Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě dnes stále čmeláku prázdno, objevila se jediná hledačka - luční, udělala orientační let a před 6 se vrátila.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Míra2
Příspěvky: 39
Registrován: pon 03. dub 2017 14:03:30

Zdravím všechny, tak tady u nás na Liberecku létají zatím samé zemní a luční tedy hlavně zemní, těch je tu hojně. Jedna zemní už mi nosí rousky a u té druhé jsem dosti nervózní, jelikož mi pendluje mezi třemi čmeliny a já tak nevím do kterého chytat další dvě. Zítra to musím nějak rozseknout. Přeji hodně štěstí při usazování.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Míra2 píše:
sob 04. dub 2020 18:51:47
Zdravím všechny, tak tady u nás na Liberecku létají zatím samé zemní a luční tedy hlavně zemní, těch je tu hojně. Jedna zemní už mi nosí rousky a u té druhé jsem dosti nervózní, jelikož mi pendluje mezi třemi čmeliny a já tak nevím do kterého chytat další dvě. Zítra to musím nějak rozseknout. Přeji hodně štěstí při usazování.
Ahoj.Zemne sú riadne mrchy.Čmeliny okolo zemných by som riešil redukciami a tam by som umiestnil menšie druhy (rolnu,lučnu,uhorovu,lesnú atď.)Inak aj robotnice zemných dosť oslabujú cmeliny v okolí svojimi invaziami.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahojky,tak po těch mrazech je zatím tady docela chladno i ve dne-třetí den max.11stupňů a vítr to ještě znásobuje,takže skoro žádní čmeláci nelétají,až dnes jsem zkusil usadit 3,ale nevypadá to nadějně.A tak jako vloni-první pačmelák,nedovedu ho ale určit,vypadá podle obrázku jak cizopasný,ale konec zadečku nemá oranžový,ale bílý.Vloni nějak v tuto dobu taky už se objevili. :(
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Ahoj, v Žiline som už pár dní nezahliadol žiadneho hľadajúceho. Včera som celý deň robil v záhrade, ale okrem jedného lúčneho na kvetoch nič. Dnes jeden zemný na kvetoch, ale keď som sa priblížil, zmizol. Dúfajme, že nasledujúce teplé dni sa ukážu, lebo čítam, že asi to je všade podobné.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte.Tak dnešným dňom mám stav:
1x zemna,1x rolna,1x skalna,1x uhorova,2x lúčna.Inak hľadajúcich dnes cca. 12(8zemne,3skalne,1rolna).Majte sa a nech sa darí.🐝👍
Už som usadzal aj prvý krát hajovu ale 0 bodov.2 krát som ju vôbec videl.
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Hezký den.
Dva roky čtu Vaše příspěvky rady .Měl jsem potíže se připojit.Chtěl jsem Vám poděkovat jak jste všichni slušní a příjemní mezi sebou. Mám dva čmelíny pro čmeláky ale moc uspěchu nemám .Vloni to bylo špatné a letos nic moc.Už jsem se snažil dvanáckrát a nic .Jsem ze zadní třebaně bylo tu
- 7 stupnu vše zmrzlo i magnolie tak snad později.Ještě jednou Všem děkuji a přeji Vám hodně zdraví a štěstí .Jarda.
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Zdravím všechny z Rostocku,
tak tady se už taky konečně oteplilo stejně jako v Čechách a čmeláci opět začali létat. Zemní i zahradní/zemní to přežili (dal jsem jim cukrový roztok na příkrm) a už zase pracují o sto šest.
Dneska se mi povedlo usadit jednu z prvních skalních, které jsem letos viděl. Obecně druhů čmeláků je tu myslím o něco míň, než znám z Prahy a okolí. Minulý rok jsem viděl kromě zemních a skalních jen pár lučních, rolních a snad nějakou zahradní. Hájovou, rokytovou a vzácnější nebo u nás nežijící druhy jsem nezahlédl.
Při usazování skalní to probíhalo podobně jako před deseti dny se zemní. Když po tři čtvrtě hodině nevylezla, chystal jsem se jí vypustit. Jakmile jsem otevřel střechu, zvedla se z výstelky a začala dělat orientační let. Měl jsem po ruce síťku a tak jsem ji stihl během asi deseti vteřin odchytit a znovu zavést do vletového otvoru. Asi po čtvrt hodině vylezla a udělala orientační let znovu. Vrátila se za hodinu a půl a po další půlhodině úl znovu s velkým prohlížením opustila.
Většinou se mi nestává, že by usazení bylo úspěšné déle než po půl hodině od zavedení. Máte někdo podobné zkušenosti? Všude se píše, že maximálně po třiceti minutách by se královna měla vypustit, protože šance na přijetí už je malá. Možná že by mělo smysl tuto dobu o něco prodloužit, zvlášť teď na začátku sezóny. Jaký na to máte názor?
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já myslím, že ten interval je 1 hodina, pak pouštím stříškou, občas si uvnitř pobude, letos třeba druhá usazená luční udělala orientační let po 50 minutách.

Pokud ti dělá orientační let z výstelky, nechal bych jí otevřeno a když by se vrátila tak bych zavřel a ona si vyleze otvorem a znovu se zorientuje.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

kaos píše:
ned 05. dub 2020 22:57:10
Já myslím, že ten interval je 1 hodina, pak pouštím stříškou, občas si uvnitř pobude, letos třeba druhá usazená luční udělala orientační let po 50 minutách.

Pokud ti dělá orientační let z výstelky, nechal bych jí otevřeno a když by se vrátila tak bych zavřel a ona si vyleze otvorem a znovu se zorientuje.

Ano, ta hodina zní mnohem rozumněji, souhlas.
Díky za tip, Jakube, pokud mi zase nějaká vystartuje otevřenou střechou, udělám to tak 👍 Včera mně to v tu chvíli nenapadlo.
Odpovědět