Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Update na me strane - obe Rokytky hnizdi bez problemu - prvni by mela mit kazdym dnem delnice. Minuly tydem usazena Zemni take hnizdi a vcera jsem usadil prvni Skalni - sice leta, ale zatim se ji do hnizdeni nechce. Stale cekam na navratilce Polni a Skalni, Lucni navratilky jiz asi nebudou-s mrazy pred 2 tydny uplne zmizely :(

Od stredy je videt vic hledacek - stale prevazuji Zemni, ale zacinaji se objevovat uz i vice Skalni.
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Ahoj Františku

čmelák se třetí den neobjevil, čekala jsem ještě dva dny a pak jsem do úlku usadila jiného, který jej okamžitě přijal.
Když jsem v neděli okopávala záhonky našla jsem jeho mrtvolku pod rozkvetlou skalničkou, kterou mám hned vedle čmelínu.
U této skalničky jsem ho také původně našla.
Nyní mám usazeného jednoho zemního, jednoho skalního a jednoho rokytového čmeláka. (tedy v to alespoň doufám, nemám fotopast a tak skalního pouze odhaduji. Do úlku jsem usazovala zemního a po dvou dnech, když kamínek nepadal jsem usazovala skalního)
Ani jednoho jsem neviděla vylétat a dělat pamatovací let, tak to bude tak trošku překvapení jestli se dočkám dělniček.
Jediný kterého občas zahlédnu je zemní, tam matka létá hodně často a občas se mi podaří jí zahlédnout. U té skalní spadne kamínek tak 5x za den, ale u té zemní kdykoliv jdu okolo je kamínek dole. Už jsem jí s ním přestala otravovat a nedávám jí ho tam, jen večer.
Klapku zatím nepoužívám a tak průlet do úlku je rychlý. V loňském roce jsem jí začala používat až když byly dělničky, bojím se, abych to neuspěchala a nepřivírala třeba moc rychle a o matku nepřišla.

díky za povzbuzení

Lenka
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,ty se máš s tou skalní.Zrovna jsem se chystala zeptat jestli už má někdo skalní.
Já viděla včera hledat první kolem domu,jenže než jsem k ní doběhla už měla vše prozkoumané a letěla do výšky bůhví kam.Jen doufám,že se ještě nějaké hledající na zahradě objeví,jinak budu opět po několika sezonách bez skalních. :(
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny. Niky já mám určitě jednoho
včera v tom experimentálním úlku od Karla.
Musel jsem předělat vstup do něj a další věci.
Jinak to jsou nájezdy skalních navrátilek.
Taktéž využívám ty redukce do vchodu a vcelku
bez problému jsem do nich přímo zaváděl luční
Průměr 10 mm. Redukci mají zatím dvě luční a jedna rolní. Snad je to ochrání před většími.
Naposledy upravil(a) Pepan dne pát 30. dub 2021 10:25:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Já jsem usadil skalní předevčírem na první pokus. Za 15 min se vrátila a už se zabydluje. Minulí rok jsem snad ani jednu neviděl. Tak mám radost a držím palce Niky ať máš také štěstí na skalní. ;)

Mějte se...
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Niky1 píše:
pát 30. dub 2021 6:26:37
Marku,ty se máš s tou skalní.Zrovna jsem se chystala zeptat jestli už má někdo skalní.
Já viděla včera hledat první kolem domu,jenže než jsem k ní doběhla už měla vše prozkoumané a letěla do výšky bůhví kam.Jen doufám,že se ještě nějaké hledající na zahradě objeví,jinak budu opět po několika sezonách bez skalních. :(
Ahoj Niky1 a všichni,
já mám obsazené všech 5 úlků. Jeden svůj, jeden od kaose a tři jsem vyrobil podle návodu Karla. Karlovy mám umístěné v garáži a jeden venku a v tom venku mám skalní. V garáži by měl být také jeden skalní, no mám v tom trochu chaos. Ecozahradničím, tak mám již teď spoustu práce. Zkusil jsem točit video telefonem, ale nejsem dosud tak zdatný. Hlavně aby se udržely. klapky jsem dal již na půl žerdi, snad to není na ně brzo. Každopádně jsem šťastný, že se mi podařilo všechny obsadit, ale možná jsem udělal chybu, že jsem u jednoho ve kterém jsem loni zdatně odchoval zemní nečekal na návratilky. To víte pořád jsem začátečník. :D
Pavels
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Takže u mě změny: 2 luční, 2 zemní. Jen jednu zemní jsem usazovala. Včera navrátilky skalních ve třech úlech, takže mám volný jen jeden. Rolnička letos zase žádná, jedna se mi krmí na hluchavkách, ale nehledá. Niki u mě se na zahradě objevily skalní až včera, teď se bojím, že se začnou vracet a bude boj. Poradil mi pan Šulda, až budou nové královny, přes den zvednout klapku, aby se s ní nenaučily pracovat. Připadá mi to jako bezva nápad, letos vyzkouším. Pepane prosím Tě vyfoť ty redukce, tvoje fotky nemůžu otevřít. Díky. Mějte se.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Niky1 píše:
pát 30. dub 2021 6:26:37
Marku,ty se máš s tou skalní.Zrovna jsem se chystala zeptat jestli už má někdo skalní.
Já viděla včera hledat první kolem domu,jenže než jsem k ní doběhla už měla vše prozkoumané a letěla do výšky bůhví kam.Jen doufám,že se ještě nějaké hledající na zahradě objeví,jinak budu opět po několika sezonách bez skalních. :(
U mě ještě skalní nezačaly hledat. Viděl jsem zatím jen jednu, přespávala na balkoně. Zatím jsem neviděl hledat ani rolní, spousta se jich pase.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Díky všem za informace :) .Ani dnes se mi se skalními nedařilo.2x jsem viděla hledající a opět než jsem doběhla se vznesly a odletěly.Snad to byl teprve začátek jejich hledání,vždyť i třešně byly poslední roky na 1.máje odkvetlé a letos teprve začaly kvést.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
pát 30. dub 2021 19:59:14
Díky všem za informace :) .Ani dnes se mi se skalními nedařilo.2x jsem viděla hledající a opět než jsem doběhla se vznesly a odletěly.Snad to byl teprve začátek jejich hledání,vždyť i třešně byly poslední roky na 1.máje odkvetlé a letos teprve začaly kvést.
NIky u me to bylo dnes podobne - ani jedna hledajici Skalni a ani se neobjevila ta ve stredu usazena - jen par krmicich se na broskvoni. Zato u me dnes armada hledajicich Zemnich - defacto co pulhodina odpoledne, to jedna hledajici, ale uz je nechytam - drzim si misto pro Skalni a predevsim Rolni :)
Odpovědět