Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Před pár lety jsem náhodou našel jedno myší hnízdo při zakládání čmelínu, tak jsem ho tím trochu "kontaminoval". Po sezóně jsem při čištění došel k závěru, že částečné zaplísnění výstelky napomohly ony kousky od myší. Asi se to děje i bez té myšiny, ale zdá se mi to jako potencionální zdroj rozrůstání plísně.
A troch z jiného soudku... Včera i dnes jsem při hledání nových matek pozoroval, že se sledovaný objekt :) chvílemi jen tak procházel po zídce aniž by to vypadalo že něco hledá, pak chvilku sosal z květu, pak "zmrzl" asi na 2 minuty a pak zas chodil po zdi. Nebyl jsem schopen určit jestli je ve vhodné fázi, tak jsem ho nechal. Dnes podobně. Ve finále to dopadlo, že mě vodila asi 10 minut po dvoře a nakonec odletěla.
Máte k tomu někdo nějaký poznatek? Dík.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Jo, nemyslím, že jsou to hledačky, spíš matky po probuzení.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Ten trik s myším pachem mi před pěti lety poradili zkušenější tady na fóru, když jsem si pořizoval svůj první čmelín a od té doby vždycky k výstelce hrst hoblin od myší přidávám. Se zaplísněním jsem zatím problém neměl. Někdo třeba dává i kus voskového díla z minulého roku, tady bych se ale asi bál případného přenosu onemocnění, plísní nebo parazitů. Určitě to není rozhodující faktor pro přijetí úlu matkou, nicméně pachy jsou pro čmeláky dost důležité, to lze dohledat v odborné literatuře. Zásadní je určitě co nejmenší stres matky při chycení a přenášení a pak hlavně období. Na začátku sezóny přijímají matky úl nejochotněji. Úspěšnost usazení odhaduji podobně jako Jakub, on je ovšem proti mně velkochovatel 😉 Já mám jen čtyři čmelíny, víc se jich na naši společnou minizahradu u bytového domu nevejde, není tu vhodné stanoviště.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak dnešek mi zas doplnil trochu optimismu. Usadila se rolní, na zahradě hledaly dvě luční a zemní a v úlu po loňských lučních byla nějaká aktivita. Nejprve jsem viděl matku jak hledá vchod a pak třikrát spadla značka, jenže od té doby zase nic a zas nějaká hledala vchod. Měnil jsem normální klapku za boční a tak je vchod ze strany, asi je to mate, ale nějaká se dovnitř dostala, uvidím zítra. Trochu se obávám, že se vrací více matek (hnízdo jich vyprodukovalo 100), tak to musím dobře sledovat...
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Dnes zatím největší počet hledaček, ovšem úspěšnost usazení 0, slovy nula. Všechny tři mi prolezly nad výstelku. Netuším kde je chyba. Dutinu jsem tvaroval kolem žárovky a snažil se ji co nejtěsněji "napojit" na trubku, aby tam nebyla chodbička ven. Cestu si musely proklestit samy. Bude v tom zřejmě něco jiného. Napadá mě jakoby se jim nechtělo zpět do trubky. Možná pach matky z předchozího pokusu. Výstelku mám od kaose, tak v té problém nebude.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kaos píše:
úte 07. dub 2020 20:32:42
Tak dnešek mi zas doplnil trochu optimismu. Usadila se rolní, na zahradě hledaly dvě luční a zemní a v úlu po loňských lučních byla nějaká aktivita. Nejprve jsem viděl matku jak hledá vchod a pak třikrát spadla značka, jenže od té doby zase nic a zas nějaká hledala vchod. Měnil jsem normální klapku za boční a tak je vchod ze strany, asi je to mate, ale nějaká se dovnitř dostala, uvidím zítra. Trochu se obávám, že se vrací více matek (hnízdo jich vyprodukovalo 100), tak to musím dobře sledovat...
Potvrzuji take - dnes to konecne vice letalo-vse jen zemni, celkem 3 pokusy (vic mi rodina dnes bohuzel nedovolila) ale bez uspechu. Co me ale potesilo, byl zahlednuty pekny navrat matky zemnich a jeji "osahavani" a zamerovani vchodu. Zajimave je, ze cmelin zemnich jsem posunul o 3 metry dale a na puvodni misto jsem dal jiny - matka si pekne nasla svuj puvodni a novy nechala byt :)

Takze za dnesek aspon jedna!
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Hugo.008 píše:
úte 07. dub 2020 21:05:04
Dnes zatím největší počet hledaček, ovšem úspěšnost usazení 0, slovy nula. Všechny tři mi prolezly nad výstelku. Netuším kde je chyba. Dutinu jsem tvaroval kolem žárovky a snažil se ji co nejtěsněji "napojit" na trubku, aby tam nebyla chodbička ven. Cestu si musely proklestit samy. Bude v tom zřejmě něco jiného. Napadá mě jakoby se jim nechtělo zpět do trubky. Možná pach matky z předchozího pokusu. Výstelku mám od kaose, tak v té problém nebude.
Já se s výstelkou nemazlím, mám tam průhled k ústí trubice a ničemu to nevadí. V případě potřeby tudy dávám pinzetou víčko s cukrem. Pokud zamrzly bude problém jinde. Já letos chytám už jen na zahradě, transport do úlu do minuty a nezamrzla žádná (17 pokusů letos).
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Já chytám taky jen na zahradě. Po přesunu do úlku ucpu otvor na 3 - 5 minut. Pokud do hodiny nevyleze, otvírám střechu. Teď jsem vydrhnul vstupní trubky, vyvětral a přearanžoval výstelku. Dík za radu.
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Ahoj,
po loňském nezdaru snad letos budu mít úspěch. Před mrazy (23.3) jsem usadila zemní, ale po 3 dnech zmizela, včera jsem usadila do stejného úlku skalní a již pravidelně létá.
Jak tady teď čtu o zemních, tak doufám, že nehrozí nebezpečí, že se ještě vrátí.
Do druhého úlku jsem usadila čmeláčka už 23.března, ale nevím jaký druh, vypadá jako malý skalní. Přežil mrazy a létá pravidelně. Několikrát mi vyletěl a nebo vletěl do úlku okolo ruky, když jsem se snažila nastražit kamínek. Jak se zdá, nijak mu to nevadilo.
Oba čmeláky jsem usazovala večer, ani jeden už ten den nevyletěl z úlu, ale druhý den již se pravidelně vraceli.
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Tak včera jsem odchytil dvě do prvého zalezl vylezl ven a spadl do trávy lezl mával křídly ale nemohl vzlétnout přitom jsem mu dal k otvoru vicko cukernym roztokem pak asi po 9 minutách odletěl. Ve druhém cmelinu vylezl ven a pil víčka asi 3 minuty udělal pamatovaci let a odletěl. Bylo ale už 19 hodin tak uvidím zítra jestli se vrátí dal jsem do vletoveho otvoru kousek pirka. Ale jinak nic je jich málo. Přeji Vám ať máte více úspěchů než já. Jarda
Odpovědět