Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

... pak že čmeláci za tmy nelítají. Jako ono možná už v půl páté svítá, ale i tak je to makáč :D
Přílohy
viber_image_2021-05-18_08-54-42.jpg
(110.99 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Nu tady na Valachoch je vidět stále hledačky zemních-připadá mi to,jako by hledaly pořád na stejných místech jedny a ty samé.Před chatou mám nově usazenou jednu zemní-od soboty-druhá se několikrát za den objeví,hledá v okolí,pak zaletí k česnu,chvíli krouží,popřípadě na pár vteřin vklouzne dovnitř a tradá zase do okolí.
V úterý se v hájku usadila další zemní,tři skalní létají dobře,u zahradní čekám koncem týdne potomstvo.Včera se objevily dvě skalní,dalo práci je polapit,jedna ze čmelína nevylezla snad 20 minut,tak třeba se jí bude líbit.Jinak ale o usazení velký zájem není.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Wombatiku,
dle mého úsudku se u Tvého přičinlivého čmeláka jedná o svědomitou strážkyni hnízda. Měl bys ještě k dispozci delší (několikaminutové) video? Můžeš je prosím zpřístupnit?
Děkuji a srdečně zdravím
František
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Zdendo,
ta zemní vagabunda vklouzá do Tvé budky už obsazené také čmelákem zemním?
Pak je to sázka do loterie: buďto se zakladatelka hnízda nebo rivalka bez vlastní úhony ještě neprosadily, nebo ale jedna z nich obdržela lekci na pamětnou. Pokud by se rivalka nadále objevovala, je naděje na záchranu hnízda dobrá, pokud by naopak její návštěvy měly abruptně odeznít, je naděje na záchranu hnízda rovněž dobrá, byť o něco málo menší, neboť v duelu potrefená zakladatelka hnízda je schopna ještě řadu dní své povinnosti vykonávat, nežli některý z příštích sběrných letů nezvládne až k návratu. Jedině videozáznamy jejích odletů a návratů poskytují jasno v dané otázce: obtížný a neorientovaný start zakladatelky hnízda svědčí o jejím brzkém skonu, resp. o brzkém násilném převzetí hnízda rivalkou. Rutinovaný start zakladatelky hnízda naopak dává důvod k naději, že se zakladatelka hnízda prosadila a dovede své hnízdo k plné zralosti. Ať tak či onak, pro Tebe je nejpodstatnější otázkou, zda hnízdo vyprodukuje sexuálně zdatné potomky. Ať uděláš jakýkoli zákrok, může to být právě ten špatný, ponech věcem volný průběh a pozoruj. Za každou dodatečnou informaci k danému tématu jsem velmi vděčný.
S pozdravem František
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj,

update ode me a bohuzel spatny - Lucni vic jak tyden je pryc, zanechala po sobe nekolik peknych bunek a velkeho napul plneho kosicku. Neco se ji muselo stat :(

Obrázek

Zemni uz mela mit davno taky delnice (skoro 6 tydnu od usazeni), ale take nic, navic skoro vubec neleta-snad to dopadne dobre-nerad bych prisel o dalsi.

Jinak na Slansku nic neleta, natoz aby hledalo - Skalni a Rolni uplne zmizely, sem tam jsou videt na kvetech Rokytky pripadne prvni delnice Zemnich, ale tot vse.
Tahle sezona se zda byt prokleta - mam jen 3 ze 7 cmelinu osazenych a trava na loukach jiz vysoka...

Niky, Honzo - jak jste na tom se Skalnimi vy?
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
čtv 20. kvě 2021 19:28:34
Ahoj,

update ode me a bohuzel spatny - Lucni vic jak tyden je pryc, zanechala po sobe nekolik peknych bunek a velkeho napul plneho kosicku. Neco se ji muselo stat :(

Obrázek

Zemni uz mela mit davno taky delnice (skoro 6 tydnu od usazeni), ale take nic, navic skoro vubec neleta-snad to dopadne dobre-nerad bych prisel o dalsi.

Jinak na Slansku nic neleta, natoz aby hledalo - Skalni a Rolni uplne zmizely, sem tam jsou videt na kvetech Rokytky pripadne prvni delnice Zemnich, ale tot vse.
Tahle sezona se zda byt prokleta - mam jen 3 ze 7 cmelinu osazenych a trava na loukach jiz vysoka...

Niky, Honzo - jak jste na tom se Skalnimi vy?
Ahoj Marku,tady na Valašsku proti jiným rokům je skalních taky málo,řek bych,že zničením loňských hnízd totálně přemokřeným květnem a ještě horším červnem.Osobně jsem usadil před asi 10ti dny 4,ale jeden se ztratil,včera asi dalšího-ale celou dobu do včerejška skalní žádní.To samé i rolní.Žalostně málo jich je letos.Jen zemních je nadúroda-asi ale všude.I teď hledají.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

František píše:
čtv 20. kvě 2021 16:49:34
Nazdar Zdendo,
ta zemní vagabunda vklouzá do Tvé budky už obsazené také čmelákem zemním?
Pak je to sázka do loterie: buďto se zakladatelka hnízda nebo rivalka bez vlastní úhony ještě neprosadily, nebo ale jedna z nich obdržela lekci na pamětnou. Pokud by se rivalka nadále objevovala, je naděje na záchranu hnízda dobrá, pokud by naopak její návštěvy měly abruptně odeznít, je naděje na záchranu hnízda rovněž dobrá, byť o něco málo menší, neboť v duelu potrefená zakladatelka hnízda je schopna ještě řadu dní své povinnosti vykonávat, nežli některý z příštích sběrných letů nezvládne až k návratu. Jedině videozáznamy jejích odletů a návratů poskytují jasno v dané otázce: obtížný a neorientovaný start zakladatelky hnízda svědčí o jejím brzkém skonu, resp. o brzkém násilném převzetí hnízda rivalkou. Rutinovaný start zakladatelky hnízda naopak dává důvod k naději, že se zakladatelka hnízda prosadila a dovede své hnízdo k plné zralosti. Ať tak či onak, pro Tebe je nejpodstatnější otázkou, zda hnízdo vyprodukuje sexuálně zdatné potomky. Ať uděláš jakýkoli zákrok, může to být právě ten špatný, ponech věcem volný průběh a pozoruj. Za každou dodatečnou informaci k danému tématu jsem velmi vděčný.
S pozdravem František
Františku,zakladatelka(zemní...obě) vypadá hodně k světu,létá už najisto bez problémů,klapku má skoro na doraz.Ta druhá už dovnitř nejde,sedne nad klapku a pak poletuje dál okolo v okruhu cca 20 metrů a zase zmizí.Když se mi ji podařiloodchytit,dal jsem ji do jednoho volného čmelína,ale zatím se vrací-ne hned,ale několikrát...Snad dá už pokoj.Dnes jen jednou jsem ji zahlédl.Je ale fakt,že v tom čmelíně byla jiná zemní,bydlela tam přes tři týdny,než zmizela a když jsem chtěl zkontrolovat,co po ní zbylo,byla tam pouze buňka s vajíčky-pravděpodobně zastydlými- a džbánek na nektar.
Vloni se mi ale tohle,co popisuješ,stalo se skalní.Matka měl pár dnů do líhnutí dělnic,bylo podle zvuku poznat,že nalétáno má dost a něco s křidélkem,ale vyhnala ji jiná skalní,bohužel dělnice se vylíhly,matka s nima ještě nějakou dobu létala,až se zratila,zůstalo po ní jen moc málo plodu s několika dělnicema.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Jo-ještě jedna věc,u jedné skalní jsem koukl do vstupou a našel tam mrtvou larvičku velikosti těsně před zakuklením.Kdyby to bylo v sezóně,tak bych to přičetl horku třeba,ale teď na jaře bez dělnic?Ale jinak značku narušuje,takže lítá a v hnízdě je.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Zdenda píše:
čtv 20. kvě 2021 19:55:41
Ahoj Marku,tady na Valašsku proti jiným rokům je skalních taky málo,řek bych,že zničením loňských hnízd totálně přemokřeným květnem a ještě horším červnem.Osobně jsem usadil před asi 10ti dny 4,ale jeden se ztratil,včera asi dalšího-ale celou dobu do včerejška skalní žádní.To samé i rolní.Žalostně málo jich je letos.Jen zemních je nadúroda-asi ale všude.I teď hledají.
No u me je to hodne zvlastni v tom, ze minuly rok jsem tu mel 4 hnizda + jedno divoke a ze vsech vyletelo pekne mnozstvi matek. BUd v tom ma prsty unorovy mraz + breznovy druhy mraz, nebo se stalo neco jineho. Kdovi, ale v me oblasti jsem mel Skalnich vzdy nadbytek a ted nula :(

Rolni jsou na tom podobne-byvali tu, mel jsem i jedno hnizdo ktere vyprodukovalo mnoho matek (dokonce jeste i i na prelomu rijna/listopadu 2020), ale ted ani tuk.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 168
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Včera večer občasné návštěvy rokytky u zemní vagradovaly v souboj. Ze záznamu jsem zjistil že rokytová hnala zemní z úlku. První se vrátila rokytová a za pár minut zemní. Tím den skončil a obě zůstaly uvnitř. Dnes od rána vlétávala pěkně v pravidelných intervalech už jen rokytová a odpoledne se přidaly první dělnice zemní. Vetřelkyně pokračovala až do večera, ale na rozdíl od dělnic se nezdálo, že by nosila rousky.
Co z toho může vzejít?
Odpovědět