšímu přenosu venkovní teploty zpět dovnitř. Mluvím teď o mé jednoduché konstrukci.
Otázka je, při jakém poklesu teplot už to pro čmeláky znamená zátěž. Nebo komplexněji. Jaký rozsah a rychlost změny teplot neovlivňuje vývoj rodiny.
Poprosil bych jestli nemá někdo změřené teploty v zemních úlcích. Třeba takový Pepan by to mohl mít :roll:
Odpovědět