Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Děkuju zkusim to.Jarda
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Ahoj všichni, hlásím plno, čmelák luční 29. den, čmelák zemní 28. den, čmelák rolní 17. den a poslední měl být skalní, ale včera jsem neodolala a chytla rolního, kterému se u nás zalíbilo, takže na skalního budu muset počkat do příštího roku. Všem přeji úspěšný "odchov" nových matek.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ahoj, tak ztráta dvou skalních byla rychle vyřešena. Do jednoho úlu jsem usadil další navrátilku a do druhého jsem sice nějakou matku usazoval, ale léta tam jiná (drobnější) asi další navratilka. Dnes jsem také usazoval lesního a udělal pěkný orientační let.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak já mám také obsazeno,i když ne tak jak bych si přála.Nejvíc polních což jsem po loňsku už nechtěla.4 jsem usadila,jedné se mi dnes zželelo když hledala v hromadě desek a to jsem netušila,že pár hodin nato si další sama obsadí úlek.S ní se samovolně usadily 3.
8 polní
2 skalní
1 luční
1 zahradní
1 rokytový
2 zemní ale ten jeden nejspíš neuspěje(buď bitva s polním nebo nárazový vítr či jiná příčina)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

:o :o :o Tak to budeš mít co pozorovat na zahrade :lol: Máš jich opravdu hodně obsazených. Skvělá práce!
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak mám další dělnice, tentokrát u luční. :D Poslední dny mi trochu zamotaly hlavu a plány rokytky. Jedna, o které jsem si myslel, že byla hned první den vyhnána zahradním se najednou objevila a už nosí pyl. Dotyčný zahradní po 14 dnech dolétal a je nezvěstný... :( U loňského úlu s rokytkami jsem včera našel na klapce mrtvou matku. Už jsem si myslel, že je konec a náhle přilétla jiná matka, už s rousky. Zřejmě tedy došlo v předešlých dnech mezi matkami k souboji a vítězná matka takto jen mrtvolu své sokyně vyhodila ven...
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
stř 29. dub 2020 17:15:12
Tak já mám také obsazeno,i když ne tak jak bych si přála.Nejvíc polních což jsem po loňsku už nechtěla.4 jsem usadila,jedné se mi dnes zželelo když hledala v hromadě desek a to jsem netušila,že pár hodin nato si další sama obsadí úlek.S ní se samovolně usadily 3.
8 polní
2 skalní
1 luční
1 zahradní
1 rokytový
2 zemní ale ten jeden nejspíš neuspěje(buď bitva s polním nebo nárazový vítr či jiná příčina)
Hehe Niky to máš čo chovať až do ďalšieho roka.😆
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Honza79 píše:
stř 29. dub 2020 18:27:15
Tak mám další dělnice, tentokrát u luční. :D Poslední dny mi trochu zamotaly hlavu a plány rokytky. Jedna, o které jsem si myslel, že byla hned první den vyhnána zahradním se najednou objevila a už nosí pyl. Dotyčný zahradní po 14 dnech dolétal a je nezvěstný... :( U loňského úlu s rokytkami jsem včera našel na klapce mrtvou matku. Už jsem si myslel, že je konec a náhle přilétla jiná matka, už s rousky. Zřejmě tedy došlo v předešlých dnech mezi matkami k souboji a vítězná matka takto jen mrtvolu své sokyně vyhodila ven...
Honzo myslím že mám predsa len humennu.Dnes som si ich pekne poobzeral.Humenna má tmavšiu a výraznejšiu žltú oproti záhradnej ktorá nemá takú ostrú kresbu žltej s čiernou.Dnes som videl krásnu premenlivu s růskami na nohach ale hľadať som ešte nevidel žiadnu.Minuly rok som videl premenlivých vo vselijakej farebnej variácií.Jedna mala tyrkysovo žltú na hrudi a zadku no asi najkrajší cmeliaci pre mňa.Ale až po mojich.Moj stav.
1x zemna-rob.
1x lucna-rob.
1x záhradná
1x uhorova
1x sorojska
1x humenna ;)
1x skalna ?
3x rolna ale jedna je zvláštne zafarbená 🤨
Stále 2 čmeliny voľné.
Naposledy upravil(a) Rapo dne čtv 30. dub 2020 18:12:37, celkem upraveno 2 x.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
stř 29. dub 2020 17:15:12
Tak já mám také obsazeno,i když ne tak jak bych si přála.Nejvíc polních což jsem po loňsku už nechtěla.4 jsem usadila,jedné se mi dnes zželelo když hledala v hromadě desek a to jsem netušila,že pár hodin nato si další sama obsadí úlek.S ní se samovolně usadily 3.
8 polní
2 skalní
1 luční
1 zahradní
1 rokytový
2 zemní ale ten jeden nejspíš neuspěje(buď bitva s polním nebo nárazový vítr či jiná příčina)
Vitej zpet Niky. Pekna radka polnich, snad nebudes bojovat pristi rok s navratilkami jeste vic - je mi jasne ze by jsi radeji vic skalnich :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Strach mám,už letos mi jedna vlezla k zemnímu,našla jsem ji zesláblou na výstelce a pod úlkem hodně zesláblého zemního s pochroumanou horní nohou,který tam patřil.Ale nevím jestli je to důsledek jejich utkání či někde narazil pro silný nárazový vítr či to byla jiná příčina. :?: Vždycky mi je těch polních líto jak usilovně hledají a úlky zůstaly volné,jelikož se mi je nepodařilo obsadit jinými druhy.Třeba dalším zahraním,rokytovým a skalní by mi ještě jedna také přišla vhod.Lesního jsem sice po dlouhých rocích chytila,jenže z toho nic není.Vrátil se po delší době,nejdřív létal co 3 hodiny(3 venku,8 minut uvnitř),pak se rozhodl pro jiný úlek a během několika dnů jich vyzkoušel několik,vlezl dokonce i ke dvěma polním,pak zmizel. :(
Odpovědět