Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Přesně tak, má být kosa. Mi zlakalo teplo a tak jsem usadil 2 zemni. Hledali mi pod nohama na zahradě, nešlo odolat. Což o toho v zemním hnízdě strach nemám, ten léta málo a do hnízdění se asi nehne. Víc se bojím o toho v budce, tomu bude zimina. Je tam víc než týden, tak ho to dožene v nejhorší době. Snad to zvládne.

Jinak jsem viděl pár skalních, zemních spoustu a jinak zatím nic. Chystám se na rolniho, na ty je brzy.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ono možná větší problém než zima je to, že to bude vlhká zima, pokud před den proprší / prosněží a nevysvitne slunce, květy se nebudou otevírat a produkovat jen málo nektaru. Pak si matka nenasbírá dost sladiny a problém jsou i slabé mrazy, prostě nebude mít čím topit.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

tak leda zkusit trochu přikrmit?
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Dnes vecer jsem po diskuzi s Jakubem (kaos) svoji Rokytku prenesl do garaze a dal ji tam na vystelku cukerny roztok ve zkumavce dle pana Hercoga.

https://www.cmelaciplus.cz/pomucky-chovatele-cmelaku/#8

Snad to pomuze :)
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Ahoj,
Včera odpoledne se mi podařilo usadit zemního čmeláka do podzemního úlku a ihned se začal vracet. Létal i dnes během dopoledne, pak ale napadl sníh :cry:
Jak jsem zjišťovala, mělo by toto počasí trvat až do konce týdne.
Říkala jsem si, že čmelák asi bude zatím "pracovat" na džbánečku a pokud nebude tolik pylu z květů, bude mu stavba a nasbírání nektaru trvat déle a tak by se mohlo i zpozdit kladení vajíček, které by se tak mohlo posunout do již teplejšího počasí koncem týdne.
Nevím, nemám s tím zkušenosti, je to možné ? Nebo čmelák snese vajíčka i když nemá zajištěnou potřebnou potravu ?
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

marek972 píše:
pon 05. dub 2021 20:59:08
Dnes vecer jsem po diskuzi s Jakubem (kaos) svoji Rokytku prenesl do garaze a dal ji tam na vystelku cukerny roztok ve zkumavce dle pana Hercoga.

https://www.cmelaciplus.cz/pomucky-chovatele-cmelaku/#8

Snad to pomuze :)
pmůžu se zeptat, proč do garáže? Jen na to umístění roztoku nebo aby se hnízdo ohřálo? Nebude pak chtít čmelák ven? Plánuju zítra taky přikrmit, škoda, že jsem to nezvládnul dneska, ale stěhovat budku se mi moc nechce. Přes den má být kolem 5st, to by měl v budce s příkrem snad přečkat, ne?
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

wombatik píše:
pon 05. dub 2021 23:38:31
pmůžu se zeptat, proč do garáže? Jen na to umístění roztoku nebo aby se hnízdo ohřálo? Nebude pak chtít čmelák ven? Plánuju zítra taky přikrmit, škoda, že jsem to nezvládnul dneska, ale stěhovat budku se mi moc nechce. Přes den má být kolem 5st, to by měl v budce s příkrem snad přečkat, ne?
Ano, jde o ohrati hnizda. Cmelak je ve tme, ma klid a vchod je zazatkovany, takze se ven nedostane.

Dnes rano u nas je -5C a asi 3cm snehu - az bude teplota nad nulou, vratim cmelin ven aby se mohla matka pripadne proletet. Po setmeni to zopakuju, protoze dalsi dve noci budou bohuzel podobne.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Za mě je nejlepší matku neomezovat a případně jen přikrmovat. Vybrat kvalitní čmelín, hodit přes něj nějaký kabát s odkrytou stranou se vstupem a vše ostatní nechat na přírodě. To je rada hlavně pro začátečníky. Vše ostatní může přinést jen zbytečné problémy, pokud s chovem začínáte.

Ať se daří v letošní sezoně.
Tomáš
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

za mě souhlas, manipulace s budkou není ideální. Ten kabát není špatný nápad, zkusím :). Taky jsem dělal to, když byla velká kosa, že jsem na plexisklo dával hřejivé polštářky navečer. Ono to teplotu o pár stupňu zvedne, ale ne zas tak moc, aby to čmeláka zmátlo a měl pocit, že je už venku zase teplo. Má to tak akorát na dlabanec a zalézt zase do vlny.

Dneska mi to přijde, že to bude dobré. Vylezlo i slunce a docela hřálo. Po práci to zajedu zkontrolovat, možná trochu zakrmím, ale jinak by to měl čmelda zvládnout.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Teplo čmeláky nemate. Oni létají podle vnější teploty. Vylezou vykouknou a pokud je zima nebo prší zas zalezou zpět, případně obletí kruh a vrátí se. Vnitřní teplota s tím nemá co dělat.

Nošení do tepla na noc má smysl v tom. Že matka nemusí tolik topit, nespotřebuje tolik zásob. Zvlášť v tomto počasí přes den nic nenasbírá a jak jí dojde sladina, je konec.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět