Úl z polystyrénu

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahojky, slíbil jsme výsledky z polystyrenových úlů tak tedy letošní sezona:
Osídleno nakonec
Východní strana všechny tři úly 2x skalní, 1x zemní, severní strana 1x skalní, 1x rolní a 1x luční II. generace. (nezahrnuji již usazovací pokusy a fázi matky bez dělnic).
VÝCHODNÍ STRANA
Skalní s krátkou chodbou, úl u země hodnotím úspěšně
78 velkých otevřených kokonů
8 zavřených (1 zkolikvovaný obsah larvy, 1 vyžráno od Brachycomy, 6 nedovyvinutí jedinci čmeláků)
2-3% plísně u vchodu z celého objemu hnízda (nikoliv úlu)
0 Aphomia sociella
0 Melittobia acasta
4 pupy Brachycoma devia
Antherophagus + roztoči
krátká chodba doplněná o systém ochran viz konstrukce úlu
Fotogalerie s popisem viz:

https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/V ... lad_pelet/
Skalní s dlouho chodbou, úl v “patře“ hodnotím úspěšně
77 velkých otevřených kokonů
5 zavřených bez napadení s nálezem mrtvých nedovyvinutých čmeláků
v hnízdě 6 mrtvých nevyvinutých matek a 1 zmetek bez křídel a chloupků
0 Aphomia sociella
0 Melittobia acasta
0 Brachycoma devia
zachycen antherophagus a roztoči
úl s dlouhou chodbou a stadardem mých ochranných pastí
úl díky umístění v horní třetině skladu nejvíce vystaven vyšším teplotám (mrtví jedinci možná jako následek vyšších teplot v úlu)
Fotogalerie s popisem viz:
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/V ... lad_pelet/

Zemní s dlouho chodbou hodnotím velmi úspěšně
150 velkých otevřených kokonů, žádné zavřené
0 napadení brachycoma devia
0 napadení melittobia acasta
0 napadení aphomia sociella
pouze antherophagus a roztoči
naprosté minimum plísní
Fotogalerie s popisem viz:
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/V ... lad_pelet/

SEVERNÍ STRANA
skalní s dlouhou chodbou hodnotím neúspěšně
7 otevřených velkých kokonů
0 zavřených velkých
cca 20 zavřených malých bez parazitů ale s dělničkami
v hnízdě několi mrtvých dělnic bez matky
předčasný konec hnízda z neznámé příčiny. Slabá matka, teplotní vlivy, nepovedený bod zvratu?
hnízdo bez plísní
0 Aphomia sociella
0 Brachycoma devia
0 Melittobia acasta
zachycen antherophagus a roztoči v menší počtu
hnízdo s dlouhou chodbou , bez plísní. Od počátku mělo pomalý vývoj bez příčiny.
Fotogalerie s popisem viz:
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/V ... _H2_sever/

Rolní s krátkou chodbou hodnotím úspěšně
55 velkých otevřených kokonů, 25 otevřených stření velikosti
17 zavřených, z toho 16 bez napadení s nálezem mrtvých nedovyvinutých čmeláků
1 zavřený kokon napaden dle Jakuba jde o larvy Melittoba acasta ve stadiu hybernace nebo před zakuklením
celkem 9 ztrát dělnic na pastech, 8 na spodním roštu a 1 ve vnější pasti na přívodu vzduchu
0 Aphomia sociella
+ Melittobia acasta ve stadiu larvy bez zásadního vlivu na kolonii
0 Brachycoma devia
zachycen antherophagus ve velkém množství a roztoči
úl s krátkou chodbou a stadardem mých ochranných pastí
Fotogalerie s popisem viz:
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/V ... HP1_sever/

Luční II. generace s krátkou chodbou hodnotím neúsopěšně
Hnízdo se zastavilo ve fázi druhé generace dělnic, uvnitř jen otevřné malé kokony a uhynulá matka s dělnicemi. Neúspěšný odchov.
0 Aphomia sociella
0 Melittobia acasta napadení, ale možný záchyt na vnitřní lepivé pasti přívodu vzduchu
0 Brachycoma devia
zachycen antherophagus v menším množství a roztoči
úl s krátkou chodbou a stadardem mých ochranných pastí
Fotogalerie s popisem viz:
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/V ... _H1_sever/

Závěry:
1.) Osvědčila se konstrukce pastí na úlku a to především přívodech vzduchu – ani jeden úl nebyl zásadně napaden, krom Antherophaguse, který byl ve všech úlcích, ale ani v jednom nemyslím, že by měl vliv na kolonii.
2.) Žádný úl nenesl známky plísní, betonová stěrka spolu s mechem působí jako spolehlivá absorpční plocha. Nečinil jsem během sezony žádná opatření s cílem snížit vlhkost v úlu. Svůj díl má jistě i spodní přívod vzduchu, který zlepšil celkovou cirkulaci vzduchu v úlu
3.) V strana trpěla na riziko přehřátí v létě. Sklad byl zcela zaplněn peletkami, kolem úlů bylo jen minimum prostoru a sklad nemá žádné větrání. Tedy se velmi rychle vyhřál nad 30st. Řešil jsem to mrazícími vložkami přímo do úlů a uzavřením větracích otvorů po dobu dne. Na noc jsem naopak větral včetně celého skladu. Přesto všechny úly zde dosáhly nejlepších výsledků. Nedotáhl jsem konstrukční řešení těchto úlů. Pro rok 2020 doplním horní vývody vzduchu z úlů o komíny ven ze skladu, tak aby horký vzduch ve skladu nebránil odvodu tepla z úlů. Do skladu pod střechu přidělám nad úly navíc větrací otvory pro odvětrání skladu. Situace bude celkově příznivější, neboť bude spálena za zimu cca ¼ zásob peletek. (spotřeba a dodací podmínky mi neumožňují zásobování na rok, ale na 4 roky s postupnou spotřebou) a tak bude více volného vzduchu uvnitř skladu.
4.) S strana dopadla špatně – je zde 9 úlů a úspěšný byl jen úl s rolním. Většina se nepovedla vůbec osídlit z příčin špatné jarní sezony a malého počtu matek. Zastavení vývoje v časných fázích a slabá populace skalní bez zjevné příčiny nedává zatím moc odpovědí a je třeba dalších let k zhodnocení. Zcela jasnou příčinu např. v konstrukci úlu ale nevidím. S strana je teplotně mnohem stabilnější než V….
5.) Dlouhé chodby – jak patrno je rozměr vnitřní 32mm nikoliv moc, ale akorát. Nevolil bych menší, u početných kolonií by došlo k ucpání chodeb. Vystelou i 32mm, ale jedná se o materiál, který jsou schopni sami zase přeskupit, což by jim menší průsvit chodby neumožňoval. Perforace dna chodeb pomohla v odvodu vlhosti a celkově zlepšila hygienu chodby. Pasti na chodbách měly minimální záchyt a mezi úlky s krátkou chodbou nebyl zásadní rozdíl v průniku parazitů.
6.) Lepivé pasti přímo na klapce (bok) měly minimální záchyt, ale ani žádný čmelák se na nich nechytil.
7.) Efektivitou pastí jak na klapce tak dlouhé chodbě nelze vyhodnotit zcela samostatně, neboť úly jsou blízko u sebe, je zde celý systém pastí a tak měl parazit opravdu na výběr…. Nejúčinnější a v zásadě vše vychytající byly pasti na přívodu vzduchu pod úl. Jejich venkovní vyústění přitom u krátkých chodeb je těsně vedle klapky – fungovaly tedy jako past i pro parazity hledající kolem klapky. Naopak zas dlouhé chodby ochránily úly i vstup klapkou vzdáleností od převažující vůně z úlu pomocí větrání.
8.) Spodní lepivé desky pod spodním roštem se osvědčily , je patrný záchyt mnoha larev Antherophaguse. Nicméně mám zde i záchyt mrtvých dělniček rolního, přestože neměl vliv na kolonii – z bezpečnostních důvodů je nemohu pro malé druhy doporučit. U úlů, kde budu cíleně osazovat v r. 2020 malými druhy (lesní, rolní, luční) již nebudu lepivé desky pod spodní roš dávat. Ponechám pouze lepivou past na vnitřním přívodu větrání – i vzhledem k překvapivému nálezu u lučních, neboť nelze nikdy vyloučit např. techn. chybu v síti uhelonu. Samotný záchyt pak nebyl zas tak zásadní, aby ovlivnil kolonii i do plusu. Oka roštu mají volný průměr 3mm což je minimum, aby byl nějaký záchyt parazitů propadem. Matka lučního / lesního / rolního touto sítí neproleze a nemá k tomu důvod. Malé dělnice mající na starosti hnízdo, ale jak vidno mohou. Rolní rádi zkoumají i dno, na rozdíl od jiných druhů, které ve stavbě hnízda jdou spíše vzhůru.
9.) Spoj střechy a vlastního úlu i přes vícero těsnění nebyl optimální a budu jej muset předělat. Ochranu ale zvládla vnější uhelonová síťka a tak přes střechu k napadení nedošlo.
10.) Po konzultaci s Jakubem lze říci, že ani mne se nevyhnulo napadení Melittobií. Jednalo se o čmeláka rolního v samém závěru kolonie. Nevíme zda nevyvinutí dospělci také už nebyli napadeni a proto byl jejich vývoj zpomalen / zastaven. Naštěstí nedošlo u napadení Melittobie o masivní útok a především se nestihla vylíhnout v dospělé jedince . Nebýt pitvy zavřených kokonů, ani bych napadení nepoznal. Časově napadení odpovídá slábnoucí kolonii v jejím samém závěru. Stupeň napadení svědčí o průnik jen pár vosiček zřejmě přes klapku. Nicméně to jen dokládá nutnost používat důsledných ochran, prevencí včetně sanace po sezoně a během sezony pak neopomínat především lepivé pasti, které se jeví zatím v obraně úlu jako nejefektivnější - viz záchyt podezřelých "mušek" na vnitřním lepu u lučních za ochrannou uhelonovou sítí bez jejich proniknutí do úlu....
Naposledy upravil(a) Karel dne úte 01. říj 2019 21:55:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,díky za přehledné zhodnocení sezóny a fotky :D .

Myslíš,že určitě neúspěšnost lučních nemá na svědomí antherophagus? :?: ;) Byl prázdný džbáneček?
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Karle 👍.Držím palce do ďalšej sezóny .🐝
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Niky , u lučního si myslím, že nebyl tou příčinou. V úlu byl minimálně, džbánek byl trochu plný viz
Obrázek
V popisku jsem měl blbě jeho počet u lučního což Tě asi zmátlo, nevšiml jsem si - jak jsem kopíroval základní seznam. Na fotkách je ale vidět , že tam skoro není, ani na lepu.

Nevím s jeho škodlivostí. Velmi početný byl u rolních a v ostatních hnízdech, tam bych ho vinil z těch pár mrtvých a nedovyvinutých čmeláků v kokonech. I přes veliké počty larev tam, ale neměl vliv na kolonii ostatních. Ten jeden skalní co měl jen 7 velkých kokonů - tam možná, ale ani tam ho nebylo extra moc. Já se spíš přikláním k tomu, že je komenzálem žijícím z odpadu. Moc dospělců jsem nenašel ani zakuklených stádii a všechna hnízda jsem rušil tak 14 dní po konci posledního čmeláka (krom zemních, tam jsem je ale nečekal :) ) Čili měl čas se namnožit. Ale nevím to a ani shoda na jeho škodlivosti zatím není jasná.

Příčin může být vícero od virů , prvoků a opravdu parazitických roztočů... To už nesleduji. Já parazity beru spíše z praktického pohledu - zda se mi do úlu dostanou ty, co je v silách zastavit a ty ostatní, kde to běžným chovem nejde.

Já jsem k druhé generaci velmi skeptický, luční se usadil sám. Jinak se o ni ani cíleně nepokouším (a vzhledem k tomu, že neseču trávu dřív jak v červenci) ani nemám moc šancí najít hledající matky případné druhé generace.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,mě antherophagus jednoho roku zlikvidoval začínající hnízdo polních.Dílo mělo malé dírky(možná proto,že jsou stavitelé kapes a jeho larvy se chtěly dostat k pylu?), bylo tam plno jeho larev.Tehdy mě nenapadlo zkusit očistu jak se dělá při napadení zavíječem.Možná,že tolik neškodí když dojde k napadení později,když už je hnízdo dobře rozvinuté :?:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

1.října svítilo sluníčko tak matky ze čtyř úlků pěkně létaly,v poledne z jednoho 12x za 1/2 hodiny. :D Myslela jsem,že už je to naposledy,ale dnes jsem viděla ještě nějaké matky přiletět do dvou :D :D .Tak dlouho mi matky ještě žádného roku nelétaly,maximálně myslím do 26.9. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Před týdnem jsem ještě měla radost,že matky létají tak dlouho.Teď ale začínám být znepokojená,že pořád jsou v několika úlcích a neodlétají někam se zazimovat :( .

6.9. byli vidět na marulce poslední dva samečci zemní,teď už jen polní a zahradní sbírající pyl na hluchavce.Na tom dračíku Red Rock bylo polních i více než na hluchavce. ;)
Odpovědět