Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já jsem letos přilepila uhelon do větracích otvorů silně lepící páskou Duc-Tape.Tak jsem zvědavá jak se mi to osvědčí. ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Uhelon na dřevo lepím voděodolným disperzním lepidlem na dřevo. Na plast používám dvousložkové epoxidové lepidlo.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Pěkný den, děkuji za odpověďi a prosím ještě jestli a čím natřít venek čmelínu, musel jsem jej popravit a zabrousit, zvažuji tenkovrstvá lazura, píše se o nějakém laku co používají včelaři na úly a pak fermež, máte s tím někdo zkušenosti? Díky a pěkné jarní dny, Míra
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak včera jsem dělal na zahradě prořezy a stříhání stromků a najednou kolem mne proletěl první letošní čmelák.Na chvilku zakličkoval,tak jsem si jen stihnul všimnout bílého zadečku a byl v trapu.Na únor teda jsem z toho radost neměl...doufám,že se ještě znovu zahrabe a bude pokračovat ve spánku...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Seidlici píše:
stř 24. úno 2021 10:42:41
Pěkný den, děkuji za odpověďi a prosím ještě jestli a čím natřít venek čmelínu, musel jsem jej popravit a zabrousit, zvažuji tenkovrstvá lazura, píše se o nějakém laku co používají včelaři na úly a pak fermež, máte s tím někdo zkušenosti? Díky a pěkné jarní dny, Míra
Vnějšek je asi jedno. Pokud to necháš vyschnout a vyvětrat klidně tenkovrstvou lazuru. Jestli chceš něco víc eko tak teakový olej, ale ten je lepší každý rok obnovovat.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Zdenda píše:
sob 27. úno 2021 7:26:07
Tak včera jsem dělal na zahradě prořezy a stříhání stromků a najednou kolem mne proletěl první letošní čmelák.Na chvilku zakličkoval,tak jsem si jen stihnul všimnout bílého zadečku a byl v trapu.Na únor teda jsem z toho radost neměl...doufám,že se ještě znovu zahrabe a bude pokračovat ve spánku...
I já jsem včera potkal zemní, vletěla na zasklený balkón. No taky z toho nemám moc radost, jaro je zase hrozně předčasné bojím se co nás zase čeká v březnu dubnu i květnu.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Seidlici píše:
stř 24. úno 2021 10:42:41
Pěkný den, děkuji za odpověďi a prosím ještě jestli a čím natřít venek čmelínu, musel jsem jej popravit a zabrousit, zvažuji tenkovrstvá lazura, píše se o nějakém laku co používají včelaři na úly a pak fermež, máte s tím někdo zkušenosti? Díky a pěkné jarní dny, Míra
Ahoj Seidlici. Já používám buď Luxol nebo vlastní lazůru: Aceton nebo acet.ředidlo a do toho rozpustím
klasický polystyrén nebo uretanovou pěnu (z kartuše) co je na škvíry u zárubní,oken apod.
Tím pak dřevo natírám dokud saje.
Jinak Vás všechny moc zdravím a ať se daří v sezoně 2021. :)
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Ahoj,

v loňském roce jsem měla jeden nadzemní čmelín a jeden zemní. V nadzemním mi hnízdo zlikvidovali škůdci , ale v tom zemním, který jsem dělala na poslední chvíli a byl ušitý jak se říká horkou jedhlou se mi podařilo odchovat matky skalních.
Pro zemní čmelín jsem použila obyčejnou betonovou skruž s otvorem ve dně. Pod skruž jsem nasypala kameny pro odvodnění a na kameny pak vrstvu písku a do té skruž usadila. Bála jsem se nájezdu mravenců, tak jsem spodní otvor utěsnila silonovou textílilí.
Na podzim jsem vše vyčistila, vymyla a nechala celou zimu otevřené vymrznout.
Je potřeba ještě před zakrytím a novou vystýlkou čmelín nějak desinfikovat ?
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Tak úly čisté, nakoupen Čmeltran i 5 sítěk. Už se strašně těším.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Hura, jaro je tady - ted zahlednuty prvni dve matky zemnich na Vresovcich. Cas namontovat ven cmeliny! :)
Odpovědět