Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

marek972 píše:
pon 22. čer 2020 21:49:26
Ahoj vsichni,

tak dnes se objevily prvni mlade matky u Lucnich.

Obrázek

JInak vsechne hnizda zatim bez vetsich problemu - trochu zapasim po distich s plisni uvnitr, ale snad se to vetranim a vyssimi teplotami zlepsi.

Marek
Marku, jak poznáš že to jsou matky. Asi nenosí rousky, jsou větší (nevím o kolik :| ), nebo se jinak chovají?
Pavels
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Blanka píše:
úte 23. čer 2020 10:18:18
Niky, to nemyslíš vážně, hned to vykopu a nasadím svazenku, ta to jistí.Včera jsem čistila mokrý čmelín. Dělala jsem to hned jak jsem přišla z práce, v koupelně, při červeném světle, posbírala jsem dělničky co vylezly na vystýlku, odebrala jsem všechnu starou vystýlku a celé hnízdo jsem přenesla do nového čmelínu, kde jsem dala původní klapku, vhodila tam dělničky, přikryla hadrou a nechala je uklidnit, pak jsem je zastlala novou vystýlkou a dala střechu. Když jsem zapla světlo, tak na mě zaútočila jedna bloudilka a dala mi žihadlo. Už je taky doma. Čmelín jsem dala na místo, už tam holky čekaly. Původní čmelín byl fialový, nový je žlutý, neměla jsem pocit, že by jim to dělalo nějaké potíže.
Který druh čmeláka ti dal žihadlo? Moc do úlků sice nezasahuji, ale zatím to bylo vždy bez útoku a to za denního světla venku. Vím že rokytový jsou obranářky, ale ty jsem nikdy neměl. Máš můj obdiv, že ses do toho pustila.

Mě se na svazence moc čmeláků neobjevuje. Mám ji prvním rokem a čekal jsem větší zájem. Zajem je o kstival, na náprstník velkokvětý jdou velké druhy a na malinách je mrak těch drobnějších.
P1010906 res big.jpg
(175.77 KiB) Zatím ještě nestaženo
. Může mi někdo potvrdit, co je za druh

Dal jsem na https://youtu.be/uNANKcajHHI jedno úsměvné video, nebo alespoň pro mě je. Je to bez zvuku, tak připojuji ve zkratce textově co si říkají: "už to nepij a pojď domů".
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

V sobotu som mladé matky pozoroval u lúčnych, jediných, ktorí mi zostali, pretože tri čmelíny už aj s mladými robotníčkami mi zanikli. Predpokladám intenzívne používanie chemických postrekov u susedov. Nedajú si to vyhovoriť a majú svoj rozum, len neviem, prečo sa sťažujú, že im nemá kto v záhradách opeľovať a že už ani včely skoro nevidieť. Ale blbcovi neporadíš. Už ma to prestáva pomaly baviť, najradšej by som sa odsťahoval niekde na kraj lesa bez "úžasných" trávnikov okolo domov. Čo z toho, že sú bez života. Jediný čmelín, ktorý mi prežil je na opačnom konci pozemku, kde nie sú záhrady, ale cesta.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Pavels píše:
úte 23. čer 2020 11:28:05
Marku, jak poznáš že to jsou matky. Asi nenosí rousky, jsou větší (nevím o kolik :| ), nebo se jinak chovají?
Ahoj - jsou vyrazne vetsi nez delnice - kdyz budu mit stesti, zkusim nejakou nafotit.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj,

dalsi update ze dneska:

- zpozorovany prvni mlade matky u Rolni
- druha divoka Rokytova ma take mlade matky - to je hukot u strechy jak pri rojeni vcel :)
- Nektere delnice skalnich jsou pekne velike, ale matky to jiste jeste nejsou.

Marek
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

To žihadlo mám od skalní, měla jsem štěstí, že jsem měla tlustou mikinu, jinak by mě píchla nebo kousla několikrát, byla do mě zakousnutá , nemohla jsem ji setřepat z mikiny, ale to mi patří, chránila svoje. Já mám jen skalní. V dalším úle žádný pohyb, našla jsem dvě mrtvé královny, z těch soubojů jsem smutná, uvažuju, že příští rok nebudu usazovat, ale zase se mi nechce chytat, letos se mi usadili sami, ale z 10 čmelínů mám 5 a žádného rolního a měla jsem 4.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Blanka píše:
úte 23. čer 2020 15:18:25
To žihadlo mám od skalní, měla jsem štěstí, že jsem měla tlustou mikinu, jinak by mě píchla nebo kousla několikrát, byla do mě zakousnutá , nemohla jsem ji setřepat z mikiny, ale to mi patří, chránila svoje. Já mám jen skalní. V dalším úle žádný pohyb, našla jsem dvě mrtvé královny, z těch soubojů jsem smutná, uvažuju, že příští rok nebudu usazovat, ale zase se mi nechce chytat, letos se mi usadili sami, ale z 10 čmelínů mám 5 a žádného rolního a měla jsem 4.
Blanko nejlepsi je premistit cmeliny jinam na zahrade a predejit bojum. Nerikam, ze to je uplna vyhra, ale pomuze to.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,kdy jsi tu polní usazoval,na matky je přeci ještě brzy :shock: ? :?: Teď mají nové matky rané druhy-luční zahradní a rokytoví.Ale je pravda,že jsem už viděla samečka polních.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
úte 23. čer 2020 17:01:13
Marku,kdy jsi tu polní usazoval,na matky je přeci ještě brzy :shock: ? :?: Teď mají nové matky rané druhy-luční zahradní a rokytoví.Ale je pravda,že jsem už viděla samečka polních.
Rolni, ne Polni :) Rolni mi usazoval Jakub, ale bylo to nekdy zacatkem dubna. Urcite to byla mlada matka, velikosti jako stara - zatim jsem videl jednu, zapasila pekne s klapkou a pak delala i orinetacni let.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Niky - určitě, mám 3 hnízda, ale hádám minimálně 14dní spíš 3 týdny čas.
Svazenka - já ji beru jako zálohu, když je jiného dost, čmeláci ji vcelku ignorují nad krom zemních. Výhoda je, že roste vcelku všude, takže ji dávám jako podsadu pod stromy místo mulče a letos jsem ji vysel i do otevřeného pidifoliovníku (mám to z rozřízlé staré vjezdové brány na půl) mezi rajčata. Žel svazenku u nás zemědělci navíc zneužili k splnění plánu redukce velkých širých lánů - ty jedou dál, okorát mezi ty širé lány stejné plodiny bouchnou 1-2m široký rozdělovací pás svazenky, tím mají o dotace postaráno, už to není jednolitá plocha, ale pro přírodu i kvalitu půdy to moc nemá význam :(... O mezi pro ptáky, zajíce atd a jako prostoru k hnízdům ani nemluvě. Pak to stejně skliděj najednou a svazenku jen zaořou...
Odpovědět