Technické parametry čmelínů

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
puschpull
Příspěvky: 8
Registrován: ned 12. dub 2015 12:58:15
Bydliště: Most - Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Díky za postřeh. Ti mravenci mě také napadli. Možná kdybych čmelín připevnil delšími vruty, aby se stěna dřevníku nedotýkala střechy čmelína a ty vruty provrtal skrze víčka pet lahví do kterých byl dal nějaký olej .... ?
Díky za případnou radu. :-)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

V práci člověk neví co dřív a tak jsem se potřeboval odreagovat. Čmelín co mám doma je již obsazen a když jsem viděl ty hledající samičky říkal jsem si, že to chce zkusit něco dalšího.
Sháněl jsem ideální betonovou tvarovku na čmelín, aby měla vnitřní rozměr 25x25cm, ale nic moc jsem v hobby marketech nesehnal a k nějakým spec výrobcům (BEST, Diton) jsem se nedostal dala by se použít tvarovka na komíny, ale ta je už zase dost velka snad 30x30cm nebo i více vnitřní rozměr. Ideální by bylo říznout kus betonové trubky DN250, ale to už je zase možná zbytečně moc práce.
Hlavně o co mi šlo bylo použít beton, protože je velice dobrý v přenosu vlhkosti. Vyhrabal jsem díru na dno trochu štěrku jako drenáž na to dlaždice na dlaždici betonová tvarovka myslím že jí prodávají jako "svahovka" je sice menší než standardní čmelín má asi průměr 20cm a ještě vykrojení dovnitř. Je ale zase dobře pórovitá. Dole u spodní hrany jsem vyvrtal otvor pro vložení husího krku (vnitřní průměr 16mm múže být i víc) a zahrabal tvarovku az po cca 1-2 cm od horního okraje. Na konec husího krku jsem nasadil kus šikmého dřevěného špalku, který poslouží jako klapka proti můře zavíječe. Drevený špalík jsem ještě obložil zámkovou dlažbou, aby se nehnul.
Práce na chvíli a čmelín, který není náchylný na kolísání teplot a letní vedra je na světě.
Do budoucna ještě zřejmě přidělám plechovou stříšku s přesahem, aby nedoházelo při dešti k zatékání mezi vrchní dlažbou a tvarovkou dovnitř.
Včera večer jsem chytil samičku (pro mě neznámého druhu) vpustil a cca po pul hodině nevylétla, tak jsme zvědaví zda se usadí.

http://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_2015_zemni/
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Dost dobrý, super nápad. Já zas přemýšlím že bych mohl předělat staré holubníky na čmelíny. Je jich na stodole 12. :D :D
Uživatelský avatar
puschpull
Příspěvky: 8
Registrován: ned 12. dub 2015 12:58:15
Bydliště: Most - Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Nechal jsem čmelín pár týdnů bez povšimnutí. Včera jsem koukal že se tam zabydlela čmelanda a do čmelína létá tam i zpět spousta malých čmeláčků. Takže si nakonec cestu našla. Zkusím je naučit na klapku (tu jsem tam těch pár týdnů neměl) ...
Hurá, nedělal jsem čmelín nadarmo.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Čmelín 2015 z dubových fošen po sezóně...
fotografie k nahlédnutí tady:
http://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_20 ... _po_sezone.../
materiál se mi neosvědčil cmelin jiz nelze dále pouzit do další sezony již jedině vodovzdorná překližka...
Dalibor
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. úno 2015 14:14:34

Ahoj, chtel bych se zeptat na vas nazor ohledne tohoto cmelinu nebo pripadne na zkusenosti pokud nekdo cmelin letos pouzil. Dekuji vsem ;)

http://www.zelenadomacnost.com/detail/1 ... ln-zdarma/
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Ahoj Dalibore, tento čmelín jsem se zakoupil spolu s ochrannou klapkou v zimě. Na jaře jsem ho instaloval ven a podařilo se mi do něj usadit matku Čmeláka zemního. Hnízdo rostlo a sílilo. Podařilo se jim odchovat i několik matek. Teď po sezóně mohu konstatovat, že se čmelínu nic nestalo. Nepokroutil se ani nepraskl a to i přes to, že byla uvnitř opravdu vysoká vlhkost. Plíseň dokonce rostla i na pozorovacím okénku ale né moc. Když jsem se podíval dovnitř, tak byla většina plochy vnitřního materiálu a také stěn pokrytá čmeláky, kteří intenzivně chladili. Mnoho čmeláků bylo také pod ochrannou klapkou, a tak se dovnitř dostala Brachycoma devia. Několik čmeláků též vždy sedělo na přistávací ploše klapky a chladili i tam. Toto všechno se dělo i přes to, že jsem čmelín umístil do stínu. Při extrémních teplotách jsem celý domek poléval vodou. Ovšem i přes to všechno se mnoho larev uvnitř uvařilo. Poznal jsme to tak, že je některé dělnice celkem často vynášeli ven. Proto usuzují, že větrací otvor čmelákům příliš nepomáhal. Těsnění střechy jsem vyřešil tak, že jsem na lem čmelínu nalepil pásky z pěnové rohože do koupele. Krásně to přilehne k sobě a těsní. Myslím si, že vnitřní prostor čmelínu je velký. Možná že až moc. Když jsem teď hnízdo kuchal, zjistil jsem, že plocha hnízda byla tak poloviční té celkové. To mohlo být také způsobeno parazitující mouchou. Co se mi na tomto čmelínu nelíbí (a myslím, že nejen mě) je jeho pořizovací cena. Když si to potom člověk všechno sečte zjistí, že ho ti čmeláci příjdou draho. I proto jsem se tu ptal jestli by někdo neprodával (a to hlavně klapky) levněji. Podobný čmelín jako ten od zelené domácnosti jsme našel za 600Kč. Myslím si, že to už je rozumnější cena.

Prodej zde: http://www.semenarskyzavod.cz/budky/Str ... fault.aspx
Moje videa: https://www.youtube.com/channel/UCAPak3 ... dDPKGGyVKg

Doufám, že ti to pomůže.
Karel Novák
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Čmelín z odkazu vypadá také dobře,jen mám obavu podle uvedených rozměrů,že tloušťka dřeva bude jen 20mm.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

600,- za cmelin je myslim dobra cena, pokud ho budete někdo chtit vyrobit v podobne kvalite vcetne doplnku a nejste zrovna truhlar nebo nemate pristup k materialu nijak levneji to nevyrobite.
z mych zkusenosti plyne, ze stena 20mm je uplne v pohode, dulezitejsi je teplodrzna vystelka cmelinu a aby do cmelinu nikde nefoukalo.
Romeo
Příspěvky: 2
Registrován: stř 17. úno 2016 8:46:54

Dobrý den, mám na vás prosím dotaz ohledně OSB desek. Je tento materiál vhodný pro výrobu čmelínu? Jsou nějaké nevýhody?

Děkuji vám.
Odpovědět