Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Ahoj Zdendo, zdravím za kopec, tak to je asi podobně i u mě, v hnízdě to sice bzučí, ale kdo ví, co tam žije, fotil jsem ty dříve zmíněné skalní se žlutými pruhy, ale nejde to vidět.
Mám tam i mouchy a komáry a pár housenek, takže asi taky zavíječ.
Asi to zítra prohlídnu.
Měj se a díky za skvělou neděli se čmeláky a s Tvou chotí.
Pozemek vedle, kde v klidu určitě zimovali a radostně krmili se čmeláci a včelky srovnali se zemí pro stavbu domu, takže zase člověk ničitel, zůstává už poslední volná louka za zahradami, asi ji koupím a záložím na černo sad 😂
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Pavle, tak to je pěkná spoušť, myslím, že letos bude hodně hnízd vyžranych zavijecem, počasí moc nepřálo, chladné, suché jaro, pak měsíc déšť a pak zase vedra a kroupy a lijáky.
Díky za fotky, úplně to rve srdce.
Příští rok bude snad příznivější a matky se porvou o Čmelíny.
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

měl jsem hodně královen v jednom dni úplně obaleny vchod asi po 14 dnech klid tak jsem hnizdo vyndal byla tam 1 delnice a asi stara kralovna dal jsem ji zpět asi po tydnu jsem otevrel delnice mrtva i kralovna hnizdo nebylo napadené jenom prazdne hnizda tak asi vse v poradku.Chci se zeptat ty nové královny odletnou a už se navrací možná až příští rok.
Myslím že to mohu oslavit .Jsem začátečník už mám připraven další cmelin. Přeji Vám hodně zdraví a Všem za rady které jste mi posílali. Jarda zadni treban🐝
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Jardo jak to píšeš, je asi vše jak má být. Možná jen že stará královna většinou hnízdo nakonec opouští ale není to pravidlo. Záleží i na druhu. Vychované královny se teď zazimovaly někde v zemi do úlku vrátí najaře, pokud bude úlek na stejném místě. Dá se očkávat, že se o něj i poperou, proto je dobré to hlídat a první zabydlenou královnu co nejdříve naučit na klapku. Pak by měla být relativně v bezpečí před svými sestrami.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Navrátilky neodradí ani zavřená klapka, pamatují si to. Jinak všechny zdravím. U mě ještě lítají delničky zemní, tři dny zpět dokonce královna.Včera královna polní. Moje skalní v jednom hnízdě mají prozatím samečky jestli budou královny nevím. Z jednoho hnízda se mi rodí bez křídel, na zahradě jsem likvidovala 11 ks. Je to zoufalé. Jelikož mám čmelíny umístěné přes zeď, tak nemám kde přestěhovat, zahrada na jih, takže všude slunko, navrátilky se mi letos popraly, teď jsou královny pozdě. Za zahradou bude řepka, tak nevím, jestli mám příští rok nabízet úly k osídlení. Poraďte.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Blanko, využil bych nepříznivého roku a nechal jen jeden úl s matkami skalních, ostatní úly bych umístil jinam a nechal matky vylétat, případně bych otevřel klapky. Příští rok bych se soustředil na méně agresivní druhy co se týká obsazování úlů. Rolní, luční, zahradní, případně lesní. Skalní bych nechal v 1, max 2 úlech. Slunce u tebe asi problém nebude. Vadná křídla mají většinou jiné příčiny (virus, zavíječ, brachycoma, možná i roztoči).
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zdendo,vylíhly se už nějaké matky u lesních?
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

tak pomalu i u mne bude již finále, postupně rozebírám hnízda, tak výsledky budou zde:
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/

zatím: vše hledačky ze zahrady, neodchytával jsem nic dál, u mne byla letos skvělá sezona měl jsem celkem jen 2 volné úly z 17 (počítám i ten u kolegy co jsem mu ho dal, ale kompletně ho servisuju)
lesní 1. (usazena na první pokus) matka nosila pyl, těsně před první generací dělnic ji něco sezoblo
lesní 2. usazena na první pokus, hnízdo jž skončilo, částečně na nedostatek potravy, výsledky v galerii, cca 100 velkých kokonů a v hnízdě zůstalo ještě 17 podvyživených matek bez dělnic, převezené k Luďovi , Jakub dodal lesní kluky tak testují jejich zimování alá lab. chov
lesní 3. usazena na první pokus, matky létají, hnízdo ještě jede
rokytový samousazení, hodně matek, hnízdo již dávno skončilo, čeká mne rozbor
rolní 1 usazena na první pokus , boj se skalní o úl, nakonec uhájeno pro rolní, hnízdo ale stejně zaniklo ve stadiu dělnic (rozbor v plánu)
rolní 2 usazena na první pokus, matky hnízdo slábne ale jede
rolní 3 usazena na první pokus, matky hnízdo je ještě v síle
skalní 1 samousazení, zánik ve stadiu matky (čeká mne rozbor)
skalní 2 samousazení, odchovány matky, samci, dožívají dělnice
skalní 3 samousazení, odchovány matky, samci hnízdo skončilo, čeká mne rozbor
skalní 4 samousazení, odchovány matky, samci, dožívá pár matek a pár dělnic
nečekám hnízda skalních moc silná, letošní léto jim moc nepřálo, ale něco na příští rok bude...
luční 1 usazení v prostorách pracoviště na první pokus, venkovní úl, na externí lokaci do stádia matek, rozbor mne čeká
zemní 1 samousazení loňského úlu do stadia matek, rozbor v plánu
zemní 2 usazení experimentální úl, cca 100 otevřených matečných kokonů, oddělek u klapky, silné hnízdo s předčasným zánikem, rozbor je už na webu
zemní 3 usazení experimentální úl, cca 130 otevřených velkých kokonů rozbojr je už na webu
zemní 4 usazení experimentální úl, hnízdo ještě jede, ale už je slabé, pár matek a dělnic

Jak vidíte bylo toho tolik, že než vše detailně projdu a spočítám ..., tak to je tak na 3 týdny. Postupně, ale v galerii budou fotky i rozbory od všech hnízd.

Letošek - použil jsme lintran, mech, na lintran jsem dal postřik z B401, klapky klasika spolu s ošetřováním klapek eterickým olejem anýz a levandule, boční pasti na klapkách, hnízda kontroluji až na konci, nekrmím během sezony, nyní jsem dal jen trochu fruktozy lesním, co ještě jedou, protože ty jsou mým prioritním zájmem pro příští rok.

Aphomii, melittobi jsem nikde nenalezl, trápí mne dost antherophagus, myslím, že u lesních 2 mohl uspíšit konec kolonie. Ale nemám zatím rozbor ani 1/3 hnízd, tak je ještě brzy na tyto závěry...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,moc blahopřeji k úspěšné sezóně,zvláště pak k lesním :D :D .Překvapilo mě,že jsi použil na lintran postřik z B401.Také jsem ho chtěla pro příští rok vyzkoušet,ale jednak jsem přemýšlela jestli by to mělo na zavíječe účinek když ho nezkonzumují a pak mě trochu zabrzdil tento dokument https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20024947/ .Ty jsi vlastně myslím neměl ani předtím problém se zavíječem,tudíž zřejmě ani nepoznáš jestli je to jen díky tvým klasickým opatřením nebo tím postřikem :?: :?:

Všimla jsem si,že nemáš žádné zahradní,neměl jsi o ně zájem nebo je u vás jejich výskyt také minimální jako u nás?
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Zavíječ - neměl jsem ho už asi 5let a to nedělám žádné kontroly (detailní až na hnízdo) během života kolonie, protože si myslím, že počáteční stejně nenajdeš, Luděk letos ukázal jak rychlý má vývoj od vajíčka, takže velké housenky je už stejně dávno vše v háji...
Čistotu přikládám KOMBINACI ochranných faktorů
1.) úl je vzdálen od česna a sám o sobě opravdu těsní na pachy (polystyren, těsnění a důraz na těsnost spoje střechy)
2.) větrání je jinde než klapka, je s Uhelonem, větrání nemám vývody ven ale do budovy - skladu
3.) dlouhé chodby, i když letos měly rolní lesní i dva skalní chodbu krátkou
4.) klapka s boční pastí, tam jsem sice nic zásadního nechytl, ale odvádí trochu pach jinam
letos jsem přidal navíc
5) potírání okolí klapky a hrany víka (střechy) úlu aromatickým anýzovým / levandulovým olejem (Pepan mne inspiroval)
6) těsně před sezonou jsem lintran rozprostřel na plachtu a postříkal ho rozotkem B401 1díl a 19dílů vody z rozprašovače na kytky, do rána to bylo suché, otočil a znovu. Čili nemyslím, že touto metodou bych se dostal na koncentraci nebezpečnou pro čmeláky.
Celkově nemyslím si, že něco funguje na 100%.. v konstrukčních ochranách může být kaz, klapku zdaleka nepoužívám ultra hard striktně, např prvním dělničkám ji nechávám na 1-2mm přiotevřenou, stejně tak přiotvírám za deštivých dní (ale zas tam chodím často koukat, jestli APHM někde nesedí) ... a to samé platí o aroma i B401. Nevidím v ochraně B401 či podobných přípravcích s bacill. th. žádnou spásu nebo zázrak hodný patentu (jak jej vydává prodejce Dobrý jen kvůli kšeftu z toho, navíc už na výstelce, kde může být dávno mrtvý a neúčinný). Dal jsem ho jen jako doplněk a určitě ne proto, že bych uvažoval ve smyslu, letos tam mám B401, tak si můžu dovolit nedělat to či ono z dřívějšku. Já to beru jen tak, že jsem tím o trochu snížil riziko napadení, což je jedna strana vah a na té druhé je zasahování chovatele do přirozeného života kolonie proto, aby se napadení vyvaroval a tam u mne patří jak klapka, tak kontroly, ale i konečně celý úl, protože to je umělé prostředí, které čmelákům nenabízí nic lepšího než ochranu před parazity a zatopením. Ve všem ostatním je úl mnohem horší než hnízdo přirozené, což bohužel mnoho začínajících s chovem vůbec tak nevnímá. Přírodu nenahradíme úly, hmyzími hotely.... jen business s myšlením lidí co chtěj sice pomáhat přírodě, ale místo kompostu a trochu starého dřeva si stejně daj exotickej kultivar a k tomu hmyzí hotel... Chápu to na balkony, kde není místo, ale jinak...
Ale zpátky k metodám nelze je bohužel přenášet a říci si on dal toto, tak já to dám JEN taky a budu v klidu, je to i o osobním naturelu každého z nás, jak moc jsme pečlivý, striktní nebo máme čas či výdrž na kontroly... Jinak k Aphomii zalétla ke mne až mezi 10-30 červencem, tři byly ve skladu co mám úly, dvě jsem zabil na trámu, jednu dostal pavouk a čtyři jsem měl u klapek, jedna našla klapku a seděla na horní hraně klapky, mám ale uhelonový závěs tak na něm a ne pod ním, další byla na zadní stěně klapky a dvě nenašly klapku, ale voněl jim spoj chodeb, takže seděly u něj... Ony naštěstí když najdou silnou pachovou stopu chvilku jen sedí poblíž, aby nasály a splynuly, ale zas nejde na to sázet...

Zahraní u nás - loni jsem krátce zahlédl jednu matku na nachové hluchavce, pak už ne, letos jsem viděl přesvědčivě na ploše nachových jen jednu zahradní matku (lokalita je ale bohužel, díky výstavbě už zničná), jen se krmila, jednou pak hledala, zkusil jsem ji usadit, ale neúspěšně a druhý den byla zas na nachovce a už měla rousky :) tak jsme ji tam chodil jen pozorovat. Jinou jsem u nás ani tam ale neviděl a ani její dělnice u sebe ne. Lokalita mezitím padla stavbě domu tak snad se usadila někde dál...

Zkoušel jsem dvě hájové, bez úspěchu a jiné druhy jsem tu u nás ani v okolí neviděl. Jako úspěch beru lesní a rokytky, těch je tu málo, ale zda to byl úspěch se ukáže až na jaře.... tak snad jich bude víc. Zemní bych ani nedával, ale měl jsem test těch úlů - zemljanek, co jsem ti posílal loni na ukázku... Tam je závěr no asi takový, jsou moc hluboké, ventilace je tam špatná, zemní v nich prosperuje, ale jiný druhy bych tam pro vlhkost, opravdu dost plísně, horší ventilaci - nedával. Podle mne nepřevažuje přínos v podobě lepších teplot u toho navrženého typu ostatní nevýhody. Ale je to hloubkou i tím, že jsem dal úly na S na opravdu stinnou sranu. Za rok tyto úly osazovat nebudu (zemní mám stejně jen na testy) a nedoporučuji je, nechám úly (jdou stejně jen vyourat) pro navrátilce, pokud budou, když ne, tak pak zruším klapky a nechám je jako dutiny pro myši, stínky atd... Proto jsem ani nedával info sem o nich, chce to nejprve sezonu na nové nápady zda vůbec mají přínos nebo ne...
Odpovědět