Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Brundibár
Příspěvky: 22
Registrován: stř 30. kvě 2018 11:53:33
Bydliště: Říčany

U mě také smutno. Luční při těch dalších mrazech přestala létat, přitom se krásně vracela a nosila. Skalní vzorně zabydlená, létala, nosila a pak jsem jí po tom strašným povětří našel v trávě a pomohl. Dál létala a po těch prudcích lijácích jsem jí našel mrtvou uvnitř u vchodu. Pak jsem ubytoval zemní, která se v těch dvou dnech, kdy bylo teplo zatoulala do kuchyně, ubytovaná moc se jí líbilo, létala, vracela se, nosila a po těch lijácích konec. Takže ze třech čmelínů nula. To počasí je totálně naprd.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Hugo,
co líčíš je do písmene přesně má zkušenost: před pár lety jsem měl hezky vyvinuté hnízdo B. terrestris, pak jsem se pokusil o zahnízdění B. hypnorum ve vedlejší budce a nežli jsem se nadál, byla B. hypnorum zabydlená v hnízdě založeném B. terrestris, která do posledních sil létala za sběrem, zatímco rokytka jen v budce číhala, kdy a jak zasadit další nebo poslední ránu. Po osiření hnízda ještě pár dní setrvávala mimo citadelu a ponechala sběrné povinnosti právě se líhnoucím dělnicím B. terrestris. Odhaduji, že se asi po 3-4 dnech ze svého zákopu v okolním hnízdním materiálu přestěhovala do jádra hnízda, kde se vzhledem k agresivní povaze svého druhu snadno prosadila. Poté u mě založila dynastii, která přetrvala 10 roků. I v létech, kdy jsem neměl čas hledat slídící královny nebo kdy se mi prostě nedařilo, jsem se mohl spolehnout, že alespoň jednu z mých budek osídlí rokytová navrátilka. Stačilo jen nachystat na původním místě původní dobře vybavenou budku. Jestli nemáš před poměrně ofenzívním druhem rokytek strach, můžeš se těšit na pár hezkých společných roků. Své pozorování jsem se pokusil zdokumentovat ve videu:

https://youtu.be/AHIov10eOSQ

Jakkoli je mi líto zakladatelky hnízda, rokytová rivalka ti zřejmě se svým potomstvem zůstane pár let věrná.
František
https://www.cmelak.info
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 166
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Ahoj Františku, dík za hezky převyprávěný příběh který napsala sama příroda. Pokud to bude mít stejný průběh, byla by to ještě ta lepší varianta. I když jak jsem psal, odehrává se to v těsném sousedství venkovního posezení a nevím jak by rokytový snášely naši přítomnost. Jinak mám letos také celkem dost nezdarů. Někdy začátkem týdne po 10 dnech aktivity osiřelo zemní hnízdo s B. terrestris. To samé se v témže hnízdě stalo letos už v dubnu. Přitom vloni tam fungovala rodinka krásně až do matek. A jedna luční se asi po týdnu taky nevrátila. Je to letos celé posunuté a snad se ještě něco podaří usadit.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar vespolek,
když čtu o Vašich ztrátách, tak mě napadá, že jste zřejmě zatím nediskutovali téma vyhřívání čmeláčích budek pomocí termopodložek pro terária.
Zasílám odkazy k jednomu produktu na českém trhu a jednomu – podstatně levnějšímu - na německém trhu:
https://www.fruugo.cz/topna-podlozka-s- ... -102257354
https://www.ebay.de/itm/184320481331?ha ... SwmGde3K8O
Jejich výhodou je možnost regulace vyzařovaného tepla, povrchová teplota je někde mezi 30 – 40 °C.
Ovšem jsou napájeny 220 V, tedy připojení na autbaterku není možné. Existují také minipodložky na 12V, ty jsou ale bez regulace a poskytují pouze bodové teplo (10x12cm). S těmi nemám zkušenosti:
https://www.ebay.de/itm/373295779342?_t ... %3D1110002
Má aplikace:
DSC04501.JPG
(40.47 KiB) Zatím ještě nestaženo
DSC04500.JPG
(38.67 KiB) Zatím ještě nestaženo
DSC04499.JPG
(23.69 KiB) Zatím ještě nestaženo
DSC04498.JPG
(33.79 KiB) Zatím ještě nestaženo
Srdečně zdravím
František
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj vespolek. Navážu na své překvapení před týdnem, kdy do jednoho úlku létala rolní a skalní se k ní sama přistěhovala. Přes víkend to vypadalo, že skalní vypudila rolní. Teď po týdnu jsem opět zjistila, že do úlku stále létají obě. Četla jsem tu, co to znamená a jak to asi dopadne, ale samozřejmě to nechám přírodě a budu doufat, že aspoň jedna zůstane. Tedy řeknu Vám, teoreticky jsem se přes zimu na chov čmeláků připravila a moc se těšila na jaro, ale těch soubojů o úlky a opuštěných hnízd je mi líto. Všem Vám (i sobě) moc přeju plné úlky, dotažené až do královen. Já začínám s dvěma úlky a mám zatím tři čmeláky, ale kdoví, jak to dopadne. :( Přeji všem pohodový víkend. Dag
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ahoj všem, u mě je to s hledačkami letos bída, celé jaro v podstatě jen luční a hájové, zemní létali v první půlce dubna. 2 hledající skalní a asi 6 rolních za celý květen. V dubnu nic. Jedna zahradní jeden den smejdila po zahradě, ale chytit se nedala. Rokytek bylo dost, z loňského hnízda se vrátilo minimálně 15 matek. Letos jsem naštěstí dostal povolení na laboratoř a tam je to zajímavější, bez ní bych v podstatě zas zůstal jen u hojných druhů, ale zatím nebudu jasat dokud nebudou v úlech.

Co se úlů týká tak stav je takový:
1. Usazená světlá Rokytová - dělnice
2. Samousazená navratilka tmavá Rokytová (+ další dvě v polystyrenových krabičkách.)
3. Samousazená navratilka luční - první dělnice.
4. Samousazená navratilka hájová (lezla tam i rokytka jsem zvědav co z toho bude.
5. Samousazená luční co vyhodila usazenou rolní.
6. Usazená rolní.
7. Samousazená navratilka rolní.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ne-že by mi chyběli,ale dnes jsem poprvé viděl pačmeláka.Minulé roky se objevovali už před polovinou dubna,což jsem zíral,kde budou otravovat,když čmeláci ještě ani nehnízdíli.Teda nevím,co za druh je to,velikosti rolního,proužek na hrudi je hodně bledě žlutý,zadeček lesklý,špička lysá.lemován bíle.Podle obrázku bych i tipoval na pačmeldu lesního.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 166
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

S vytápěním úlků jsem laboroval minulý rok. Topné tělísko jsem realizoval z výkonových odporů stažených mezi dvě duralové plechy s rozměrem cca 10 x 20 cm a umístěných za oddělovací mřížku abych zabránil přímému kontaktu matky s teplým povrchem. Temperoval jsem aby teplota neklesla pod 7°C. Termostat nebyl typu zapnuto-vypnuto, ale měnil výkon podle teploty venku a fungoval jen jako taková zarážka, která to nepustí pod těch 7°C. Přesto jsem měl počáteční ztráty a nedá se úplně říci, jestli by to bylo bez přítopu horší nebo lepší. Navíc mě trochu znervozňovalo že tyto přítopy produkují určité magnetické pole, které může čmeláky rušit. https://www.vceliraj.cz/jak-vnimaji-magneticke-pole/ Obzvláště ve tmě by mohly k orientaci tuto schopnost využívat. Proto jsem letos od vytápění upustil. Zvažoval jsem něco na principu teplovodního topení v kombinaci s materiálem schopným akumulovat tepelnou energii. Ale pak jsem se to odložil na neurčito.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím všetkých. Tak s hladackami je to naozaj bieda a ked niečo tak nechcú prijať cmelín. No moj stav.2x lúcna,2x hájová, 1x humenna/záhradná, 1x skalná, 1x rolná a 7 dňová sorojská zemne netreba tých je tu extrémne veľa navratilky 3 .Majte sa 🐝..
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Zdendo,
co se pačmeláků týká, 3 (případně 4) druhy jsou si barevnou kombinací velmi podobné:
lesní, norský, český (a případně panenský) je ale možno rozeznat je celkem spolehlivě podle velikosti:
lesnÍ: 14-16 mm
norský: 18-20 mm
český: 22-25 mm
panenský: 20-22, tedy něco mezi norským a českým ale po stranách bílého zadečku má jako jediný u 4.-5. článku zřetelné stopy nažloutlé barvy.
K mé prosbě o poskytnutí zkušeností s melittobií se mi ozval Jakub (kaos) s mimořádně přínosnými poznatky (Jakube, ještě jednou díky). Kdo jste jeho příspěvky v minulosti propásli, těm vřele doporučuji návštěvu webových stránek:
https://www.chov-cmelaku.cz
a zde k danému tématu článek pod:
https://www.chov-cmelaku.cz/2019/07/13/ ... elittobii/
Přeji všem, aby se podobně jako u mě žádné další ztráty nedostavovaly a aby Vaše všechna dnešní hnízda dosáhla zralosti a produkce mladých královen a trubců - bez ohrožení melittobií. Co popisuje Jakub, je horor a buďme všichni, které tato zkáza nepostihla, vděčni svému osudu: záchrana hnízda je pak zřejmě možná jen chirurgickým zákrokem na úrovni orgánové transplantace.
František
https://www.cmelak.info
Odpovědět