Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Sklaní si daly noční šichtu a připravily překvapení na heliportu. Patrně vykousali polystyrenovou izolaci a vyházeli jí před klapku. Vypadalo to jak zmenšený popcorn. Po pár příletech a odletech bylo uklizeno. Krátké video jsem dal na https://youtu.be/x9o5CDFxX_A
Jinak ze včerejška na dnešek proběhlo opět shromáždění na česnu u jiných skalních. Jestli se nepletu, tak to bylo potřetí za týden.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Asi potřebovali větrat a chladit. :?:
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

kaos píše:
ned 05. črc 2020 19:46:43
Tak dnes jsem na výstelce pod stříškou u hájové usazené 10.4. našel 7 nádherných matek. Přes den pak byla letecká přehlídka. Ačkoli samci ještě nejsou, citronová žluť matek potvrzuje určení druhu. Myslel jsem že mívají matky dříve, samce jsem viděl vždy už v první polovině června letos ale ještě vůbec.
Já tam vidím taky matky Jakube je to tak?
Obrázek
Pavels
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Niky1 píše:
pon 06. črc 2020 12:31:43
Asi potřebovali větrat a chladit. :?:
Asi ano. Paradoxně je to ale nejchladnější úlek se 3 větracími otvory. Ale pro zábavu to určitě nedělali.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Tak dnes jsem měl "plnohodnotný " a pestrý den na svém jediném úlku. Nejdříve jsem ráno našel na česně zabitého zavíječe, pak mi spadl kryt průhledítka a já viděl čilý ruch viz foto Obrázek
pak odpoledne jsem viděl nemotorný vzlet mladé matky Obrázek a tak jsem se podíval pod střechu jestli tam najdu další Obrázek. Na česně pak dělnice chladily úlek, vyletěly další matky a přiletěl další zavíječ na past. Nečekal jsem až vleze do pasti a sešrotoval jsem ho pro jistotu. A k tomu jsem si koupil "Moji čmeláci" od Kuklíka a začetl jsem se až jsem zapomněl "jest". Tož to byl den :lol:
Pavels
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pavelsi super,to je radost když se hnízdo dobře vyvede se vším všudy :D .
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky tak hlasim v prvnim hnizde sklanich prvni matky (na vystelce byly jeste nevybarvene) - narazil jsem na ne nahodou, protoze pri sekani travy na me delnice zacaly utocit a to je vetsinou spravny signal :)
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Musím se také pochlubit poprvé se mi podařilo vychovat spoustu matek zemní cmelak jsou obrovské a měl jsem úplně ucpané česno že jsem musel zvednout klapku pozorovat to je úžasné. Jsem šťastněj a už vyrábím další cmeliny.Je mi jasné že na tom máte všichni co píšete na fórum lví podíl a proto Vám všem chci poděkovat kterým radite Ještě jednou díky Jarda zadni třeban. :lol:
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Niky1 píše:
sob 11. črc 2020 6:32:17
Pavelsi super,to je radost když se hnízdo dobře vyvede se vším všudy :D .
Niky díky moc za podporu a chci se tě zeptat, jestli musím udělat kontrolu hnízda, když jsem během jednoho dne našel dva zavíječe. Už mi přišel od Jakuba klobouk a rukavice, ale pořád se mi do toho nechce, když hnízdo prosperuje. Pod střechou nejsou žádné náznaky predátorů. Ráno jsem našel na česně 8 zmátožených dělnic a jednu mladou matku, ale přikládám to teplotnímu rozdílu o 20 stupňů.
Pavels
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku díky za zprávu :D ,mě také létají v obou hnízdech :) .

Jaro,skvělý pocit,že se podařilo hnízdo přivést až k vylíhnutí nového potomstva viď?

Pavelsi,v tom ti asi moc neporadím. ;) Záleží jestli jsi ty zavíječe viděl kolem úlku nebo uvnitř.Já bych tu hloubkovou kontrolu udělala v případě,že by hnízdo neprosperovalo nebo kdybych objevila zavíječe uvnitř.
Odpovědět