Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Rapo píše:
čtv 12. bře 2020 22:02:27
Honza79 píše:
čtv 12. bře 2020 14:47:16
Nechci plašit, ještě je opravdu dost času. Ale u nás už to pomalu začíná. Dnes dopoledne první letošní hledačka, zřejmě hájová - taková střední velikost. Úlek přijala okamžitě. :D Dokumentační foto je z fotopasti.

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Lucorum_2020/
Honzo gratulujem.Vidim že ani tento rok si sa nenechal predbehnut aj keď som to cakal len nie tak skoro.U mňa dnes na dvore lietala lúčna a zemna.Evidentne sa to začína rozbiehať.Majte sa.
Díky Rapo, já ale opravdu nijak nesoutěžím. Jsem dost časově omezen a pokud ta šance na usazení je, věnuji se tomu o to intenzivněji. ;)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Honza79 píše:
pát 13. bře 2020 11:31:23
Rapo píše:
čtv 12. bře 2020 22:02:27
Honza79 píše:
čtv 12. bře 2020 14:47:16
Nechci plašit, ještě je opravdu dost času. Ale u nás už to pomalu začíná. Dnes dopoledne první letošní hledačka, zřejmě hájová - taková střední velikost. Úlek přijala okamžitě. :D Dokumentační foto je z fotopasti.

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Lucorum_2020/
Honzo gratulujem.Vidim že ani tento rok si sa nenechal predbehnut aj keď som to cakal len nie tak skoro.U mňa dnes na dvore lietala lúčna a zemna.Evidentne sa to začína rozbiehať.Majte sa.
Díky Rapo, já ale opravdu nijak nesoutěžím. Jsem dost časově omezen a pokud ta šance na usazení je, věnuji se tomu o to intenzivněji. ;)
Honzo to bolo myslené obrazne.Ja viem že za to nemôžeš proste je to tak.👍👍👍🇸🇰🇨🇿
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Tak dnes kdy je slunecno mam vresovcich invazi zemnich matek a dokonce zahlednuta i jedna lucni.

Tipuju ze na zacatku pristiho tydne to vypukne :)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravim všetkých.Sezona môže začať.Pripravene všetko na podnajomnikov .Dnes videné 3 hladacky zemné a 1 uhorova ale taká neistá.Zemne nechytam lebo čakám navratilky.Majte sa.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě byla dnes invaze lučních na květech, hledačka žádná, jívy ještě nerozkvetly, takže myslím že si 1-2 týdny ještě počkám.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kaos píše:
sob 14. bře 2020 20:01:55
U mě byla dnes invaze lučních na květech, hledačka žádná, jívy ještě nerozkvetly, takže myslím že si 1-2 týdny ještě počkám.
Doufam ze stihnes ty klapky :)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý večer. Zdravím všechny ( zatím samé chlapy :) ).
Honzo , paráda.... O foto pasti už uvažuji dávno ,může se hodit nejen na čmeláky a ceny už jsou
přijatelné. Z vašich komentářů je vidět, že už to pomalu začíná. Taky jsem viděl jednu v práci.
Dnes jsem ještě dodělával pasti k úlkům a hrál jsem se s tím celý den a ještě zítra budu pokračovat.
Nejde to tak rychle jak si to člověk naplánuje. No 17 úlků je dost... :D .
Šestnáct doma a jeden v práci. Tam budu také přidávat past. Tento týden ho chci mít připravený.
Je mi záhadou, že se ještě neozvala Blanka, která jich loni měla hodně ? :?:
Tak se zatím mějte pěkně a ve zdraví.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

S tím usidlováním matek opravdu není kam spěchat ;) :!: .Je to jistě lákavé,ale teď třeba byly dvě mínusové noci a příští týden se také očekávají.Což o to,matky se může podařit bez problému ubytovat,jenže bez použití temperování úlku můžou při takovém ochlazení larvy snadno uhynout a matka opustí úlek. :(
Pokud se matka ubytuje v noře,pak má zcela jiné teplotní podmínky nežli při ubytování v úlcích. ;)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravim všetkých.Dnes mám prvú navratilku zemnu.Bol som skontrolovať ,,svoj revír" a videl som 5 hladaciek /3zemne,1rolna,1uhorova/.Majte sa a chráňte si zdravie.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já mám ve všech úlech topné kabely, takže se usazování nebojím :-) No a dnes první dvě hledačky, loni to byla 19.3 luční, letos už 16.3 obě hájové, výsledek ovšem 0 jak je u hájových zvykem. Zatím dva roky po sobě jsem jich usadil vždy přes 15 a nikdy orientační let. Letos jsem si říkal, že bych je možná už ani nechytal, ať se netrápí, ale dám tomu ještě letos šanci, mám z loňského laboratorního hnízda navoněnou výstelku, tak to třeba nějakou konečně ukecá. Zítra i pozítří vypadá počasí k usazování opět velmi příznivě. Viděl jsem už i luční, ale vesměs jen na květech.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět