Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

wombatik píše:
pon 24. kvě 2021 9:04:05
O víkendu jsem vyrobil nový kryt na větrání s lepivou pastí. Je to opět 3D tisk. Kdyby měl někdo zájem, můžu poslat gcode. Velikost větracího otvoru je 25, tohle na obrázku je tištěné o 20% zvětšené pro díru 30mm. Mám ještě v plánu udělat stejné řešení na 2 větrací otvory najednou.

Lepenka na moly se vkládá do vybrání na konci válce, takže tam docela pěkně drží. Přepdoklad je, že i větrací díra ve čmelínu má taky svojí mřížku. Kdyby měl někdo nápady jak to vylepšit, tak mi klidně napište.

https://postimg.cc/gallery/VnN3dPS
Paráda!
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Když tady tak čtu každý den o jobovkách s čmeláky, bojím se každého návratu na chalupu, že budou úlky opuštěné, nebo obsazené vetřelcem. :x O víkendu jsem obě skalní natrénovala na zavřené klapky a zvládaly to docela dobře. Jsou usazené ve stejnou dobu. Jedna už nosila rousky, ale druhá jen pilně létala, avšak bez rousek?!! :? Všem milovníkům čmeláků zdar a úspěchy. Dag.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Hlásím dělnice u druhých rokytovych.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kaos píše:
pon 24. kvě 2021 18:36:18
Hlásím dělnice u druhých rokytovych.
Koukam ze Rokytove budou zachranou hodne chovatelu tento rok :)

Ja hlasim prvni delnice u jedinne Zemni - po 6 tydnech od usazeni a to je pro tuhle sezonu vse (leda ze by se stal zazrak a nejake Skalni by se preci jen jeste objevily).
Čmolák
Příspěvky: 1
Registrován: pon 03. kvě 2021 7:14:54

Prosím o názor. Dnes ráno jsem se podíval do čmelínu. Na výstelce ležel fragment hlavy (s kusadly a rozštěpeným jazykem) viz. foto. Odpoledne jsem se podíval znova a výstelka je čistá a prázdná. Mám dělnice už druhé a další generace. Jsou čilé a v hojném počtu. Nevíte někdo čí kusadla by to mohla být? Je tohle běžné při zbavování vetřelců? Děkuji za názor. CHOVU ZDAR!
Přílohy
DFEA4587-DF40-472B-A2C2-4DF5463D6439.jpeg
(213.85 KiB) Zatím ještě nestaženo
D3B758D1-9AE2-44D7-9BDE-E1F5325567FE.jpeg
(283.42 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Trošku mi to připomíná konec zadku škvora :?: .
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

je to blbě vidět, ale asi je to čmelákovo hlava. Skoro jako by koukal z té vaty :). Co je fakt divný, že to zmizelo. Záhada :shock:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Zdravím přátelé! Prožíváme velmi náročnou sezónu. Po loňském pro mě takřka ideálním roce je to letos návrat do tvrdé reality. Můj současný stav je 1x zemní dalmatinus už s dělnicemi, 1x rokytka těsně před dělnicemi, 1x zahradní těsně před dělnicemi, 1x lesní usazen 15 dní, 2x luční samousazené v ptačích budkách - jedna z budek připravena přímo pro čmeláky.

Nyní ke ztrátám. V průběhu dubna jsem ztratil tmavou zahradní, buňky byly napadeny roztoči a hnízdo zničeno. Měl jsem zřejmě usazenou nádhernou humenní, za 29 dní měla dělnice, ale o víkendu zmizela. Další usazené zahradní se začaly líhnout dělnice, ale během víkendu matka a dvě dělnice uhynuly. Vypadá to na otravu, na 500m vzdáleném poli byl prováděn postřik řepky.... :oops:

Letošní rok úly spíše zejí prázdnotou. Čekal jsem návraty matek od humenních, ale nevrátila se ani jedna. Skalní mít zřejmě nebudu, neboť se mi do jejich úlu nastěhovala zahradní a tu si nyní hýčkám. Několik dotírajících skalních matek jsem odchytl a odvezl. Jedné jsem nabídl náhradní úlek, který přijala. Začala se však chovat jako bludička a hnízdo zde nezaložila. Párkrát za den přiletěla a po 14 dnech nadobro zmizela.

Letošní rok je fakt náročný. Ať se vám v rámci možností daří.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

U dvou lučních mám redukce vchodu, takže se mi k nim nedostaly navrátilky skalních a už mají dělničky, jednu zemní dnes jsem viděla tři malé vylétat z úlu.5 skalních, tady je problém nosily rousky a teď nenosí, myslím si, že tam došlo k výměně královen, uvidíme. Tento rok je fakt divný. Mějte se.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
stř 26. kvě 2021 13:40:06
Letošní rok úly spíše zejí prázdnotou. Čekal jsem návraty matek od humenních, ale nevrátila se ani jedna. Skalní mít zřejmě nebudu, neboť se mi do jejich úlu nastěhovala zahradní a tu si nyní hýčkám. Několik dotírajících skalních matek jsem odchytl a odvezl. Jedné jsem nabídl náhradní úlek, který přijala. Začala se však chovat jako bludička a hnízdo zde nezaložila. Párkrát za den přiletěla a po 14 dnech nadobro zmizela.
Honzo skoda ze jsi to nenapsal driv - hned bych si prijel pro nejakou Skalni. Vsechny 4 cmeliny pro navratilce mi zeji prazdnotou :(
Odpovědět