Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

A máš obrázky ve formátu jpg nebo png?Já dávám jpg.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Pavels píše:
pon 15. čer 2020 19:26:33
Nemyslel jsem něco jiného, ale stále mi píše příliš velká velikost a tak jsem chtěl vědět jakou velikost mohu přiložit
Taky s tím bojuji. Teď jsem zkoušel a jpg do 125kB se to dařilo a 245kB už to psal "příliš velký soubor". Vkládá se to jako odkaz. Jak dát obrázek přímo do textu jsem nezjistil. Ale ono to není asi moc žádoucí. Dost to nafukuje diskuzi.
Hledal jsem i ve FAQ a nenašel jsem žádné podrobnější info.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Niky1 píše:
úte 16. čer 2020 6:57:20
A máš obrázky ve formátu jpg nebo png?Já dávám jpg.
jpg
Pavels
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
ned 14. čer 2020 6:34:39
Blanka píše:
sob 13. čer 2020 10:05:42
ar. ;)
Čistec velkokvětý mám taky a nikdo si ho nevšímá a přitom mi na zahradě zabírá hrozně místa. Na zahradě se mi pasou zemní, hájové, zahradní už i královny a rolní, samozřejmě drvodělky.
Blanko,v době kdy ještě bylo hodně zahradních se na něm objevovala spousta matek i dělnic běžné i tmavé formy zahradního.Teď je u nás jejich výskyt mizivý,přesto moje dělnice a teď i dvě cizí matky na něm sbírají pyl+dělnice zemních "kradou" nektar
(minulý rok na něho létala i drvodělka).Stachys macrantha patří do čeledi hluchavkovitých.
Že si ho u tebe nikdo nevšímá bude asi podobné jako u mně třeba pažitka na kterou běžně létají u někoho skalní nebo jetel inkarnát či vlaštovičník,které u mně úplně selhaly.
Na které rostliny u tebe prosím teď a pak v červenci létají zahradní a skalní?Ráda bych pro tyto dva druhy rozšířila potravní skladbu-pokud bych některou z rostlin ještě neměla,moc děkuji.
[/quote]
Niky u mňa sú skalné výhradne na rozchodniku kamčatskom (sedum ellacombianum ).
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

IMG_20200613_200214_m1.jpg
Tak se mi to podařilo vložit ten obrázek s drastickým zmenšením velikosti. Nevím jestli si ho dovedete zvětšit , ale dotaz od mne zní vylétavají mi první matky?
Děkuji za každý názor
Pavels
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě je to letos opět bída, sice se matky neztrácely jako loni, ale ani to nestačilo k nějakému zářnému výkonu. Dnes jsem kontroloval hnízdo samousazené rolní a nestačil jsem se divit. Uvnitř jedna dělnice a hnízdo v havarijním stavu. Matka se nakonec v hnízdě našla v noci, ale 12 otevřených kokonů a jediná dělnice? Kdo ty dělnice proboha žere?

Ve stádiu klinické smrti je i hnízdo lesní, matka měla 5 dělnic z toho jednu neschopnou letu druhou co měla s letem problémy a tři funkční co se poztrácely, pak vrátily ale hnízdu to nepomohlo. Matka je sama bez kladení a bez dělnic.

Úl luční kam se vracely hejna lučních je také v dost divném stavu. Zatímco druhé hnízdo usazené o tři týdny dřív už má 3 týdny hejna mladých matek, zde jsem našel před týdnem 5 mrtvých dělnic. Občas něco letělo ale je to bída. Teď při kontrole to vypadalo, že se hnízdo vzpamatovává, je tam přes 10 dělnic a vypadá fakt živější.

Na klapkách jsem zabil dvě melittobie.

Přírodní hnízdo hajových má provoz nic moc, dnes za půl hodiny asi 5 průletů dělnic, zato na levanduli se to hemží samci pačmeláků, kdo ví, možná je to z tohoto hnízda, našel jsem poblíž na zemi mrtvou matku hájovou. Doufám že tam nejsou melittobie, to by bylo horší.

Daří se první luční, velmi silné hnízdo.

Rokytoví taky jedou skvěle, klapka se nezastaví a litá i víc dělnic najednou.

Hájová se rozvíjí, rozhodně lépe než přírodní hnízdo, i když jsou stejně staré, zde je tak 10x větší provoz.

Tmavá rolní také nějak funguje ale zázraky tam nejsou, musím mrknout jestli něco nezredukovalo dělnice i zde.

Skalní se rozvíjí při poslední kontrole vyběhlo na výstelku 10 dělnic a matka, ale provoz na klapce nic moc.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj všem. Niky, co mi to lítá na hledíky. Všichni mají ten bílý znak. Dík.

https://www.rajce.net/a16798305
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Jarko,čmelák zahradní :D .Super,u nás je jich velmi málo oproti minulým rokům :( .
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Rapo díky,ale nevím jestli by se u mně osvědčil.Loni jsem koupila rozchodník ostrý(letos ještě nekvete) a nedávno květonosný,prozatím si jich čmeláci nevšímají :( i když jsem viděla na obrázcích skalní na všech třech druzích.Ani na ten vysoký rozchodník co kvete později mi nechodí žádní.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
stř 17. čer 2020 13:34:19
Rapo díky,ale nevím jestli by se u mně osvědčil.Loni jsem koupila rozchodník ostrý(letos ještě nekvete) a nedávno květonosný,prozatím si jich čmeláci nevšímají :( i když jsem viděla na obrázcích skalní na všech třech druzích.Ani na ten vysoký rozchodník co kvete později mi nechodí žádní.
Niky ja mám rozchodnikov veľa druhov ale iba na tento kamčadsky mi chodia vo veľkom.Datelinka plaziva a rozchodnik kamčadsky je momentálne u mňa na dvore plný skalných.O skalné som bohužiaľ prišiel už davnejsie takže to niesu moje.
Odpovědět