Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Hezké ráno.
Tak jsem náhodou jsem se šel podívat a zrovna přilít ale do čmelínu nevlezl ale cpal se víčka ten roztok cukru co jsem mu tam dal. Pak vylétl dělal pamatovací let a odletěl.myslíte že mám šanci že se usadí.A jak mám dlouho čekat.Mám sice druhý čmelín volný tak zatím budu čekat.Stejně mám velkou radost.A moc děkuji za rady.
Jarda
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Tak dnes jsem dal i druhý čmelín byl i pamatovací let. Po zahradě hledalo za den 6 čmeláku lezli do děr a já je nemohl usadit .Dal jsem do vletového otvoru kousek kury tak uvidím.podle Vašich rad mám čekat 3 dny zda přilétnou.Nechci riskovat jak píšete souboj matek.Hezký den Jarda. :roll:
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě to vypadá opět trochu radostněji. V úlu po loňských lučních vypadla značka a fotopast zaznamenala luční a později jsem jí viděl vyletavat. Snad se tedy zabydlela loňská matka. Odpoledne hledala hájová, tam předpokládám že z toho nic nebude. Jel jsem kousek na lokalitu, kde se vyskytuje lesní ale také zahradní a hledali tam jen 3 zemní a jedna skalní. Jaké překvapení bylo, když jsem po návratu našel hledající matku zahradní mezi náprstníky (které jsem sázel pro zahradní), byla to moje úplně první zavedená zahradní do úlku a udělala pěkný orientační let. Bohužel jsem neměl čas sledovat, zda se vrátila, snad uvidím zítra.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kaos píše:
stř 08. dub 2020 20:06:15
U mě to vypadá opět trochu radostněji. V úlu po loňských lučních vypadla značka a fotopast zaznamenala luční a později jsem jí viděl vyletavat. Snad se tedy zabydlela loňská matka. Odpoledne hledala hájová, tam předpokládám že z toho nic nebude. Jel jsem kousek na lokalitu, kde se vyskytuje lesní ale také zahradní a hledali tam jen 3 zemní a jedna skalní. Jaké překvapení bylo, když jsem po návratu našel hledající matku zahradní mezi náprstníky (které jsem sázel pro zahradní), byla to moje úplně první zavedená zahradní do úlku a udělala pěkný orientační let. Bohužel jsem neměl čas sledovat, zda se vrátila, snad uvidím zítra.
Gratuluju Jakube! Aspon nekomu to jde, kez by mi ty zahradni a lucni v me lokalite letaly… U me bohuzel k nalezeni jen zemni a ty jsou velmi vybirave - ani jeden z pokusu nevysel. Videl jsem jiz i me oblibene skalni, ale zatim nehledaji.

Co se tyce navrativsi zemni, kaminek se dnes nehnul, ale zato vypadl ve druhem cmelinu vedle - mam dojem ze se stehuje jak se ji zachce, nemam bohuzel cas sledovat.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj,
já měl dnes velké štěstí. Instaloval jsem třetí čmelín na zahradě a na první pokus usazen zemní (terrestris). Někdy se prostě zadaří. ;)
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Já dnes jednoho zemní ale udělal nějaký krátký pamatovaci let.Dal jsem kamínek a byl spadlý tak zítra uvidím. Ten druhý drží dva dny ale jak jsem zjistil ten cmelak se jde akorát napít cukerneho roztoku a dovnitř nevleze. Tak jsem mu ho dal dovnitř lítal jak blázen hledal ale dovnitř nevlezl.Tak zítra uvydim. Hezké velikonoce Všem. :D
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak u mě to bylo dnes dost divoké. U loňských lučních je provoz, ale je divný, matky létají okolo, dovnitř, odpoledne padá kamínek několikrát za sebou, ale později odpoledne konec a žádný pohyb. Jako by se jim nový úl nelíbil. Zato do úlu po rolních suverénně vlezla loňská matka a udělala za chvíli orientační let. Nevím jestli už funguje, jakýsi pohyb tam byl.

Zahradní ze včera se před polednem vrátil a začal létat.

Odpoledne se hledačky zbláznily, hlavně luční a hájové, sotva jsem chytil jednu, už mi pod rukama létala další.

Jedna hájová udělala orientační let, to je první z asi 50 pokusů, co jsem s tímto druhem historicky měl. Pak později jsem usazoval první skalní a sotva byla uvnitř usatuji další luční. Obě vylezly zároveň a dělaly orientační let ve stejný čas.

Zatím z dnešních usazených jsem neviděl žádný návrat, uvidím zda začnou fungovat. Povzbuzující je i to, že jsem viděl na květech prvního rokytového.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kaos píše:
čtv 09. dub 2020 20:08:33
Tak u mě to bylo dnes dost divoké. U loňských lučních je provoz, ale je divný, matky létají okolo, dovnitř, odpoledne padá kamínek několikrát za sebou, ale později odpoledne konec a žádný pohyb. Jako by se jim nový úl nelíbil. Zato do úlu po rolních suverénně vlezla loňská matka a udělala za chvíli orientační let. Nevím jestli už funguje, jakýsi pohyb tam byl.

Zahradní ze včera se před polednem vrátil a začal létat.

Odpoledne se hledačky zbláznily, hlavně luční a hájové, sotva jsem chytil jednu, už mi pod rukama létala další.

Jedna hájová udělala orientační let, to je první z asi 50 pokusů, co jsem s tímto druhem historicky měl. Pak později jsem usazoval první skalní a sotva byla uvnitř usatuji další luční. Obě vylezly zároveň a dělaly orientační let ve stejný čas.

Zatím z dnešních usazených jsem neviděl žádný návrat, uvidím zda začnou fungovat. Povzbuzující je i to, že jsem viděl na květech prvního rokytového.
Jakube uplne mi ctes slova z jazyku - dnesek byl asi nejvetsi blazinec co jsem zazil. Zemni mi delaji starosti-zacina se vracet mnoho matek (mel jsem jich minuly rok nekolik desitek) a kaminky padaji nahodne ve trech cmelinech-nemam vubec prehled kde kdo je. Kaminky vratim, nejakou dobu nic a pak padnou opet vsechny tri. Kaminky opet vratim a za pul hodiny opet dva dole-mam dojem ze se lonske stehuji mezi cmeliny. Vcera pres noc urcite nebyla uvnitr zadna (na poklepani hrobove ticho).

Jak casto vracis kaminky (resp. tu cizrnu) zpet k otvoru ty?

Na zahrade to zije, ale hledaji ve velkem jen zemni - par pokud o usazeni probehlo, ale myslim ze opt neuspesnych. Take jsem poprve v zivote zahledl hledajici rolni u listi pod habrem-bohuzel se mi ji o fous nepovedlo chytit :(

Oblibene skalni jsem zatim hledat nevidel, ale to jiste brzy zacne!
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já vracím značku ihned jak si všimnu že spadla. Dnes mi taky popadaly značky u toho úlu s loňskými lučními a v úlu vedle. Přitom tam pak už žádný pohyb nebyl. Na fotopasti jsem chytil matku jak lezla do úlu a za minutu ven, nevím co dělají :-o
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kaos píše:
čtv 09. dub 2020 21:00:15
Já vracím značku ihned jak si všimnu že spadla. Dnes mi taky popadaly značky u toho úlu s loňskými lučními a v úlu vedle. Přitom tam pak už žádný pohyb nebyl. Na fotopasti jsem chytil matku jak lezla do úlu a za minutu ven, nevím co dělají :-o
Diky - delam v podstate to same. Ted jsem byl venku dat kaminky zpet-na poklepani ani v jednom odezva, takze jsou myslim stale prazdne :(
Odpovědět