Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Začíná větší výskyt zavíječů :!: :x :( a skalní už zase začínají vynášet výstelku.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Nemáte náhodou někdo ubytovanou tmavou formu zahradního?Pokud ano - jak se jim daří a jak zvládají klapku?
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
pon 08. čer 2020 9:13:21
Nemáte náhodou někdo ubytovanou tmavou formu zahradního?Pokud ano - jak se jim daří a jak zvládají klapku?
Ahoj Niky.Ja som mal navratilku záhradnú normálnu formu a robotnice boli celé tmavé len posledné tergity mali biele ale už nie sú.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pon 08. čer 2020 9:13:21
Nemáte náhodou někdo ubytovanou tmavou formu zahradního?Pokud ano - jak se jim daří a jak zvládají klapku?
Moji tmavou zahradní doprovází problémy už od začátku. Nejdříve měla nějaké potíže v solitérní fázy a na dělnice jsem čekal 49 dní. Následně se dělnice poztrácely během chladných dnů. Klapku měly lehce pootevřenou, aby se nevysilovaly. Pak se vylíhly další, ale během děštivého týdne jsou opět pryč. Situace je opravdu kritická. Matka se snaží, ale má problémy s orientací při výletech ven. Dokrmuji sladinou a přidávám rousky. Opět se vylíhlo několik dalších dělnic, ale ven zatím nelétají. Nevypadá to zrovna dobře... :(
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

U mě má asi nějaké patálie skalní v zemním hnízdě. Usazená byla jako poslední 19.4. a na dělnice jsem čekal o 14 dní déle než u ostatních 2 sklaních. Bylo jich pomálu a provoz byl slabý. Posledních pár dní vídám že opět vylétává matka a s ní sporadicky asi jen jedna dělnice. Dnes až do 10:30 dokonce byla vidět jen matka a potom se objevila patrně nová dělnice. Je fajn že to nevzdává.
Ostatní 4 hmízda mají provoz pěkný, občas se potkají i 3 dělnice na česně. O víkendu bych chtěl něco natočit, toho pohledu se nikdy nenabažím
Objevil jsem 3 divoká hnízda. U jednoho jsem sejmul slídícího zavíječe. 2 jsou jsou ve stěně mezi mezi pískovcovými štuky, jedno v zemi. Zajímalo by mě, co v té stěně může být za izolační materiál a kolik je tam prostoru. Vstupních otvorů tam těžko bude víc a ten který objevila matka je rozměrem tak maximálně pro ní.
Jak jsem už psal, letos hodně otravují mouchy na česně a s postupem času jsou drzejší a drzejší. To s úspěchem využívám a likviduji je bateriovým vysavačem, na který jsem si z mirelonu udělal nástavec. Tím že se nebojí jdou lehce zpacifikovat. Obal filtru je průhledný, tak je vidět když se nezadaří a pak stačí chvilku počkat než se vrátí. ;)
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Petra píše:
sob 30. kvě 2020 20:17:36
A co až budou mladé matky? Ty se pak nedostanou z hnízda... :oops:
Ty vylétávají později, tak pak tu vložku vytáhnu. Je mi z podivem, že nikdo z fóra mi neporadil. jsem tady správně?
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Pavels píše:
sob 30. kvě 2020 19:21:38
Vylétávají mi dělnice 2. generace čmeláka zemního z úlku.Zdálo se mi ,že jsem uviděl pačmeláka na naší závěsné květině a druhého dne jsem si pořídil vložku o průměru 0,9 cm a osadil do vletového otvoru.Teď každý večer posbírám okolo 20-30 rousků na česně. Není ten otvor malý? Dělnicím to nedělá příliš problém, přednost mají vylétající dělnice.
Pavels
9 mm je hodně, to patrně proleze i matka i pačmelák. Ztráty rousek jsou běžné, jakmile se rodina pořádně rozvine.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Díky za odpověď.Jsem opravdu začátečník,ale rozhodně snaživý a vytrvalý. Dočetl jsem se 0,8-1,0 cm. Takže 0,8? Poslední dělnice se mi zdají opravdu dost veliké. Loni jsem začínal se zakoupenými po dvou letech nezdarů a nepoužíval jsem žádné zúžení a vyšlo to. Teď jsem byl "moudřejší" z literatury a především z fóra, kde mě vystrašili. Chci společenstvo dotáhnou zdárně do správného konce a tak prosím o radu. Nebo mám na to jít postupným zužováním, až se tam nevejdou?
Pavels
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Zvolil bych postupné zužování. Stuchl uvádí, že 8 mm projde matka zemní a 6 mm matka lesní a rolní ale mě třeba lesní 6 mm neprošla a Karlovi to samé neprošla rolní, je to tedy individuální i podle velikosti matky. Pro zdárný odchov je ale třeba mít zavřenou klapku. Pačmeláci nebývají velký problém, napadených úlů moc není. Já jich mám na zahradě každoročně mnoho hledají tu klidně i 2-3x denně ale do úlu se ještě žádný nedostal.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Klapku mám vždy zavřenou a večer jsem někdy musel čistit od nálepků aby se jím lépe lezlo dovnitř. Ale nejsem každou noc doma. Takže podle tebe na pačmeláka stačí klapka. Asi bych měl udělat vizuální kontrolu, ale nemám na to odvahu. ;)
Pavels
Odpovědět