Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

jaramikulazadnitreba píše:
pát 29. kvě 2020 22:59:26
Nebudete mi věřit leta ke mně na rododendrony zemní cmelak nemá rousky 6× jsem ho během 3 dnů usazoval do cmelina který je v pořádku vše jsem stále kontroloval
pokaždé neudělá pamatovaci let a letí rovnou na rododendrony. dnes jsem prijel 18.30.hod a opět usadil jsem ho čekal po 15 minutách a to samé. Rousky nemá
Takhle mi trénuje 7 dni. Je už konec května tak už stejně nemám šanci. Stalo se Vám někdy tohle?Děkuji za odpověď. Jarda zadni třeban.
To se nám nestalo, protože z květů se čmeláci chytat nemají. Že nemá rousky nic neznamená, matka sbírá rousky pouze pokud krmí larvy, jinak nosí pouze nektar. Pokud matka nehledá, neusadí se i kdyby hnízdo neměla.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Vylétávají mi dělnice 2. generace čmeláka zemního z úlku.Zdálo se mi ,že jsem uviděl pačmeláka na naší závěsné květině a druhého dne jsem si pořídil vložku o průměru 0,9 cm a osadil do vletového otvoru.Teď každý večer posbírám okolo 20-30 rousků na česně. Není ten otvor malý? Dělnicím to nedělá příliš problém, přednost mají vylétající dělnice.
Pavels
Naposledy upravil(a) Pavels dne ned 31. kvě 2020 13:19:28, celkem upraveno 1 x.
Pavels
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

A co až budou mladé matky? Ty se pak nedostanou z hnízda... :oops:
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravim všetkých.Tak dnes som skontroloval nefungujúce zemné.4kralovny v hniezde mŕtve +niekoľko mŕtvych robotnic takže vzájomná likvidácia vyustena do zániku hniezda.U záhradnej opustené hniezdo bez matky a robotnic s pekne vybudovanymy a plnymi bunkami .Neviem čo sa mohlo stať.
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Díky Jakube
Nejsem tak skuseny snad jsem královně neublížil pro příště. Jarda
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Jestli jsi tu matku uvnitř nedržel moc dlouho, třeba jen do 5 minut, tak se snad nic fatálního nestalo. Pokud ano, bylo chladněji a 1. generace dělnic byla ve fází vajíčka nebo larvy tak jde spíš o jejich prochladnutí. V každém případě odchytávat jen kusy intenzivně hledající kam by se dalo zalézt.
U mě zatím žádné pohromy, jen skalní usazená 19.4. má stále pár prvních dělnic a dnes v té zimě (10°C) do 13. hodiny udělaly jen 5 výletů. U sousedící zemní vylétly za stejnou dobu přes 40x.
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Držel jsem ji 10 minut bylo teplo a hned byla na rododendronech mám jich tu hodně. V pohodě a díky
Jarda zadni třeban
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahojky u mne se sezona vyvíjí suprově, ale nechci zakřiknout, tak budu tajnůstkařit :) ... pochlubím se až bude hotovo :). Ale sleduju, jak se Vám daří :). Zatím mám úspěch v hluchavkách, ty mi rostou a ostatní je ve hvězdách :) však to znáte, jeden den je všechno a pak stačí jeden chemickej maniak a .... Tak ať vám jsou hvězdy i čmeláci do konce sezony nakloněny. Zatím počasí je jak má být :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak u mě už i poslední hnízdo s rolní má dělnice. Musím řící, že letošní jaro bylo zřejmě z říše snů. Co jsem usadil nebo se samo usadilo, tak jsem se vždy dočkal dělnic. Navíc je tu i pěkná druhová pestrost. :D Žádná ztráta matky v průběhu solitérní fáze, to nepamatuji. Do menších problémů jsem se dostal u hájových a u zahradních, kde se částečně poztrácely dělnice. Ale to se podařilo zachránit. Takže obsazeno 8 úlů plus jedna budka. Co to způsobilo, těžko říci... Možná štěstí, počasí celkem přálo, i když také to nebylo ideální. Následky chemických postřiků mě také minuly. Jedno vím jistě, v příštích letech bude hodně těžké na letošní jaro navázat...
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Super chalani aspoň vám sa darí.Drzim palce nech je to tak až do nových kráľovien.👍🐝
Odpovědět