Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Nádhera, já jsem v životě neměla tak nádherné hledíky
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Tak z toho hnusného počasí, u nás prší už 14 dní, mám úplně mokré vnitřky, dnes budu vyměňovat celou vystélku, nejraději bych je přestěhovala do nového čmelínu, asi to udělám ať je to rychlé. Jinak změna na čistci velkokvětém mimo tří drvodělek zahradní, včera i nová královna, před týdnem se tam pásla jen jedna včera jsem napočítala 6. Jinak se mi nejvíce pasou na hluchavce skvrnité, má stříbrné lístky a kvete růžově. Když se zastřihnou odkvetlé šišky, tak kvete zase a na podzim znovu. Dále lupina, ta mi při těch deštích lehla na zem a pohnila, mám šalvej hajní té si ani nevšimnou, šantu na vštěvují více včelky. Za domem mám hedinec celý záhon, tam se nabaští, jsou tam skalní, zemní a rolní. Pak mám hodně levandule za chvíli pokvete a Yzop lékařský. Těším se na kyprej, tu měli rádi rolní, kvete až do podzimu. Slunečnice mi mi zbaštili slimáci. Koupila jsem si dva stromky čimišníku, doporučuju, kvete brzo z jara. Dala bych fotky, ale jsem analfabet přes počítače. Mějte se.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Také jsem si koupila čimišník,ale nějak mi neroste,zato štědřenec mám už velký a byla tam velká návštěvnost :) .Hluchavka skvrnitá je skvělá,mám přírodní formu a na jaře tam byla i matka lesní.Hluchavku bílou mi sežrali slimáci :x i nějaké další rostliny.
Z hadince jsem byla nadšená dokud jsem si nepřečetla o jedovatosti nektaru a pylu zvláště pro larvy :( .
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
ned 21. čer 2020 21:08:30
Pepan píše:
ned 21. čer 2020 20:13:40
Zdravím. Dnešní dokrmování Apifondou. "Ať se na Kocandě jednou pomějou" :D .
Pepane pekny fotky jak si to vychutnavaji-treba nekdy taky vyzkousim, ale mozna blby dotaz - proc je prikrmujes pokud je potravy dostatek? Nebo se jedna o nejaka slabsi hnizda, kde to neni ke skode?
Ahoj Marku. To máš tak, mám 17 úlků z toho jsem měl usazených 15.
Přesto jsem přišel z různých příčin ( o kterých jen dedukuji ) o 9 hnízd nebo královen.
Tak si těch zbylých šest hýčkám.Konkrétně 2 zemní, 2 skalní, 2 rolní.
O nějaké druhové rozmanitosti jakou má Honza , nebo Rapo se mi tady může jen zdát.
Čekal jsem navrátilky rokytové ,vůbec jsem na ně nenarazil ! Až teď 1 dělnici na Tavolníku.
To samé luční.
Jestli to je zbytečné nevím, ale s fotek je vidět, že si i dělnice s pylem ,které zrovna přiletěly
doplňují zásoby energie. Nebydlím zrovna u lesa a takovou přehršel květin tady nemám
jako někteří tady. A hlavně bylo teď dlouho špatné počasí.
Odpovím hned Niky. Krmit přímo do vchodu mi také nepřišlo moc "košer", ale nemám
v úlcích předsíň a dovnitř se mi to dávat nechce. Byla by to spousta práce, vytáhnout z pot tůjí,
odstranit plastelínu ze sítka, vytáhnout sítko a pak vše zpět. Néé!
Dát to na česno ve víčku, aby jsem tam měl hejno mravenců a čmelák by se toho nevšiml !
Také ne.
Pro mně to je zatím nejlepší způsob přikrmení. Žádná se nepřilepila, umí se olízat i navzájem.
Jen je třeba dát pozor na umístění, aby nebyla třeba ulepená klapka a pod. Ale to se musí vypozorovat.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Pepan píše:
pon 22. čer 2020 16:01:16
Ahoj Marku. To máš tak, mám 17 úlků z toho jsem měl usazených 15.
Přesto jsem přišel z různých příčin ( o kterých jen dedukuji ) o 9 hnízd nebo královen.
Tak si těch zbylých šest hýčkám.Konkrétně 2 zemní, 2 skalní, 2 rolní.
O nějaké druhové rozmanitosti jakou má Honza , nebo Rapo se mi tady může jen zdát.
Čekal jsem navrátilky rokytové ,vůbec jsem na ně nenarazil ! Až teď 1 dělnici na Tavolníku.
To samé luční.
Jestli to je zbytečné nevím, ale s fotek je vidět, že si i dělnice s pylem ,které zrovna přiletěly
doplňují zásoby energie. Nebydlím zrovna u lesa a takovou přehršel květin tady nemám
jako někteří tady. A hlavně bylo teď dlouho špatné počasí.
V pohode Pepane - jen me to zajimalo. Skoda, ze jsi tento rok mel takove ztraty :( Apifondu treba pristi rok zkusim taky.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

tak dnes se objevily prvni mlade matky u Lucnich.

Obrázek

JInak vsechne hnizda zatim bez vetsich problemu - trochu zapasim po distich s plisni uvnitr, ale snad se to vetranim a vyssimi teplotami zlepsi.

Marek
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahojte tak zatím úspěchy - rokytky jedou, zatím minimálně 20 nových matek, ale teprve se matky rozjíždí, hnízdo je silné, ale zatím mne neprohnaly, přestože na to všichni z ČMplus netrpělivě čekají :). Mají ale přes 2m dlouhou chodbu (nebyl to záměr, ale důsledek jarní ochrany samousazené rokytky před navrátilkou skalní) a startují mi přímo do vzorstlé růže, navíc je česno asi tak 1,5m od ostatních a v 1,5m výšce tak pro ně ideál...

No a luční na externí lokaci můj úl varianta venkovní u kolegy z práce, popisoval jasné matky luční, hnízdo taky jede hezky, tak první dva zářezy :)

Ostatní zatím ve hvězdách, ale zbyly mi nakonec 3 neobsazené úly z 17 :) , tak na zahradě je to letos opravdu samej čmelák. Naštěstí tu nikdo okolo nemá blízko včely, tak nemají až tak moc konkurenci. Já nekrmím, když hodně prší a jsem doma, tak jim ale otvírám klapky - vrací se umáčení a pyl. rousků nemají moc, navíc jsou těžké, tak tady myslím, že riziko parazita je menší než riziko ze ztrát toho mála co seženou. Nadto mouchy ani APHM v tom nečase stejně nelítá. A zas nepřijde mi, že by pršelo víc než za mých mladších let, kdy jsem taky nekrmil a čmeláci to v pohodě dali, jen už jsme si odvykli, u nás naštěstí nás minuly přívalové deště a ani neprší celý den v kuse. Díky dešti se rozjel jetel, co mi minulé roky pro sucho skoro nekvetl. Po vzoru Pepana ošetřuji kritická místa na úlu a u klapek eterickými oleji do aroma lamp - koupil jsem anýz a levanduli, potírám štětečkem tam kde nemají čmeláci stopovku i vnější stranu záklopky na klapce a řekl bych, že to docela funguje. Nic není na 100%, ale jako pomocná metoda zatím bez vedlejších účinků. Akorát pokud se to udělá za dne, tak první dělničky po návratu jsou trochu zmatený, hlavně lesní, to je mistr omylů :) ... , ale nakonec všichni najdou :) .... No a chce to obnovovat, ale je to práce na pár minut... Tak držím palce ať nám to vyjde a máme co nejvíc matiček a kluků na další rok...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,mám také velmi silné hnízdo rokytových :D .Vím,že se rádi usidlují výše nad zemí,ale mám je už druhým rokem cca 20 cm nad zemí a nepozoruji,že by jim to nějak nevyhovovalo.Minulý rok si to místo matka sama vybrala. :)
Nezapomeň prosím sdělit,až budeš mít první matky skalní. :D
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Niky1 píše:
pon 22. čer 2020 14:27:20
Také jsem si koupila čimišník,ale nějak mi neroste,zato štědřenec mám už velký a byla tam velká návštěvnost :) .Hluchavka skvrnitá je skvělá,mám přírodní formu a na jaře tam byla i matka lesní.Hluchavku bílou mi sežrali slimáci :x i nějaké další rostliny.
Z hadince jsem byla nadšená dokud jsem si nepřečetla o jedovatosti nektaru a pylu zvláště pro larvy :( .
Niky, to nemyslíš vážně, hned to vykopu a nasadím svazenku, ta to jistí.Včera jsem čistila mokrý čmelín. Dělala jsem to hned jak jsem přišla z práce, v koupelně, při červeném světle, posbírala jsem dělničky co vylezly na vystýlku, odebrala jsem všechnu starou vystýlku a celé hnízdo jsem přenesla do nového čmelínu, kde jsem dala původní klapku, vhodila tam dělničky, přikryla hadrou a nechala je uklidnit, pak jsem je zastlala novou vystýlkou a dala střechu. Když jsem zapla světlo, tak na mě zaútočila jedna bloudilka a dala mi žihadlo. Už je taky doma. Čmelín jsem dala na místo, už tam holky čekaly. Původní čmelín byl fialový, nový je žlutý, neměla jsem pocit, že by jim to dělalo nějaké potíže.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Blanko,pokud máš jen pár kousků,tak by to snad nemělo vadit ;) .Já jen už nebudu sít celý záhonek,ale také nechám jen pár kousků.Projevilo by se to,pokud by neměli přístup k jiné potravě. :!:
Odpovědět