Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Dnes jsem zjistil, že v zemním hnízdě skalních, kde se objevuje jen tak 4x za den dělnice a považoval jsem ho za víceméně nezdárně ukončené, se 1.7. objevila matka. Byla zprvu značně nemotorná a ani po dvou dnech její letecké schopnosti nejsou 100%. Nevím jestli by to mohla být i původní matka, která se bez dělnic stále snaží hnízdo zachránit, nebo je to nová, kterou se nějakým zázrakem podařilo přeci jen vypiplat k samostatnosti. Párkrát za ty dva dny vyletěla a nevšiml jsem si že by nosila rousky. Dokonce ji navštěvují podivné kamarádky :-)
Poplocal sklep_mob5_main_20200702173512.jpg
(340.67 KiB) Zatím ještě nestaženo
Navíc by to byla první nová matka z naposled usídlené matky.
Dějí se to věci :geek:
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Dnes na zahradě na hortenzii byl zemní cmelak tak velký jako na jaře královny je možné že to je mlada matka?
Mám cmelin kde jsou trubci dělnice nosí rouzky ale ty jsou o hodně menší. Dělám dobře že spadle rouzky seberu a dám je do cmelina je mi jich líto co jim to dá za práci už jsem ji také schytal do prstu.
Díky za odpověď hezké léto všem Jarda 🐝
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
pát 03. črc 2020 16:54:32
Tak dnes nová matka skalní i v tom druhém hnízdě :D .
NIky tak dnesni kontrola u vsech trech skalnich neukazala zadnou novou matku - jeste si musim pockat :(

Zato zavijeci okolo cmelinu krouzi spolehlive-par jsem jich dostal...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,teprve je začátek července,ještě mají dost času do konce měsíce.Čím pozěji budou o to déle ti vydrží hnízdo :D .Já z nich radost jelikož je jasné,že hnízda neskončí bez matek,ale byla bych radši,kdyby se vylíhly až koncem července ;) .
A zavíječi se ukazují hlavně kolem nich,už jsem jich také několik zlikvidovala :x .
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mojí skalní odhalila kontrola asi 15-20 podvyživených dělnic s matkou. A to se usadila na přelomu dubna a května. S potravou jsou na tom asi dost bídně a ty malé dělnice toho taky moc neposbírají. Tam pokud budou matky tak určitě ne v tomto měsíci.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já jsem měla jednou usazené skalní 1.+3.5 a 14.5.,přitom ta ze 14. měla matky už 19.7.-zatím co ty z 1. a 3.5. až 25. a 28.7. ;)

Dnes se objevily matky i v dalším úlku polních.Kdo ví jestli letos budou hnízda udržovat tak dlouho jako loni? :?:
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

jaramikulazadnitreba píše:
pát 03. črc 2020 18:02:38
Dnes na zahradě na hortenzii byl zemní cmelak tak velký jako na jaře královny je možné že to je mlada matka?
Mám cmelin kde jsou trubci dělnice nosí rouzky ale ty jsou o hodně menší. Dělám dobře že spadle rouzky seberu a dám je do cmelina je mi jich líto co jim to dá za práci už jsem ji také schytal do prstu.
Díky za odpověď hezké léto všem Jarda 🐝
Ahoj. Ano může to být královna. S tím pylem asi záleží, kde ho konkrétně vložíš.
Myslím ,že přátelé tady ho vkládají přímo dovnitř hnízda.Já jsem to nedělal i když mám koupený
rouskovaný pyl. Jinde se ho myslím netknou, ale snad ti odpoví ti co s tím mají zkušenost.
Já konkrétně z jara ,když jsem viděl , že toho pylu ztrácejí pod klapkou mnoho , tak jsem
okamžitě vyměnil klapku za lehčí. U mně to není problém, jelikož mám klapky na hřebících.
Tak ať se ti dál daří s chovem a máš z toho radost. :)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
pát 03. črc 2020 17:06:51
Dnes jsem zjistil, že v zemním hnízdě skalních, kde se objevuje jen tak 4x za den dělnice a považoval jsem ho za víceméně nezdárně ukončené, se 1.7. objevila matka. Byla zprvu značně nemotorná a ani po dvou dnech její letecké schopnosti nejsou 100%. Nevím jestli by to mohla být i původní matka, která se bez dělnic stále snaží hnízdo zachránit, nebo je to nová, kterou se nějakým zázrakem podařilo přeci jen vypiplat k samostatnosti. Párkrát za ty dva dny vyletěla a nevšiml jsem si že by nosila rousky. Dokonce ji navštěvují podivné kamarádky :-) Poplocal sklep_mob5_main_20200702173512.jpg
Navíc by to byla první nová matka z naposled usídlené matky.
Dějí se to věci :geek:
"Tý vole!" Hugo ta je :lol: :lol: a já myslel kdo ví co...

18,6 stupňů uvnitř, Peltier ?
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Pepan píše:
sob 04. črc 2020 20:53:39
"Tý vole!" Hugo ta je :lol: :lol: a já myslel kdo ví co...

18,6 stupňů uvnitř, Peltier ?
Myšák tam byl 3x a pak ho to asi přestalo bavit.
To je zemní úlek a prostě tam je 18°C. Pohoda i v těchto vedrech :mrgreen:
Naproti tomu úlek na nejméně vhodném místě, kde na něj ráno částečně posvítí sluníčko dnes už po 10. hodině zapínal chlazení a chladil až do 18:30. Samozřejmě s pauzami, ale přes 8 hodin. Měřidlo spotřeby ukázalo 0,18 kWh, tj. cca 1 Kč. Takže provozní náklady jsou zanedbatelné. Předminulou sezónu jsem tu zveřejnill fotku hnízda z tohoto úlku a byl jsem informován, že tam je dost buněk tmavé barvy s nevylíhlým obsahem, patrně z důvodu přehřátí. Takže tady je Peltier, ale držím to do 27°C.
Naposledy upravil(a) Hugo.008 dne ned 05. črc 2020 19:46:53, celkem upraveno 1 x.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak dnes jsem na výstelce pod stříškou u hájové usazené 10.4. našel 7 nádherných matek. Přes den pak byla letecká přehlídka. Ačkoli samci ještě nejsou, citronová žluť matek potvrzuje určení druhu. Myslel jsem že mívají matky dříve, samce jsem viděl vždy už v první polovině června letos ale ještě vůbec.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět