Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Hezky den.
Už jsem skusil14× zemní 2× pamatovaci let a nic.Vse mám v pořádku dal jsem i srst od kočky kvůli pachu .Můžete mi prosím poradit kolik ještě mám času na odchyt? Děkuji. Jarda zadni treban.
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Ještě prosím o radu jak dlouho mám držet cmelaka ve cmelinu.Ja ho tam nechávám max 15 až 20 minut po usazení. Děkuju.Jarda
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já pouštím po 1-5 minutách v závislosti na tom jestli si třeba chci udělat kafe pro sledování odletu. Stačí když matka vleze dovnitř, to stihne do minuty i u dlouhé trubky. Držet jí déle nemá na usazení vliv.

Pokud udělá orientační let, nesmí se usazovat další, může se vrátit klidně až za 7 dnů, usazovat další znamená riskovat že se mezi sebou pak pobijí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Možná předbíhám, ale zdá se, že obsadit letos všech 12 čmelínů bude opět velký problém. Po navrátilcích ani stopy (občas vypadne někde značka, ale pak se to neopakuje). Od těch vln chladu hledá tak 1 matka za celý den a tak usazování záleží na tom jestli jí chytím nebo ne. Hledají tu jen hájové (ty se mi za ty roky po 40 pokusech neprovedlo ještě usadit), zemní (které kromě úlků pro navrátilce aktivně nechytám s výjimkou tmavé formy) a luční (které mám aspoň 2 uhnízděné). Na květech je ještě dost rolních, po ostatních druzích ani památky. Snad se to ještě zlepší.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Jakube, Honzo,

lita u vas neco? Tri dny se snazim neco usadit, ale v podstate neni co. V sobotu dva pokusy (obe zatuhly), nedele nic neletalo, dnes 3 pokusy,z toho jeden by mozna mohl vyjit - vse zemni :( Zato jsem nasel uz nekolik mrtvych matek na poli (tezko ale rici zda to byl mraz nebo postrik).
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj všem. U mně v Nové Vsi (500 m) létají jen zemní. Jednu mám už před mrazy usazenou hned napoprvé. Další se mi nedaří. Asi taky ostříhám kocoura. :lol:
Kaosi, já jsem zemní ještě neměla, tak nemám zkušenosti. Proč je neusazuješ? Tento druh se mi líbí, že je takový časný. Je s nimi pak za rok problém? Dík za odpověď. Jarka
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

jaramikulazadnitreba píše:
pon 06. dub 2020 19:19:29
Hezky den.
Už jsem skusil14× zemní 2× pamatovaci let a nic.Vse mám v pořádku dal jsem i srst od kočky kvůli pachu .Můžete mi prosím poradit kolik ještě mám času na odchyt? Děkuji. Jarda zadni treban.
Ahoj Jardo,
neházej flintu do žita, zatím jsme pořád relativně na začátku sezóny. Navíc ty mrazy to všechno na chvíli zastavily. Ta největší šance na usazení je pořád tady, v květnu už je to pak horší.
Pročti si ještě jednou všechny postupy na webu, zkus třeba zkontrolovat výstelku, dát do ní trochu suchého mechu a trávy. S kočičími chlupy nemám zkušenost, ale osvědčuje se mi staré použité stelivo od myší, které tam přimíchám. Čím smrdutější, tím lepší. Čmeláci to mají hodně rádi, ten pach jim spouští hnízdní pud. Chodím si pro ně vždycky začátkem jara do nějakého Zverimexu. Jak se tenhle náš koníček mezi lidmi pomalu rozšiřuje, už na mně nekoukají tak divně :lol:
A jak píše Jakub, při zavedení do úlu stačí na max. 5 minut ucpat vletový otvor, aby se matka v trubce neobrátila za světlem a skutečně vlezla až dovnitř. No a pak odšpuntovat a sledovat výlet, který by se měl uskutečnit nejdéle do hodiny. Pokud ani za hodinu nevyletí, tak vypustit střechou. Pokud jsi měl pamatovací let, určitě do úlu několik dní žádnou další neusazuj, bylo by to riziko. Minulý rok mi takhle zřejmě navrátilka zemní zabila nově usazenou skalní. Našel jsem ji po sezóně při čištění úlu.
Hodně štěstí, určitě se ti to povede!
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Vašku moc děkuju potřeboval jsem povzbudit nasadim roušku a supajdim do zverimexu. Jsem ve znamení berana nevzdám to!
Ještě jednou moc děkuju. Jarda
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Hledaček moc není, spíše se zatím krmí. Nějaké matky určitě nepřežily ty dvě vlny mrazů. Navíc to rychlé oteplení a slunné dny s teplotamí kolem 20°C taky nejsou zrovna ideální. K vidění jsou u nás teď zahradní, luční, rolní a objevují se skalní. Zemní nejsou vidět téměř vůbec. I přes tu bídu se mi povedlo usadit v minulých dnech tmavou zahradní. Další zahradní, zdá se také jeví zájem. Tak uvidíme. Jinak se mi vrací matky rolních a prohlíží své loňské bydlení. Už asi 2x byl vypadnutý kamínek v úlu po rokytkách, tam bych si moc přál návrat nějaké matky. Dále mám ještě usazenou luční a každým dnem čeká dělnice od hájové/zemní. Zatím je to vcelku dobře rozjeto.... ;)

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Zahradni_2020/
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

jaramikulazadnitreba píše:
pon 06. dub 2020 22:26:23
Vašku moc děkuju potřeboval jsem povzbudit nasadim roušku a supajdim do zverimexu. Jsem ve znamení berana nevzdám to!
Ještě jednou moc děkuju. Jarda
Já osobně žádné voodoo s pachy neprovozuji, usazuji už dva roky do nových čmelínů s novým husím krkem a čisté výstelky. Úspěšnost usazení mám u zemní tak 1 z 6 u lučních a rolních 1 že 2 a u skalních se mi usazuje v podstatě každá, nemyslím si, že mám nějakou horší úspěšnost.

Podle mě je mnohem důležitější stav matky při usazování, nenosit z velké dálky a přenos do čmelínu co nejrychleji. A pak je důležité při manipulaci na matku nefuňet, čmeláci cítí dech (také podle něj útočí na obličej) a považují ho za ohroženi, což může hledací instinkt velice rychle zrušit.

Co se týká pachů, věřím že mohou mít smysl pro zlepšení samousazení, matky hledají hnízdo podle pachů a tak mohou čmelín snadněji najít sami. Pro přijetí úlu je ale důležitější jestli je ve výstelce matka schopna vytvořit požadovanou teplotu, což tesuje, když je uvnitř.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět