Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Vašek píše:
ned 29. bře 2020 13:50:58
Zdravím všechny,
už se to tu určitě mnohokrát probíralo, ale můžu poprosit zkušenější o radu ohledně přikrmování v těchto chladných dnech?
- Mám doma koupené sušené včelí pylové rousky, je vhodné je nyní po rozmíchání s vodou na pastu podávat?
- Je možné v nouzi podávat jen cukerný roztok, nebo je nezbytné vždy přidávat fruktózu?
- Jak je to s medem? Je opravdu vzhledem ke včelím nemocem pro čmeláky nebezpečný, nebo je riziko spíše teoretické? Pokud by se čmelákům (matce) podával, je vhodné ho ředit vodou?

Díky předem za odpovědi 👍
Ahoj, rousky matka nepřijme, pokud nejsou přímo v hnízdní dutině. Sušené jsem jinak zkoušel na příkrm rozjetého hnízda, ale pak vyhazovali larvy, ale nevím jestli to byla příčina, ale už to neriskuju.

Je možné i jen cukerný roztok.

Med se skutečně nedoporučuje. Nejsem schopen říct jak často se čmelák může nakazit, ale neriskoval bych to, mám to potvrzeno i z Troubska.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Hezký den z Valašska,
tady i když pátek,sobota teplota 14 stupňů,moc čmeláků nelítalo,v sobotu poprvé jsem viděl skalní,ale ze čmelína vyletěla téměř okamžitě bez zájmu.Druhá byla rolní,čekal jsem dlouho,ale nevylezla,tak nejspíš se dala hned do úpravy steliva.Dnes byly pokusy o dvě luční,ale nic moc zájem,třetí vypadala na zahradní,ale ve čmelíně se zdržela taky dlouho,tak uvidím...Odpoledne se ale začalo prudce ochlazovat,tak minimálně do čtvrtku bude mrtvo. ;)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravim všetkých.Tak zatiaľ mi fungujú :zemna /navratilka/, lúčna /navratilka/ a odchytena úhorová.Dufam že už vydržia.Perfektne je že im nevadia redukcie./8mm/.🙂🐝
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahojky,tak rolní z Josefa usazená asi zmizela,škoda,nu co se dá dělat že...ale našel jsem na zahradě črstvě vyhrabaná 3 myší hnízda od lišky,tak jsem je šl podělit do čmelínů-a v jednom nejjednodušším,nezatepleném,malém se ozval bzukot-před mrazama jsem tam dal taky rolní,tak ta mrazy přečkala v pohodě.
No a dnes sice větrno,ale první lesní dnes byla lapena,vpuštěna do čmelínu,zdržela se asi dlouho,nevydržel jsem čekat na odlet,ale po hodině kontrola,zda nezamrzla-byla pryč.Tak se uvidí..
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

At se clovek snazi, co to jde-zatim letos bida :( Nejdrive to vypadal nadejne, ale od tech mrazu pred 2 tydny nic nehleda a ani neni videt litat nad hlavami. Dnes se konecne vratily prvni zemni matky na vresovce krmit, ale to je tak asi vse - stale doufam, ze je to jen prechodne a opet zacnou vylezat po vikendu a hledat...

Jak jste na tom ostatni?
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Jo-teplota v noci-1.4. bylo -7.5'C...dnes -6'C..přežít ještě dnešní noc a nedělní ráno a snad už bude líp. ;)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
čtv 02. dub 2020 21:56:20
At se clovek snazi, co to jde-zatim letos bida :( Nejdrive to vypadal nadejne, ale od tech mrazu pred 2 tydny nic nehleda a ani neni videt litat nad hlavami. Dnes se konecne vratily prvni zemni matky na vresovce krmit, ale to je tak asi vse - stale doufam, ze je to jen prechodne a opet zacnou vylezat po vikendu a hledat...

Jak jste na tom ostatni?
Marku,tady jen pár lučních ,jinak nic.Kromě jedné lesní,co jsem zkusil dnes usadit.Ale hledačky jinak žádné.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě pohled nic moc. Dnes se ukázalo, že luční léta. S topným kabelem v mezistěně měl luční v nejhorší noci (-7°C u země) ráno 0°C, přežil to bez úhony.

Jinak je omrzlé ledacos, mladé listy jetele! Mladé výhony hluchavky pitulniku, mladé listy u zimolezu, orechoplodce a jeden ze dvou motýlích keřů. Částečně omrzly i kiwi arguty, které měly narašené výhony. Meruňka měla zatím jen poupata, takže tam ještě nevím jak to dopadlo. Z mě toho teď moc nekvete, co kvetlo a nezmrzlo to odkvétá. Ovocné stromy co už kvetly v okolí zmrzly. Potravy pro čmeláky moc není, ale ono není ani moc čmeláků. Dnes hledala jedna zemní za celý den, jinak jsem jen zachraňoval hájovou a zemní uvězněnou na balkóně a viděl jsem rolní jak se snaží podojit nakvetajici poupě pampelišky. Snad se to v příštím týdnu zlepší.

Zdendo lesní touto dobou? Už loni jsi jí měl brzo ale toto je blázinec. Jak ti vlastně dopadla ta loňská? Moc lidí jí nemělo a zdálo se mi, že ten kdo jí měl o ní přišel. Je to krásný druh, kéž by se ho dařilo víc chovat ve čmelínech.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj
dejte mi pak prosím vědět až někdo zahlédnete rokytového. ;)

Díky moc :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tomáš píše:
pát 03. dub 2020 10:20:36
Ahoj
dejte mi pak prosím vědět až někdo zahlédnete rokytového. ;)

Díky moc :)
Jedno jsem viděl cca před 14 dny při letu. Taky na ně čekám, loni jsem měl jedno své hnízdo a jedno přírodní přímo na zahradě. Snad se nějaká matka v příštím týdnu ukáže, jsem už z toho trochu nervózní... :?
Odpovědět