Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dobrý večer, obávám se, že už i na mě došlo. Připadá mi, že jeden úlek přestává prosperovat. V jednom úlku dělnice přibývají a hlavně všechny nosí rousky. Průletů za hodinu měli i 59. V druhém úlku průlety citelně ubývají. V pondělí jsem napočítala 14 čmeláků večer když už se jen vraceli. dnes ve středu lítali už jen asi dva. Oba se dost rychle vracejí a bez rousek.Klapky mám stále nadoraz, větrání s lepovou pastí. Úlek jsem už asi třikrát kontrolovala, ale jen na pohled shora a nic podezřelého. Bohužel ani bzučení. Jak zjistím, zda je matka přítomna? Jedině jsem si všimla, že vyprázdnili zkumavku s příkrmem. Napadlo mě, že se krmí doma a proto rousky nenosí. Je to možné? A proč jich najednou létá tak málo? Několikrát jsem měřila průlety vždy celou hodinu a mívali jich kolem 27-30. Dnes jen 10 a asi jen ve dvou. Co se mohlo stát? Hloubkovou kontrolu hnízda nezvládnu. Nemám žádné zkušenosti a nechci hnízdo poškodit. Bojím se do toho šťourat.
Poraďte, prosím. Děkuji Dagmara
Zkontrolovala jsem i druhý úlek a tam byla zkumavka s příkrmem netknutá. Krmítka jsem tedy z obou úlků odebrala. Mám jim je vůbec dávat a kdy?
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Myslím že nemá smysl to teď řešit. Pokud by byl s hnízdem nějaký problém tak není nic co se dá udělat. Příkrm určitě pryč, teď to nemá smysl počasí je ok. Možná pak začnou zas létat a třeba byli jen líní, když měli dost cukru doma.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Dag píše:
stř 30. čer 2021 21:11:30
Několikrát jsem měřila průlety vždy celou hodinu a mívali jich kolem 27-30. Dnes jen 10. Bojím se do toho šťourat.
Poraďte, prosím. Děkuji Dagmara
Zkontrolovala jsem i druhý úlek a tam byla zkumavka s příkrmem netknutá. Krmítka jsem tedy z obou úlků odebrala. Mám jim je vůbec dávat a kdy?
Nazdar Dag,
je mi Tvého hnízda líto, je zřejmě ztracené. Možnou příčinou by mohla být nevítaná návštěva jiné čmeláčí královny v minulosti, které se podařilo uštědřit domácí královně píchnutí, nežli byla sevřeným náporem domácích čmeláků vyhnána. Po takovéto příhodě domácí královna jen tu a tam naklade vajíčko, hnízdo jen živoří a ztrácí na obrátkách. Sám bych hnízdo klidně přikrmoval - v naději že se některá z dělnic rozhodne klást vajíčka, ze kterých se pak budou rodit trubci. Jestliže ale namísto původních 30/hod. se koná jen 10 průletů za hodinu, pak je pramalá naděje i na trubce. Přikrmováním poskytneš zbývajícím čmelákům hospic: vymírání beze stresu. Invazivní kontrola není na místě, už není co zachránit, je možno jen doufat (na některého trubce).
František
https://www.cmelak.info
https://www.youtube.com/watch?v=O_wcI5InJhA
https://youtu.be/O_wcI5InJhA
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravím všechny a mám dotaz. Vyskytl se mi problém u skalních. Od počátku hnízdo fungovalo a prosperovalo. Posledních pět dnů pozoruji, že se mi dělnice začínají shromažďovat za klapkou. Zpočátku to byly 3 až 4, ale poslední dny úplně zablokují vchod. Je vidět, že snášejí, rousy mají plné. Dnes ránu jsem je z vchodu vypudil a zjistil jsem, že si dělají ve vchodu dílo. Bylo tam několik naplněných buněk . Po chvíli se opět vrátily na stejné místo Jinak hnízdo je živé, po zaklepání na čmelín se ozývá bzučení. https://josef569.rajce.idnes.cz/ .Setkali jste se již s podobným chováním čmeláků? Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

josef569 píše:
čtv 08. črc 2021 19:43:08
Zdravím všechny a mám dotaz. Vyskytl se mi problém u skalních.
Nazdar Josefe,
jen jedna domněnka, když jiné důvody nevidím:

byla budka přehřáta?

Larvy se pak v budce stěhují na místo, které je nejlépe klimatizováno a čmeláci je následují a podporují seč mohou.

Dej mi prosím vědět, zda a jakou příčinu jsi odhalil,

S pozdravem
František
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U skalních se to stává celkem běžně, že jak dojde v hnízdě ke zvratu, oddělí se skupina dělnic a založí si oddělek klidně v trubce, nebo na klapce, chová se lehce nepřátelsky k ostatním a ti se tak často bojí skrz oddělek procházet..pokud způsobuje velké problémy, je lepší oddělek odstranit.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
pát 09. črc 2021 11:55:31
U skalních se to stává celkem běžně...
Nazdar Josefe a Jakube,
děkuji za zajímavý poznatek, ke kterému prosím o bližší údaje. Pokoušel jsi se ohraničit důvody k takovému chování? Jakkoli beru na zřetel, že u více čmeláčích druhů dochází ke zvratu a k zakládání vlastních čmeláčích kolébek ze strany dělnic proti vůli zakladatelky hnízda anebo po jejím skonu, dosud jsem pozoroval jen převrat v jádru hnízda, nikdy mimo hnízdní kouli.
Pozoroval jsi něco podobného častěji a případně u různých druhů?
Sám jsem jednou uhnízdil zemní královnu v budce postavené na prosluněném místě, pak jsem ale musel na několik týdnů odjet a po návratu zjistil, že budka je vymřelá a že v hnízdním materiálu jsou roztroušené odumřelé kukly. Nejednalo se o obvyklý shluk kukel, nýbrž o jednotlivé kukly rozlezlé po celém prostoru budky. Domnívám se, že tato má bolestná zkušenost z dávných dob může souviset s dotazem Josefa.
S pozdravem
František
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

kaos píše: ↑pát 09. črc 2021 11:55:31
U skalních se to stává celkem běžně..

Pokud se týče přehřátí čmelínu, tak to bych z největší pravděpodobností vyloučil. Mám je umístěné pod přístřeškem a po celý den se na ně slunce nedostane. Letos při příchodu horkých dnů jsem měl již stříšku čmelínu zvednutou a pod ní mám jen síťku s uhelonem a ve spodní části ještě větrací otvor. Nepozoroval jsem také dělnice, které by u klapky mácháním křídel zajišťovaly proudění vzduchu. Posledně jsem nenapsal, že dílo za klapkou jsem odstranil. Lítaly kolem podrážděné, ale u klapky zůstaly. Dnes opět je viděl pár vystavěných buněk. Na doporučení Kaose zítra je opět odstraním. Musím i potvrdit informaci, že dělnice za klapkou nechtějí ostatní pouštět do čmelínu a snaží se je pořád odhánět. Mám ještě dva čmelíny se skalníma usazevé zhruba ve stejné době, zde problémy nejsou.
Jinak díky moc za vaše informace.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak moji luční ukončili hnízdění,dělnice skoro všechny vymizely,ale stará královna je pořád docela čilá,i když minimálně měsíc už nekladla žádné vajíčka,kukly nejsou už žádné,plíseň ovládá zbytky,počkám,až se ztratí poslední život a kouknu,kolik mladých královen mohlo být.
Druhé hnízdo je zakrnělé,velikosti malého vlašského ořechu a mám pocit,že i královna zmizela.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar přátelé,

dnes jsem provedl opakovaný zákrok vůči zavíječům čmeláčím. Tentokrát (letos poprvé) s Lepinoxem.
Po první aplikaci (viz https://www.cmelak.info) jsem své čmeláky od 12.05. ponechal 8 týdnů v klidu a dnes aplikaci opakoval:
• ani jedna z budek, do kterých mají samičky zavíječů volný přístup, nebyla zavíječem ohrožena (viz. přiložené snímky),
• ve všech 5 budkách jsem našel samičky zavíječe nebo jejich tělesné schránky,
• všechna hnízda čmeláků se vyvíjejí bez nejmenšího náznaku napadení zavíječem
(https://youtu.be/SyzS3xXrPs4).
Všem čmeláčím přátelům má alternativa k čelení nebezpečí ze strany Zavíječe čmeláčího:
Ke dni objevení prvních novoročních čmeláků nabrat do silnějšího nápojového brčka cca. 3 cm prášku Lepinoxu a vefouknout do hnízdního materiálu poblíž místa, kde se zřejmě nachází hnízdní zárodek.
To je vše.
Nicméně u silně se vyvíjejících a dlouho přetrvávajících hnízd je dobře aplikaci Lexinoxu po objevení prvních mladých královen opakovat. V opačném případě je nutno po zániku hnízda při kontrole jeho zbytku pátrat po ojedinělém výskytu housenek zavíječe, které sice vývoj hnízda nikterak neohrozily, jejichž zakuklení a reprodukci je ale nutno zabránit.
Dosud pracuji jen s budkami bez ochranné klapky a vůči zavíječi čmeláčímu se bráním bio metodou (Lepinox Plus/ Bacillus thuringiensis). Tato metoda neposkytuje žádnou ochranu ani vůči pačmelákům, ani vůči nebezpečným mouchám, nicméně dle Vašich příspěvků ani klapka takovýmto atakám nezabrání. Tedy spatřuji jistou výhodu v mé metodě:
• maximální výtěžek s nejnižšími výdaji (bedýnky vhodné k úpravě pro čmeláčí budku je možno zakoupit za zlomek cen požadovaných za hotové čmeláčí budky),
• není nutno draze pořizovat nebo ale s nemalým kutilským fortelem zhotovovat ochranné klapky, když ochranu vůči nejhoršímu nebezpečí (zavíječ) poskytne důsledně Bacillus thuringiensis,
• vůči predátorům jako je pačmelák, rejsek nebo hlemýžď se mi klapka jeví jako neúčinná.
(https://youtu.be/5bIgFOZHPho
https://youtu.be/Cb2Y2IIXduw)
• vosám je v době zahnízďování čmeláků bezpochyby možné dobře čelit malou papundeklovou krabičkou (cca. 15 x 15 cm) beze dna, kterou je obklopen základní přístupný hnízdní materiál, a kterou je možno po vylíhnutí prvních dělnic šetrně vyjmout, vosa nenajde dostatečný prostor k založení svého hnízda a zakládající čmelák dokáže v zúženém prostoru lépe kontrolovat klimatické podmínky, klapka chrání před vosami málo.
Tolik především k mé letošní zkušenosti s nasazením Lepinoxu vůči zavíječům.
S přátelským pozdravem
František
Přílohy
20210710_142612.jpg
(84.32 KiB) Zatím ještě nestaženo
20210710_141358.jpg
(41.63 KiB) Zatím ještě nestaženo
20210710_140728.jpg
(44.66 KiB) Zatím ještě nestaženo
20210710_140614.jpg
(66.31 KiB) Zatím ještě nestaženo
20210710_133211.jpg
(72.33 KiB) Zatím ještě nestaženo
Odpovědět