Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Ahoj Zdendo ze Zašové, to je od nás přes kopec. Prosím Tě, psal jsi, že máš nějaké hnízdo na dožití bez matek. Obávám se, že jsem viděl mrtvou matku na vršku výstelky, znamená to, že pokud zemře tak brzo, nevylihnou se mladé matky pro příští sezonu? Jedná se o skalni, jsem začátečník, usazení kolem Velikonoc, Čmelín od zelené domácnosti ten menší na zeď, uvnitř jich je na to malé místo asi hodně. Víte, prosím, někdo, kdy u skalních nastává ten zlom ve čmelíně, kdy matka už nakladla vše a zabijou ji? Teď mi to přijde ještě brzo.
Další problém je vlhkost, letošní rok je zkouškou nejen pro sucho, ale i povodně a všechny živočichy. Střecha mi začíná zespodu plesnivět, majitel ZD mi ochotně poslal novou že může být chyba výroby, ale uvidím. Jinak jsem našel na webu knižní novinku, s názvem Moji čmeláci, vyšla v červnu. Třeba se zase něco dozvím. Přeji všem pěkné dny, plné radosti se života nejen čmeláků.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Bod zlomu nastává v různý čas, záleží na datu usazení a celkové kondici rodiny čmeláků. Matka na výstelce může být klidně i nějaká jiná matka co se snažila bojovat o hnízdo.

Malý úl ze ZD je na skalní moc malý, i na zemní, silnější hnízdo se do něj nevejde a už jsem viděl jak někomu přetekli ven. A ani menším druhům se v něm nedaří, má dost mizerné tepelně izolační vlastnosti a naštěstí už ho výrobce přestal vyrábět. Zatékání do stříšky se stává, je tam sice pěkný plast nahoře, ale nemá přesah a voda vzlíná spoji a pak do stěrky kudy se dostává do úlu.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Díky, Jakube, za odpověď ;) , dá se teda bezpečně poznat, že něco není v pořádku a že by to mohla být ta matka, že hnízdo dožívá? Příroda je silná a poradí si. Ten Čmelín jsem koupil v dobré víře, viděl jsem i menší a tenčí, ale překvapilo mě, že už se nevyrábí a majitel firmy mi nelhal a přiznal proč. Koupil jsme jej pro začátek, zda se vůbec nějaký čmelák usadí, zda je to všechno pravda a jejich životě a umění a kráse, a taky jsem jim chtěl i trochu pomoci, když okolo zahrad mizí volná místa a přírodní skrýše. Můžete mi tedy poradit po Vašich zkušenost, jaký Čmelín na příští rok koupit, vyrábějí ten větší, máte jej někteří na fotkách i po několika letech používání a asi vyhovuje. Mám novou střechu na výměnu, tak ji zkusím vylepšit, zaizolovat, třeba lino s přesahy, nebo tak něco? Už to někdo řešil? Prosím foto, zkušenosti, moc díky a čmelákům zdar.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Seidlici píše:
ned 21. čer 2020 16:28:56
Díky, Jakube, za odpověď ;) , dá se teda bezpečně poznat, že něco není v pořádku a že by to mohla být ta matka, že hnízdo dožívá? Příroda je silná a poradí si. Ten Čmelín jsem koupil v dobré víře, viděl jsem i menší a tenčí, ale překvapilo mě, že už se nevyrábí a majitel firmy mi nelhal a přiznal proč. Koupil jsme jej pro začátek, zda se vůbec nějaký čmelák usadí, zda je to všechno pravda a jejich životě a umění a kráse, a taky jsem jim chtěl i trochu pomoci, když okolo zahrad mizí volná místa a přírodní skrýše. Můžete mi tedy poradit po Vašich zkušenost, jaký Čmelín na příští rok koupit, vyrábějí ten větší, máte jej někteří na fotkách i po několika letech používání a asi vyhovuje. Mám novou střechu na výměnu, tak ji zkusím vylepšit, zaizolovat, třeba lino s přesahy, nebo tak něco? Už to někdo řešil? Prosím foto, zkušenosti, moc díky a čmelákům zdar.
Chov čmelaku CZ.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Pepan píše:
pát 19. čer 2020 16:19:43
Zdravím všechny !
Zde nějaké fotky z přikrmování cukrovou pastou Apifonda.

Obrázek

Úlek v práci. Pastu vkládám asi centimetr za klapku kvůli mravencům.
Klapka je pak samozřejmě zavřená !
Zde jen pro demonstraci je vložena vpředu. Udělám z těsta malou kuličku nebo váleček, který
trochu namočím do vody a prohnětu. Momentálně je pasta dobře přijímána.

Obrázek

Obrázek

Zde úlek od mého synovce Vítě. Rolní.


Obrázek

Letos nestíhají v práci sekat, což je dobře. Čmeláci a jiný hmyz mají pastvu.









Obrázek

Hnízdo "divokých" v práci u mne na skladě. Divné je, že je to v kamení, kde nebyli žádné myší díry?
Otvor cca 1 cm. Po sezoně se tam podívám, v čem vlastně měli hnízdo!

Obrázekphoto for upload

:D


Obrázek


https://www.vcelarstvi-thomayer.cz/shop ... gK1BvD_BwE

Zde odkaz na složení Apifondy.

Tak se zatím mějte pěkně. :)
Pepane dik vyskúšam.👍
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Obrázek

Zdravím. Dnešní dokrmování Apifondou. "Ať se na Kocandě jednou pomějou" :D .


Obrázek


Obrázek


Obrázekbest pic for upload
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Pepan píše:
ned 21. čer 2020 20:13:40
Zdravím. Dnešní dokrmování Apifondou. "Ať se na Kocandě jednou pomějou" :D .
Pepane pekny fotky jak si to vychutnavaji-treba nekdy taky vyzkousim, ale mozna blby dotaz - proc je prikrmujes pokud je potravy dostatek? Nebo se jedna o nejaka slabsi hnizda, kde to neni ke skode?
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Pepane, parádní bašta pro Tvé svěřence. Zatim jsem se k přikrmování neodvážil. Doufám, že to počasí zvládají a neumírají hlady.Koukal jsem na foto viz odkazy a to je teda čmeláčí vysoká 👏 gratuluji k odvaze stavbě svých nových nad i podzemních čmelinů.
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Rapo, díky, na tomhle webu jsem ještě nebyl. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já bych se bála,že se celí upatlají od té Apifondy ve vchodě když příletí s pylem či nektarem dovnitř a bude se na ně lepit výstelka. ;)
Odpovědět