Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Rapo píše:
čtv 28. kvě 2020 12:28:30
Ahojte.Tak ja by som mal zajtra prísť z nemocnice po týždni a už indície čo mi povedala žena sú že zemne-robotnice bez pohybu,zahradne-robotnice bez pohybu,uhorove-robotnice bez pohybu a sorojska bez pohybu.Este dúfam že žena ma málo času a nestíha ich vidieť.No uvidíme.Majte sa.
Já jsem v úterý taky zjistil,že je na česnech mrtvo,kromě lučních-otevřel jsem čmelíny a musel všechny rozdýchávat,abych je trochu zahřál a přidal krmení,aby se rozhýbali.U nejslabších rolních jsem dokonce našel mrtvou matku,tak nevím,jestli už byla nějakého staršího data,protože dva dny předtím jsem matku létat viděl-tak doufám,že to nebyla domácí,ale nějaký vetřelec z minula.No uvidím...
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Tak krásne táto sezóna začala a teraz čistá pohroma.Z 12 cmelinov mám obsadené 4 a dalej uvidím či ešte niečo žije.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Rapo píše:
čtv 28. kvě 2020 14:02:19
Tak krásne táto sezóna začala a teraz čistá pohroma.Z 12 cmelinov mám obsadené 4 a dalej uvidím či ešte niečo žije.
Z 12 máš obsazené 4? Ale měl jsi více ne? No to je hrůza, držím palce, snad budou v pořádku. Mě se u lesní zas poztrácely dělnice v té deštivé sobotě a pak se vracely včera 3, asi promokly a v tom počasí někde byly ztuhlé, je to fakt děs to počasí. U mě jsou hnízda už poměrně silná a tak to dávají, navíc vesměs druhy zvyklé na chlad. Ta lesní má velké problémy a zrovna tu bych chtěl dovést ke zdárnému konci nejraději.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

kaos píše:
čtv 28. kvě 2020 16:42:56
Rapo píše:
čtv 28. kvě 2020 14:02:19
Tak krásne táto sezóna začala a teraz čistá pohroma.Z 12 cmelinov mám obsadené 4 a dalej uvidím či ešte niečo žije.
Z 12 máš obsazené 4? Ale měl jsi více ne? No to je hrůza, držím palce, snad budou v pořádku. Mě se u lesní zas poztrácely dělnice v té deštivé sobotě a pak se vracely včera 3, asi promokly a v tom počasí někde byly ztuhlé, je to fakt děs to počasí. U mě jsou hnízda už poměrně silná a tak to dávají, navíc vesměs druhy zvyklé na chlad. Ta lesní má velké problémy a zrovna tu bych chtěl dovést ke zdárnému konci nejraději.
Jakube mal som 10 obsadenych a čakal som na lesné a teraz toto ale žena po dnešnej kontrole zistila že uhorove lietaju a sorojska zhadzuje kamienok tak neviem či už nemá robotnice. No aspoň niečo na zlepšenie nálady.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Včera jsem kontrolovala dva čmelíny co se mi nezdály. Vjednom jsem našla mrtvou polní, která se tam usadila jako první, ale vyhnala ji skalní asi se vrátila a to ji stálo život. Ve druhém byla skalní, dlouho žádný pohyb našla jsem mrtvou matku, ale něco dole zabzučelo, tak musím počkat. Ještě se mi nelíbí dva čmelíny, na zahradě se mi pase dělnička polních, tak jim držím palce. Četli jste ten článek, že kyprej není vhodná pro čmeláky, způsobuje jim nějako nemoc a já jich mám na zahradě 6 keříků, protože kvete dlouho a na podzim, kdy už skoro nic není tak jsou obsypány rolními. Tak neví nechat nebo vykopat.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ta kyprej určitě neškodí, spíše jde o to, že nepomáhá čmelákům postižených parazitem. Určitě bych nechal.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Nebudete mi věřit leta ke mně na rododendrony zemní cmelak nemá rousky 6× jsem ho během 3 dnů usazoval do cmelina který je v pořádku vše jsem stále kontroloval
pokaždé neudělá pamatovaci let a letí rovnou na rododendrony. dnes jsem prijel 18.30.hod a opět usadil jsem ho čekal po 15 minutách a to samé. Rousky nemá
Takhle mi trénuje 7 dni. Je už konec května tak už stejně nemám šanci. Stalo se Vám někdy tohle?Děkuji za odpověď. Jarda zadni třeban.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

No je to děs letos opravdu,jedni rolní a jediní luční jsou silné hnízda,skalní a lesní vypadají,že budou prosperoovat dobře,jedno rolní je na vážkách,co bude a druhé bez matky-líhnou se tam ještě mladé dělnice,ale jinak asi konečná...má někdo zkušenost s tím,že by se do osiřelého hnízda dala hledající matka třeba jiného druhu?
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Kamarád od Turnova mi volal,že ve čtvrtek viděl několik skalních hledček a jedna se mu usadila,dnes viděl taky hledačky-moje žena ve čtvrtek taky pokoušela odchytit v křoví a vyšší trávě,bohužel nepoznala ani co to je za hledající matku,navíc se jí pak v té džungli ztratila...vloni jsem přesně v tuto dobu taky usadil skalního,bohužel po třech dnech ho vyhnali mravenci během pár hodin...
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravim priatelia.U lúčnych mám už nové kralovny,2 hniezda rolnych fungujú,humenne-zahradne funguju,uhorovu vidím len kralovnu behať a to mala pred 2 týždňami už robotnice.Ostatne katastrofa.Majte sa.
Odpovědět