Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím všechny, tak konečně teplo a stihl jsem natřít klapku červenou barvou a už jsem dnes viděl první luční královnu 🤗, ještě natřít zbytek a pomalu usazovat, přeji krásné dny na sluníčku a při sledování královen.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Je zajímavé,že tento rok plno lidí hlásí luční matky.I já včera viděla první luční,v jiných rocích se vždy objevila jako první zemní a luční jako druhá.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
sob 27. bře 2021 10:46:01
Je zajímavé,že tento rok plno lidí hlásí luční matky.I já včera viděla první luční,v jiných rocích se vždy objevila jako první zemní a luční jako druhá.
Ahoj NIky - ja videl vcera krome zemni uz i rokytovou a teprve dnes dopoledne poprve lucni.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

No právě Marku,tak to bývá.Ale možná že se zemní už předtím objevila,jen jsem ji nezahlédla.
Zrovna před chvíli jsem větrala a do bytu mi vletěla zemní a začala prozkoumávat prostor nad podlahou a kolem stěny.Samozřejmě v pokoji odchytové náčiní nemám,tak jsem ji jen chytla do skleničky,aby si uletěla.Venku mám teprve jeden úlek a ten je pro luční.Kdyby to byla skalní nebo zahradní,tak to bych se ji snažila ubytovat :lol: ,zemní se vždycky nějaká najde. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Paradox je ze mam venku vsechny cmeliny krome toho pro rokytovou, protoze to je v 8m vysce a Jakubovy nove cmeliny jsou pekne tezke :)

Zemni bych si tento rok rad opet zkusil do jednoho, ale zatim jsemzadnou hledat neviel - tipuju ze to prijde pristi tyden.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,vždyť rokytovou můžeš umístit i u země.Hlavně aby byla samostatně a na místě kde nebude vadit.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
sob 27. bře 2021 13:55:45
Marku,vždyť rokytovou můžeš umístit i u země.Hlavně aby byla samostatně a na místě kde nebude vadit.
To radeji po zkusenostech Honzy a Jakuba delat nebudu (jsem rad ze manzelka vzala cmelaky na milost), necham je nahore - priorita je odchytit matku okolo puvodniho hnizda ve strese a to je v 8m vysoko a hned ji dat vedle do noveho cmelina.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Marku, klidně můžeš zkusit usadit rokytky i v úlu na zemi. Bude to pohodlnější. Pokud se to matce líbí, úlek přijme. Loni jsem takto jednu taky usadil. Úlek je potřeba samozřejmě dát někam na klidné místo, kde není pohyb lidí.

Jinak jsem připraven, ale zatím spíše vyčkávám. Registruju občasný pohyb v úle po loňských zemních.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
sob 27. bře 2021 17:08:46
Marku, klidně můžeš zkusit usadit rokytky i v úlu na zemi. Bude to pohodlnější. Pokud se to matce líbí, úlek přijme. Loni jsem takto jednu taky usadil. Úlek je potřeba samozřejmě dát někam na klidné místo, kde není pohyb lidí.

Jinak jsem připraven, ale zatím spíše vyčkávám. Registruju občasný pohyb v úle po loňských zemních.
Diky Honzo - jeste to zvazim.

Venku je ted 15C a ja vidim na Vresovcich prvni skalni - neskutecne brzo!

Obrázek
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Seidlici píše:
pát 26. bře 2021 18:47:02
Zdravím všechny, tak konečně teplo a stihl jsem natřít klapku červenou barvou a už jsem dnes viděl první luční královnu 🤗, ještě natřít zbytek a pomalu usazovat, přeji krásné dny na sluníčku a při sledování královen.
Ahoj tady Pavels,
Já jsem z Ostravy tady kousek od vás ale zatím tady je mrtvo. Jeden průlet předevčírem tak rychlý ,že jsem ani nezaznamenal o jakou jde, ale snad zítra se něco už konečně objeví. Asi jsem v nejchladnější oblasti. :cry:
Všechny zdravím.
Pavels
Odpovědět