Úl z polystyrénu

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Zdravím všechny. Odlehčené víka na klapkách jsem provozoval už loni. Čmeláci si je pochvalovali, zavíječe jsem neměl žádného, ale možná i díky tomu, že je u nás jejich menší výskyt. To lehké víko má pouze nevýhodu, že se musí při silném větru zaaretovat ve vhodné výšce třeba kolíčkem. Já měl obě boční stěny klapky provrtány a prostrčená zkrácená špejle zabránila častému nadzvedávání klapky. Do jednoho čmelínu se mi dostala akorát ta moucha, co pořád šmejdí na klapce. Ale ta by se tam dostala i kdyby tam bylo standartní víko na klapce.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi,moc potěšující zpráva :) až na působení toho větru,foto aretace by bylo fajn.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobré ráno všem.Tak zkouška zavírání nedopadla.Mechanismus zavírání je dobrý jen ovládaní se mění spojitě a to se mi nelíbí.Budu tam muset přidat komparátor a asi i relátko,aby se to zavřelo přesně za tmy a ne už ,že se klapka pomalu přivírá za šera,kdy ještě může nějaký čmelák přiletět,ale už se neprotáhne.Trochu mě to štve,protože jsem to chtěl mít co nejednoduchší. :x
Tam by pomohl ten naprogramovaný čip.
Co se týče klapek tak jsem to tady už psal,že místo skobiček mám jen šikmé hřebíky s hlavičkou tak aby přes ně klapka šla těsně nasadit.
(Dostatečně dlouhé,protože čmeláci jsou schopní vyhodit klapku z "pantů") Výhoda tkví v tom,že můžu klapky měnit za provozu podle potřeby.
( A že jich mám nadělaných druhů.... :) )
Já teď jdu dál kutit na tom ovládaní. Tak zatím... :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já jsem loni nechával otevřeno rokytovým když už doletávali přes den a po západu Slunce jsem zavíral na noc. O cca 2 týdny později tam bylo asi 100 malých larviček zavíječů, takže se tam dostanou bohužel ještě za světla, kdy čmeláci létají :-(
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Jakube, nevěděl jsem ,že máš svůj web. :o Máš to moc pěkně udělané,třeba to usazování královen apod..klobouk dolů!
Třeba si u tebe něco objednám...
https://www.chov-cmelaku.cz/o-nas/
Tak zatím...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Karle, máš to opravdu vychytané. Jsem moc zvědav na poznatky z chovu. Tolik úlů, to muselo být hodně práce. Je to paráda. ;)

Pepane, načasovat to otvírání klapky je těžké. Zavíječ létá prokazatelně už za šera a pokud objeví čmeláčí hnízdo, zdržuje se poblíž. Zkouší se dostat do hnízda možná i během dne, když je třeba zataženo. Loni někdo na FB prezentoval podobný mechanizmus na otvírání klapky. Klapka se vždy nadzvedla po té, co do ní čmelák strčil. Bohužel systém už neřešil, co s dotírajícími škůdci. Takže neodbytní pačmeláci, vosy nebo sršně by tak měli snadnou cestu. Navíc u těchto systémů je vždy vyšší riziko selhání oproto klasické jednoduché klapce.
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Niky1 píše:
ned 13. led 2019 6:49:05
Kyrosi,moc potěšující zpráva :) až na působení toho větru,foto aretace by bylo fajn.
Niky, tu je foto aretace té klapky proti větru. Když byl silný vítr, tak to kolikrát obrátilo a někdy i šprajclo na těch závěsech. Naštěstí to záškodníci nezjistili dříve než já. Tak jsem tam dal tu špejli a je klid. Čmeláci v pohodě podlezou. Jak fouká, tak víko se odrazí od špejle a zase uzavře otvor. Nic lepšího mě nenapadlo, mě se to osvědčilo.
https://i.postimg.cc/L8dSGFQ6/IMG-0162.jpg
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi děkuji,to znamená že to nejspíš máš v takové vzdálenosti,aby čmeláci bez problémů vylezli.No uvidíme co přinese sezóna,já jsem momentálně odstranila bočnice,takže způsob nemůžu použít. ;)
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Niky, přesně jak říkáš. Dá se to vychytat i tak, že tam ty díry na tu špejli můžeš vyvrtat ve 3 různých výškách a dle libosti posunovat, ale to je myslím už zbytečné. Akorát ta špejle nesmí mít v těch dírách žádnou vůli, musí jít zasunout ztuha.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravím všechny nadšence čmeláků. Jak jsem slíbil, přikládám několik snímků čmelínů, které jsem vyrobil na letošní sezonu. Vycházel jsem z návodu od Pepana, síla polystyrenu je 5 cm, potažený perlinkou a stěrkou. Přidal jsem do spodní části větrání, kde rovněž bude past z chemstopu. Na horní rámeček /síťka a uhelon/ v jarním období ještě přijde filc 1,5 cm, který používají včelaři k zateplení. Čmelíny mám umístěné na zahradě pod přístřeškem na přívěs za osobní auto a dále zde ukládám momentálně nepotřebné věci.Je ze tří stran chránění proti rozmarům počasí. Letos chci usazovat dle metody od Karla - rovnou do úlu bez dlouhé chodbičky. K propojení čmelínu s klapkou použiji část duše z kola, která se dá na trubky dobře nasadit a matku tak snadno navést k východu. Po usazení matky se provede pevnější spoj.Jako výplň na dno a boky použiji suchý mech, zbytek lintran /doufám, že včas dorazí/ s přídavkem chlupů od psů.Doufám, že takové ubytování se paní čmelákové bude líbit :lol: .
Jinak ve čtvrtek byl u nás zaznamenán první probuzený čmelák.Plzeňsko , cca 480 m nad mořem. Mějte se a vydržte, už to přijde.
https://josef569.rajce.idnes.cz/Cmelin_2019
Odpovědět