Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Minulý týden,když jedna lesní se ztratila-po 3 dnech jsem už hodně kvečeru slyšel poletovat lesní-připadala mi jako hledačka,rychle jsem běžel pro sáček na odchyt,znovu ji našel...to se zrovna pásla,tak jsem si nebyl jistý,jestli sbírá pro potomstvo,nebo se jen krmí,nicméně jsem ji odchytil a rychle vpustil do opuštěného čmelína a nechal být bez uzavření...čekal jsem,jestli vyletí,nebo ne,ale nic se nedělo.To bylo v pátek-a dnes jsem stál opodál a najednou něco rychlého přiletělo a vlezlo do úlku,aniž jsem si stihl všimnout,co to bylo...rychlé to bylo jak lesní,ale zvuk se mi zdál trochu jiný.Má někdo zkušenost se znovuobsazením opuštěného hnízda,po jaké době může nová matka nahradit tu ztracenou a hnízdo zachránit?Hnízdo bylo staré 3 týdny od založení a opuštěné cca 3 dny...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak v jednom čmelínu s rolní značka se víc jak den nepohnula,čekal jsem tam za cca týden mladé.Po otevření ticho a v jednom rohu mrtvá matka.Jinak jakoby ani dělnicím v prosperujících hnízdech se moc ven nechtělo...
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Zdenda píše:
čtv 14. kvě 2020 8:57:49
Tak v jednom čmelínu s rolní značka se víc jak den nepohnula,čekal jsem tam za cca týden mladé.Po otevření ticho a v jednom rohu mrtvá matka.Jinak jakoby ani dělnicím v prosperujících hnízdech se moc ven nechtělo...
Ahoj Zdendo,

nemáš fotografie zemřelé matky? Jen bych se rád pokusil identifikoval, proč matka zemřela. Díky
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak dnes první dělnice u rolní samousazené 10.4.

Koukal jsem dnes na úl pro navrátilky zemní, ta se žádná nevrátila a tak jsem tam usazoval jednu z navrátilek lučních. Dnes jsem poprvé nakoukl pod stříšku a tam našel mrtvou luční s rouskami pylu, ale vím že tam pořád nějakou luční vídám létat, možná souboj navrátilek, dal jsem značku a do minuty venku, dám jí znova a zas do minuty ven když se to stalo potřetí chvíli koukám a on je tam docela provoz lučních dělnic. Dost překvapení, jen by mě zajímalo koho mají za matku.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Chtěl bych se zeptat zkušenejších. Chtěli jsme mít čmelín na horách, krásný místo, louky, les, mimo aglomreaci. Je tam vše posunuté, matky lítají pořád i teď v květnu, když je hezky. Tak čmeláky zabydlujeme asi od dubna. Bohužel se nám nějak ztrácí. Už jsme přišli o 3 rolní. Vždycky vydrží tak týden. Dal jsem k tomu i IP kamerku, čmelák lítal pravidelně, 20 minut venku, hoďku uvnitř, byla zima. Včera se už zase v pravé poledne nevrátil. Lítal hlavně po zahradě. Za fasádou bydlel sám od sebe krásný zahradní.
Už také není. Co je může lovit? Ptáků je tam dost, ale ty tam mají spoustu much a brouků. Co kočka? Chodí nám po zahradě běžně. Přemýšlím, zda to mám dále zkoušet a nebo se na to vykašlat? Abych čmelákům spíš neškodili než pomáhali.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

wombatik píše:
čtv 14. kvě 2020 20:48:23
Chtěl bych se zeptat zkušenejších. Chtěli jsme mít čmelín na horách, krásný místo, louky, les, mimo aglomreaci. Je tam vše posunuté, matky lítají pořád i teď v květnu, když je hezky. Tak čmeláky zabydlujeme asi od dubna. Bohužel se nám nějak ztrácí. Už jsme přišli o 3 rolní. Vždycky vydrží tak týden. Dal jsem k tomu i IP kamerku, čmelák lítal pravidelně, 20 minut venku, hoďku uvnitř, byla zima. Včera se už zase v pravé poledne nevrátil. Lítal hlavně po zahradě. Za fasádou bydlel sám od sebe krásný zahradní.
Už také není. Co je může lovit? Ptáků je tam dost, ale ty tam mají spoustu much a brouků. Co kočka? Chodí nám po zahradě běžně. Přemýšlím, zda to mám dále zkoušet a nebo se na to vykašlat? Abych čmelákům spíš neškodili než pomáhali.
Mě se takto ztrácely matky v malých úlech. Mám teorii, že neudrží teplotu v hnízdě a tak ho opustí. Rolní co chovám ve velkých masivních úlech se mi zatím nikdy neztratily.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Admin píše:
čtv 14. kvě 2020 10:44:42
Zdenda píše:
čtv 14. kvě 2020 8:57:49
Tak v jednom čmelínu s rolní značka se víc jak den nepohnula,čekal jsem tam za cca týden mladé.Po otevření ticho a v jednom rohu mrtvá matka.Jinak jakoby ani dělnicím v prosperujících hnízdech se moc ven nechtělo...
Ahoj Zdendo,

nemáš fotografie zemřelé matky? Jen bych se rád pokusil identifikoval, proč matka zemřela. Díky
Nemám,spadla mi ale na zem do trávy a nějak jsem ji nehledal,tak se zítra pokusím ji najít a nafotit.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
čtv 14. kvě 2020 21:12:50
wombatik píše:
čtv 14. kvě 2020 20:48:23
Chtěl bych se zeptat zkušenejších. Chtěli jsme mít čmelín na horách, krásný místo, louky, les, mimo aglomreaci. Je tam vše posunuté, matky lítají pořád i teď v květnu, když je hezky. Tak čmeláky zabydlujeme asi od dubna. Bohužel se nám nějak ztrácí. Už jsme přišli o 3 rolní. Vždycky vydrží tak týden. Dal jsem k tomu i IP kamerku, čmelák lítal pravidelně, 20 minut venku, hoďku uvnitř, byla zima. Včera se už zase v pravé poledne nevrátil. Lítal hlavně po zahradě. Za fasádou bydlel sám od sebe krásný zahradní.
Už také není. Co je může lovit? Ptáků je tam dost, ale ty tam mají spoustu much a brouků. Co kočka? Chodí nám po zahradě běžně. Přemýšlím, zda to mám dále zkoušet a nebo se na to vykašlat? Abych čmelákům spíš neškodili než pomáhali.
Mě se takto ztrácely matky v malých úlech. Mám teorii, že neudrží teplotu v hnízdě a tak ho opustí. Rolní co chovám ve velkých masivních úlech se mi zatím nikdy neztratily.
Jakube,s tím bych si moc nebyl jist,protože já mám 5 čmelínů dělaných jedním neodborníkem před asi 10ti lety,normální desky spojené hřebíky,malé úlky,nezateplené a vloni se i přes špatné jaro ve dvou jako první vylíhly mladé rolní a letos už ve třech.Ale příčinu,proč se na horách matky ztrácí se neodvažuju odhadnout.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Zdenda píše:
čtv 14. kvě 2020 21:45:57
kaos píše:
čtv 14. kvě 2020 21:12:50
wombatik píše:
čtv 14. kvě 2020 20:48:23
Chtěl bych se zeptat zkušenejších. Chtěli jsme mít čmelín na horách, krásný místo, louky, les, mimo aglomreaci. Je tam vše posunuté, matky lítají pořád i teď v květnu, když je hezky. Tak čmeláky zabydlujeme asi od dubna. Bohužel se nám nějak ztrácí. Už jsme přišli o 3 rolní. Vždycky vydrží tak týden. Dal jsem k tomu i IP kamerku, čmelák lítal pravidelně, 20 minut venku, hoďku uvnitř, byla zima. Včera se už zase v pravé poledne nevrátil. Lítal hlavně po zahradě. Za fasádou bydlel sám od sebe krásný zahradní.
Už také není. Co je může lovit? Ptáků je tam dost, ale ty tam mají spoustu much a brouků. Co kočka? Chodí nám po zahradě běžně. Přemýšlím, zda to mám dále zkoušet a nebo se na to vykašlat? Abych čmelákům spíš neškodili než pomáhali.
Mě se takto ztrácely matky v malých úlech. Mám teorii, že neudrží teplotu v hnízdě a tak ho opustí. Rolní co chovám ve velkých masivních úlech se mi zatím nikdy neztratily.
Jakube,s tím bych si moc nebyl jist,protože já mám 5 čmelínů dělaných jedním neodborníkem před asi 10ti lety,normální desky spojené hřebíky,malé úlky,nezateplené a vloni se i přes špatné jaro ve dvou jako první vylíhly mladé rolní a letos už ve třech.Ale příčinu,proč se na horách matky ztrácí se neodvažuju odhadnout.
Tak bedna je spíš střední, mnou dělaná, v normálních podmínkách nižších poloh funkční. Ale je pravda, že tam byla kosa, v úterý ráno sníh a vydržel do odpoledne. Pak v noci déšt se sněhem a přes den tak do 5st. Tak bych tomu i věřil a díky za tip.
Pokud najdu ještě o víkendu vhodnou matku, tak zkusím bednu zateplit polystyrenem z venku jako fasádu :). Jinou bednu nemám a vyrábět už nebudu. Kdyžtak napřezrok.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

kaos píše:
úte 12. kvě 2020 14:10:10
Velká gratulace :-) já jsem lesní projistotu zúžil vstup. Zkoušel jsem 5 mm, ale to neprošly dělnice. 6 mm projdou. Stuchl píše, že tím projde i matka, ale to se mi nechce věřit.
Prosím Tě nemůžeš dát foto. Potřebuju to na příští rok. Letos jsem měla zúžení protože se mi k polní kradla skalní , mela jsem půl cm prstýnek s otvorem 7mm a skalní mi to vytrhla, měla jsem to tam jen zasunuté a rolní samozřejmě vyhnala. Omlouvám se přehlédla jsem video. Tu ucpávku máš zastrčenou až vzadu?
Odpovědět