Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

kaos píše:
sob 15. kvě 2021 23:14:46
O skalních se říká, že to jsou takoví "pačmeláci" rádi se nastěhují někam, kde už někdo bydlí a pak ho vyhodí ven. Ale člověk jim to nemůže mít za zlé, je to velký druh a budí se pozdě, kdy už jsou nejlepší hnízdiště obsazené, tak mu nic jiného nezbývá.
Díky, to jsem nevěděla a moc mě to nepotěšilo. Takže tohle můžu očekávat každý rok, :cry: pokud se bude Skalní vracet.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 166
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Nazdárek vespolek. U mě se letos ve dvou úlcích snaží ubytovat 2. matka. U skalní to zkouší tak 2x za den jiná skalní. Vždy tak nějak po poledni tam vleze a do minuty vyletí jak raketa. Dokonce i když tam původní matka nebyla (dělnice tam budou až tak za 14 dní, snad).
Dnes se ještě nacpala k zemní asi jiná matka, ale nevím jestli je to rokytový nebo jiný druh . Rokytové jsem nikdy neměl a šla celkem hbitě pod klapku.
Popelocal_mob1_main_20210516141200.jpg
(183.25 KiB) Zatím ještě nestaženo
Snímek je to špatný, ze starý 400 řádkový kamery víc nedostanu, ale pro kontrolu ještě ujde. Kdyby měl někdo tip, co je to zač, budu moc rád. Velikostí je o malinko menší než zemní. Původní matka byla usazená 17.4., takž už je čas dělnic, ale to tohle asi nebude, ne?
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

tak hlásím první dělnice zemního v budce. Je to cca 6 týdnů vč. toho ledového týdne na konci dubnu. Včera i dneska jsem pozoroval několik dělnic i královnu.

https://postimg.cc/gallery/pVSP5nh
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Ahoj kolegové,
srdečně zdravím z německého Rostocku! Letos máme s dětmi obsažené čtyři úly - krásnou zahradní (poprvé), skalní, polní a nově cca. 10 dní buď tmavou formu luční, nebo je to čmelák úhorový, nedaří se mi ji určit. K ní se ovšem asi před třemi nebo čtyřmi dny nastěhovala zemní, zřejmě navrátilka z minulého roku. Když jsem jí načapal poprvé, otevřel jsem úl a vyhodil ji, nicméně bohužel se stále vrací. Takže momentálně bydlí obě pospolu a létají o sto šest. Zatím se buď nepotkaly, nebo se nějakým způsobem tolerují. Máte s tím prosím někdo zkušenosti a radu, jak postupovat?
Díky moc a hodně štěstí všem!
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Hugo.008 píše:
ned 16. kvě 2021 17:06:01
Nazdárek vespolek. U mě se letos ve dvou úlcích snaží ubytovat 2. matka. U skalní to zkouší tak 2x za den jiná skalní. Vždy tak nějak po poledni tam vleze a do minuty vyletí jak raketa. Dokonce i když tam původní matka nebyla (dělnice tam budou až tak za 14 dní, snad).
Dnes se ještě nacpala k zemní asi jiná matka, ale nevím jestli je to rokytový nebo jiný druh . Rokytové jsem nikdy neměl a šla celkem hbitě pod klapku. Popelocal_mob1_main_20210516141200.jpg
Snímek je to špatný, ze starý 400 řádkový kamery víc nedostanu, ale pro kontrolu ještě ujde. Kdyby měl někdo tip, co je to zač, budu moc rád. Velikostí je o malinko menší než zemní. Původní matka byla usazená 17.4., takž už je čas dělnic, ale to tohle asi nebude, ne?
To vypadá opravdu na rokytovou, viz zde:
https://www.blanokridlivpraze.cz/atlas/ ... razeni=abc
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Jj,je to rokytová.Ta se s jiným druhem zaměnit nedá-hnědá hruď a bílý konec na rozdíl od rezavého u polní. ;)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 166
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Děkuji Niky a Vaškovi za informaci. Tak snad zemní matku nevypudí. Jednak očekávám každým dnem první dělnice a za druhé je čmelín nejblíž našemu venkovnímu posezení, tak bych okusil jak je to s tím jejich hájením okolí hnízda :) . Včera se objevila 2x, dnes zatím nic.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Dag píše:
ned 16. kvě 2021 7:36:51
kaos píše:
sob 15. kvě 2021 23:14:46
O skalních se říká, že to jsou takoví "pačmeláci" rádi se nastěhují někam, kde už někdo bydlí a pak ho vyhodí ven. Ale člověk jim to nemůže mít za zlé, je to velký druh a budí se pozdě, kdy už jsou nejlepší hnízdiště obsazené, tak mu nic jiného nezbývá.
Díky, to jsem nevěděla a moc mě to nepotěšilo. Takže tohle můžu očekávat každý rok, :cry: pokud se bude Skalní vracet.
Tak to u mne jsou nejspíš stydlíni,ani do čmelínů,které byly evidentně několik dní opuštěné nastěhování odmítli,že by zadara přišli levně k dobrému bydlu.Skalní mám i tak usazeny 3,čtvrtý se ztratil neznámo kam ani proč.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak mně dvě samousazené luční zmizely,podařilo se mi usadit další dvě skalní,ale po pár dnech jedna přestala létat.Jedna z dřívějších skalních neshazovala kamínek,tak jsem po dnu nakoukl dovnitř,našel jsem tam mrtvou rokytku a skalní se mezitím ukázala i přes kamínek dostat do hnízda.Takže škoda rokytové,u mne se vůbec nevyskytují,protože vše mám v docela neobydlené oblasti a rokytky nemají kde hnízdit.
Zemní má krásné dělnice a zahradní by je měla mít během týdne.První luční už má druhou generaci dělnic.Ze 3 usazených rolních se jedna taky ztratila.
Hledaček ubylo a včera se ukazovaly pouze zemní,v sobotu ještě jedna skalní,v pátek jedna rolní a několik lesních-ty se mi letos usadit nepodařily.Zvětřily mne už na dva metry a uletěly,navíc jsou strašně rychlé a při hledání skoro neviditelné.Zkoušel jsem to za celou dobu 4x a bez zájmu.Přitom vloni hned napoprvé a i dvě,které se tehdy ztratily se usadily hned.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě je to takové divné. Sídliště rokytaku asi funguje dobře u první usazené dělnice zbylý úl a dvě krabičky s pohybem matek. Také samousazená luční funguje dobře. V úlu po loňských hájových stále létají matky, jedna vypadala, že by tam mohla bydlet včera ale dovnitř letěl rokyťák a taky se tvářil že tam bydlí, jak to tam dopadne jsem zvědav. Léta samousazená luční co vyhnala rolní, druhá rolní léta ale chová se divně jakoby jen přespávala a prohlížela si okolí. Úl kde se vrátila loňská rolní je bez pohybu. Dnes hledaly luční hájová rokytová. Rolním se pořád do hnízdění nechce. Teploty odpovídají polovině dubna a stejně tak i stav zahrady, květů a i čmeláků.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět