Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zdendo,tak to je super :D ,jen škoda,že se ti nepodařilo vypozorovat nové matky.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj,

vcera i dnes u me to same - polni jedou jako by byl cerven - na klapce je velmi rusno a stale nosi pyl :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku super :D ,mě také polní ještě létají,ale nedá se to srovnat s minulou sezonou.Letos asi určitě nevydrží žádné hnízdo tak dlouho jako loni těch 8.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
ned 04. říj 2020 11:59:06
Marku super :D ,mě také polní ještě létají,ale nedá se to srovnat s minulou sezonou.Letos asi určitě nevydrží žádné hnízdo tak dlouho jako loni těch 8.
Me denne prekvapuji. Dnes jsem s dcerou sledoval klapku a dokonce vyletla nova mlada matka a delala zamerovaci let s krasnym krouzenim - neskutecne :)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Niky,ono se to špatně docela poznává,když i ty matky u nich jsou docela drobné,člověk neví,jestli je to větší dělnice,nebo matka.Až hnízdo zanikne,uvidím podle prázdných zámotků,jak to tam vypadalo.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,letos je ta sezona zvláštní,tak pozdě jsem matky ještě žádný rok neměla,nejpozději 20.9..Na zahradě se letos objevovaly mnohem déle nežli jiné roky i matky zemní.

Zdendo,jsem zvědavá jestli se ti to podaří spočítat.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

U nás má celý týden pršet, včera když chvíli přestalo jsem šla na zahradu a na hluchavkách polní a zemní, a na zahradě mi lítala velká zemní z květu na květ, až skončila na sasance. Je to hrůze taková zima a pořád pracují, nejvíc jim vyhovuje hluchavka nachová i bílá, už ji mám i v okrasné zahradě na pěti místech, nevím, proč jsem kupovala drahé kytky. Mějte se.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Blanko přesně tak,hluchavka bílá je k nezaplacení a kvete až do listopadu podle počasí :D .Myslíš hluchavku nachovou nebo skvrnitou?Nachová má spíš srdcovitý tvar listu,kdežto skvrnitá(nemyslím tím kultivary jako Nancy a podobně)je má delší a užší,foto obou pro srovnání.
hluchavka skvrnitá a nachová.jpg
(332.77 KiB) Zatím ještě nestaženo
Jestliže máš ráda levanduli,tak tento kultivar je skvělý i odolný lavandula intermedia Phenomenal.Mám ji z tohoto odkazu https://shop.zahrady-rostliny.cz/lavand ... e-platinum (není to žádná reklama,adresu uvádím jen proto,že ne všude musí prodávat pod tímto názvem opravdu danou odrůdu). ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Zdravím přátelé! I u mě už se sezóna chýlí ke konci. Nejprve musím poopravit informace o chovu hájových. Zde se jednalo o formu čmeláka zemního z jihovýchodní Evropy, tzv. B. terrestris ssp. dalmatinus. Vlivem oteplování se tato forma přesouvá severněji. Že to nebude čmelák hájový jsem poznal až podle samců, kteří neměli své typické zbarvení. Za pomoci odborníků, kterým jsem poslal vzorky jedinců z chovu, byl určen právě dalmatinus. Dělnice byly poměrně agresivní. Matek bylo asi kolem 80, menší i větší kusy. Každopádně velmi zajímavá a nová zkušenost. ;)

Dnes jsem rušil hnízdo skalních. Hnízdo bylo hodně silné, ale chovalo převážně samce. Matek bylo tak 20 - 30 kusů.

Zbývají mi rolní, matky se líhly během září. Stále je v hnízdě při příznivém počasí slušný provoz.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak u mne před týdnem ve čtvrtek ve čmelíně s lesníma jen slabé bzučení,přidal jsem rozpuštěný cukr-týden dešťů skoro v kuse nenechalo čmelákům zásoby-dostal jsem se k nim až v úterý a uvnitř ticho.Ve středu jsem chtěl čmelín vyčistit a ejhle,po stěnách se drželo asi 10 čmeláků.Pochytal jsem je,kousek buněk dal do dózy s mechem,že je uchovám jako Niky co nejdéle při životě.Dal jsem si pak práci a rozprostřel celé hnízdo a spočítal prázdné zámotky a došel k neuvěřitelnému číslu -tento drobný čmelák měl za sezónu minimálně 800 vylíhnutých zámotků-kolik bylo matčnic se nedalo vzhledem k znečištění celého hnízda poznat,ale určitě se kolonie vydařila.
Odpovědět