Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Niky1 píše:
ned 12. črc 2020 7:38:42
Marku díky za zprávu :D ,mě také létají v obou hnízdech :) .

Jaro,skvělý pocit,že se podařilo hnízdo přivést až k vylíhnutí nového potomstva viď?

Pavelsi,v tom ti asi moc neporadím. ;) Záleží jestli jsi ty zavíječe viděl kolem úlku nebo uvnitř.Já bych tu hloubkovou kontrolu udělala v případě,že by hnízdo neprosperovalo nebo kdybych objevila zavíječe uvnitř.
Díky za názor Niky. Dnes jsem našel matku venku a vzal ji na prst a fotil. všiml jsem si, že má křidélka nevyvinutá nebo okousaná Obrázek
Obrázek
Pak jak se vyhřála, tak její let se mi zdál normální. Podle Kuklíka to je známka, že to mohou dělat larvy mouchy brachioma.
Zavíječi byli venku a dnes jsem viděl jednoho v pasti. :)
Pavels
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
ned 12. črc 2020 7:38:42
Marku díky za zprávu :D ,mě také létají v obou hnízdech :) .
Zatim jsem videl jen v jednom svem hnizde a dnes se objevily dve u divokeho hnizda - ten zvuj nejde preslechnout :)

Co me ale fascinuje jsou divoke Rokytove - i po 3 tydnech stale slysim delat dalsi poznavaci lety okolo hnizda!

Pak jeste v hnizdu Lucnich je jeste mnoho samecku a dokonce dve dalsi matky (delnice uz skoro zadna), premyslim, ze je pustim zitra striskou.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Jeste dotaz na vsechny - zemedelec v mem okolo tento rok nasel mnoho slunecnicovych lanu - maji radji cmelaci slunecnice nebo ne?
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

marek972 píše:
ned 12. črc 2020 20:33:29
Jeste dotaz na vsechny - zemedelec v mem okolo tento rok nasel mnoho slunecnicovych lanu - maji radji cmelaci slunecnice nebo ne?
U mňa slnečnicu najviac zemné a trochu skalne.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Rapo píše:
ned 12. črc 2020 21:18:02
marek972 píše:
ned 12. črc 2020 20:33:29
Jeste dotaz na vsechny - zemedelec v mem okolo tento rok nasel mnoho slunecnicovych lanu - maji radji cmelaci slunecnice nebo ne?
U mňa slnečnicu najviac zemné a trochu skalne.
Tak to je dobra zprava Rapo - je tu nekolik hektaru a ted zacinaji kvest :)
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

U mně zatím žádná královna, ale jsou hodně nervní, zůstaly mi nakonec tři hnízda skalních, ale jsou na počet silné, jenže u nás pořád prší a dělničky se rodí malinkaté, už jsem začala přikrmovat, musím dávat i dvakrát za den a na noc znovu, ráno je to zase prázdné, na zahradě všechno hnije, levandule uhnívají z toho přebytku vody. Další úl skalních je mrtvý, po kontrole jsem zjistila, že tam bydleli dvě královny, podle dvou kalíšků a dvou hnízd, obě mrtvé. Blbej rok pro mě. Snad se urodí nějaké královny. Mějte se.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím Vás priatelia.Tak dnes mi začali vyletovat nové kralovny navratilky rolnej /tmavšía forma/.U uhorovych je už niekolko dni doslova blazinec. V otvore pod klapkou natlacene robotnice tak nahusto ze ani melitobia nemá šancu vliest do vnútra tak každým dňom ocakavam nové matky.Pozdravujem.🐝
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj Rapo,jak početné je prosím hnízdo úhorových ve srovnání se skalními?
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
stř 15. črc 2020 19:39:43
Ahoj Rapo,jak početné je prosím hnízdo úhorových ve srovnání se skalními?
Ahoj Niky.Skalnych je určite viac ale uhorove sú agresívnejšie.Odhadoval by som to tak 2-1.Inak ich kráľovná si zaslúži metál lebo sa jej postracali prvé robotnice a ona po mesiaci od prvých robotnic začala nanovo lietať a nosiť potravu takže odpisane hniezdo zachránila..No prišiel som vtedy po týždni z nemocnice a začal som ich prikrmovat.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Zdravím přátelé! U mě se celkově daří. Hnízdo hájových je obrovské a silné. Už jsou cca měsíc k vidění matky, poslední dobou i ty velké. Luční se taky moc povedly. Rolní jedou slušně a rozvíjí se. Rokytky byly silné, vylétlo hodně matek a stále je v hnízdě ještě provoz. Skalní jedou pěkně, hnízdo je silné. Je ale znát, že je deštivý červen přibrzdil. No a nejvíce si užívám humenní. :D Vylétlo také dost matek a podadařilo se je na 100% identifikovat až podle samců. Dělnice i nové matky byly totiž v netypické polotmavé formě. Hnízdo pomalu už slábne, ale stále je tam dost jedinců, co ještě zajišťují provoz hnízda. Jediné, co nakonec nevyšlo, jsou zahradní. Matce se několikrát poztrácely dělnice. Nakonec mi buňky sežrali nějací roztoči, zřejmě zanesení při přikrmování pylem. Tak ať se vám zbytek sezóny vyvede!
Odpovědět