Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Martina píše:
pon 21. čer 2021 14:51:40
Prosím o radu, od kdy začínáte s uzavíráním klapky. (Předloni mi sklaní po 2 týdnech snůšku opustila, když začala cítit tlak klapky...)
Pokud se Vám matka ztratí a nabízíte čmelín další královně, necháváte uvnitř původní snůšku? (Jak dlouho "vydrží" bez péče? Kdyby se po několika dnech podařilo usadit do opuštěného hnízda "bludičku", dokázala by hnízdo znovu nastartovat s vlastními potomky, nebo je po několika hodinách už vše ztraceno?)
Děkuji za cenné rady.
Nevím jestli můj názor bude cenný, ale když matka opustí hnízdo (mohlo jí i něco zobnout), vždy jdu zkontrolovat pozůstalost. Letos se mi to stalo 3x. 2x jsem našel cca po 10 dnech džbánek se sladinou, nakladená vajíčka a pár roztočů a jednou asi po týdnu takové mini dílko. Výstelku kde byly roztoči jsem zredukoval o materiál v blízkosti hnízda a zbytek jsem dal s miskou vody na 5 minut do mikrovlnky abych zlikvidoval případné zbylé návštěvníky. Prázdný prostor jsem projel horkovzdušnou pistolí. Možná přehnaná úzkostlivost, ale je to za chvilku hotové.
Nevím jestli to byly bludičky, ale letos mi dvě hnízda převzaly jiné matky. Jednou došlo očividně k přepadení ve fázi prvních dělnic a další vývoj je velmi slabý. V druhém případě se k pochroumané matce přifařila jiná stejného druhu a po pár dnech už létala jen ona. První potomstvo jsou místo dělnic samci, takže taky bída.
Za mě tedy, prozkoumat, vyčistit a znovu založit. V potaz přichází i varianta s nasbíraným nektarem v místech s chemickým postřikem a ten pak může být příčinou úhynu matky.
Klapku dávám tak 3. den a spouštím 2 dny.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Martina píše:
pon 21. čer 2021 14:51:40
Prosím o radu, od kdy začínáte s uzavíráním klapky. (Předloni mi sklaní po 2 týdnech snůšku opustila, když začala cítit tlak klapky...)
Pokud se Vám matka ztratí a nabízíte čmelín další královně, necháváte uvnitř původní snůšku? (Jak dlouho "vydrží" bez péče? Kdyby se po několika dnech podařilo usadit do opuštěného hnízda "bludičku", dokázala by hnízdo znovu nastartovat s vlastními potomky, nebo je po několika hodinách už vše ztraceno?)
Děkuji za cenné rady.
Nazdar Martino,
protože polovina Tvého dotazu zůstává nezodpovězena, připojuji své zkušenosti:
v opuštěném hnízdě s první snůškou provádím pokus o usídlení nové královny bez jakéhokoli zásahu do hnízda a naděje na přijetí je lepší nežli u zcela nově nachystané budky. Snůška bez královny přežívá zhruba týden. Zpravidla ale nová královna převzatou živou snůšku zlikviduje a zakládá své hnízdo výhradně s vlastními vajíčky a využívá již nahromaděný vosk a pyl, jen když jsou larvy již značně odrostlé nebo dokonce zakuklené, přebírá původní základ hnízda, což je ale spojeno s rizikem, že se jí nepodaří vůči svým svěřencům prosadit, (pak je otázkou, zda není lepší původní zárodek hnízda odstranit).
Kromě toho je nutno vzít ohled na druh čmeláka, který je osidlován do opuštěného hnízda: rozlišuje se mezi čmeláky pollenstorrer a pocketmaker, kteří nasbíraný pyl ukládají odlišným způsobem: pollenstorrer (např. Čmelák zemní, nebo skalní) pyl ukládají do prázdných kukel a krmí pak larvy z úst do úst. Pocketmaker naproti tomu tvoří bezprostředně u kolébky s larvami voskovou kapsu, kterou plní pylem a ze které se pak larvy obsluhují samy (např. Čmelák zahradní nebo polní). Tyto druhy se nesmějí při pokusu o adopci osiřelého hnízda pomíchat.
Zdraví Tě i ostatní přátele čmeláků
František
https://www.cmelak.info
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Martina píše:
pon 21. čer 2021 14:51:40

Prosím o radu, od kdy začínáte s uzavíráním klapky. (Předloni mi sklaní po 2 týdnech snůšku opustila, když začala cítit tlak klapky...)
Pokud se Vám matka ztratí a nabízíte čmelín další královně, necháváte uvnitř původní snůšku? (Jak dlouho "vydrží" bez péče? Kdyby se po několika dnech podařilo usadit do opuštěného hnízda "bludičku", dokázala by hnízdo znovu nastartovat s vlastními potomky, nebo je po několika hodinách už vše ztraceno?)
Děkuji za cenné rady.
Matka úl kvůli tlaku klapky neopustí, tedy pokud už má nakladeno, ale nemá smysl matku s klapkou zbytečně brzo trápit. Všechny škůdce zajímá rozjeté hnízdo a matka se základem pro ně nepředstavuje žádné lákadlo. Já začínám učit zhruba za tři týdny a podle okolností mám při prvních dělnících škvíru 1-3 mm a tu postupně dovírám jak se dělnice rozlétají za pár dní. Dovírám vždy za dobrého počasí.

Co se původního díla týká, je to zapeklitá otázka, dílo odstraňuji pokud je podezření na otravu (matka nebo dělnice mrtvé v hnízdě). Ale u pocket makeru (rolní, zahradní) mohou představovat problém i přemnožení roztoči po staré matce. Matce se pak dílo nerozvíjí a opustí ho. Problém může být také brouček antherophagus, v pozdní fázi neškodný ale v rané způsobil nejedno vypuzení další matky. V podstatě je asi lepší dílo vždy vyjmout. Délka přežití je otázkou, mě se ještě nestalo, že by nová matka pokračovala v započatém dílu. Převezme pouze kokony nebo kokony s dělnicemi.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Dag píše:
pon 21. čer 2021 22:42:28
Ráda bych věděla, co znamená, že hnízda zkolabovala po prvních dělnicích, dále jak poznáte, že hnízdo matka opustila a chovali jen samce a jak poznám, že hnízda živoří ? A nakonec jak zjistím, kolik je matek, když se hnízdo povede?
Omlouvám se, nemám zatím žádné zkušenosti. Ve dvou úlcích mám skalní a u obou dělnice - dokonce v jeden den. Zatím lítají a nosí rousky (někdy ne), ale netuším, jak poznám, kolik jich vlastně je, nebo jestli se počet zvyšuje. Do úlku hrabat nechci, neumím to a nechci něco pokazit. Poradíte? Děkuji. Dagmara
Kolaps hnízda znamená, že dojde potrava, dělnice se bez paliva poztrácejí, jsou prázdné zásoby a pak jim umřou larvy a matka nemá kam znovu naklást.

Že hnízdo matka opustila se pozná buď při kontrole, kdy matka není přítomna v hnízdní dutině, nebo pokud vyleze ven umřít, často jí najdu pod úlem znatelně opracovanou. Samce pak chovají, protože roli matky převezmou dělnice a ty kladou neoplozená vajíčka a z těch se líhnou pouze samci. Kolik je matek poznáte při vyklízení hnízda, spočítáním velkých otevřených kokonů.

To jestli se hnízdo rozvíjí lze odhadnout počítáním průletů ve stejném úseku dne. Pokud počet průletů roste, roste i počet dělnic.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě včera vyletěla první matka u lučních, dnes jsem viděl první tři matky létat kolem klapky u prvních rokytovych a létají i od zemních co mám na sklizeň pylu.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

U mých skalních jsem si všimnul,že dělnic lítá míň a míň a začala vyletovat matka.Po prohlídce jsem našel jen prázdné kokony-9 vylíhnutých,žádný nový plod,no a po týdnu zmizela i poslední dělnice s matkou.
To samé mám u jediných rolních-matka se ztratila už tak před 3 týdny,kdy už byly vylíhnuté první dělnice a létaly.Pak začaly mizet a chvilkama se zdálo,že je hnízdo už opuštěné,ale pak se vylíhla jedna dělnice,momentálně je jich tam 5,docela velké-skoro jak malé matky,nejspíš tam mají asi jen svoje trubčí larvičky.Letošní rok je katastrofa...
Martina
Příspěvky: 5
Registrován: pát 18. čer 2021 7:18:01

Dag píše:
pon 24. kvě 2021 12:23:50
Když tady tak čtu každý den o jobovkách s čmeláky, bojím se každého návratu na chalupu, že budou úlky opuštěné, nebo obsazené vetřelcem. :x O víkendu jsem obě skalní natrénovala na zavřené klapky a zvládaly to docela dobře. Jsou usazené ve stejnou dobu. Jedna už nosila rousky, ale druhá jen pilně létala, avšak bez rousek?!! :? Všem milovníkům čmeláků zdar a úspěchy. Dag.
Zdravím,
jak dlouho po usazení obvykle dáváte klapku dolů? Stalo se Vám někdy, že by během tohoto procesu královna hnízdo opustila? Kolik úspěšně zavřených klapek už máte za sebou? Já mám bilanci 3 úspěchy ze 6 pokusů (vždy 2 týdny po usazení) a 3 let... Asi dělám něco špatně... Letos mi skalní zmizela v těch květnových vedrech, kdy jsem čmelín zastínila slunečníkem. (Mám ho pod ořešákem, ale ten ještě neměl ani lísteček...) A to už nosila rousky...
Děkuji za Vaše zkušenosti Martina
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím,
jak dlouho po usazení obvykle dáváte klapku dolů? Stalo se Vám někdy, že by během tohoto procesu královna hnízdo opustila? Kolik úspěšně zavřených klapek už máte za sebou? Já mám bilanci 3 úspěchy ze 6 pokusů (vždy 2 týdny po usazení) a 3 let... Asi dělám něco špatně... Letos mi skalní zmizela v těch květnových vedrech, kdy jsem čmelín zastínila slunečníkem. (Mám ho pod ořešákem, ale ten ještě neměl ani lísteček...) A to už nosila rousky...
Děkuji za Vaše zkušenosti Martina
[/quote]
Martino, já jsem letošní nováček a tedy bez cenných zkušeností. Ty čerpám až tady na fóru. Přes zimu jsem se teoreticky připravovala na chov čmeláků a nemohla se dočkat jara. Úlky mám dva, oba dva jsem zhruba ve stejnou dobu obsadila dvěma skalními. Klapky jsem jim zavřela do týdne. V jeden den jsem klapky pomalu spouštěla. Netušila jsem, že s tím může být problém, o kterém píšete. Nikde jsem se nedočetla, že klapka by mohla být příčinou opuštění hnízda, tak jsem v klidu odjela, protože čmeláci to zvládali. Vrátila jsem se zase na víkend a kamínky dál padaly.
Dagmara
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Zhruba před měsícem jsem vystavil jeden starý úlek ke zdi, kde v minulosti čmeláci sami zahnízdili. Minulý týden jsem v neděli při odjezdu zaregistroval jednu přilétnuvší dělnici. Bylo to jen koutkem oka a ani jsem nepostřehnul o jaký druh se jedná. Takže tento týden hned po příjezdu jsem přistavil kameru a zjistil, že už jsou to dělnice a provoz je celkem čilý. Za 3 hodiny mi to napočítalo 45 příletů a odletů. Skoro jsem do toho ani nechtěl zasahovat, ale nakonec jsem se rozhodl, že klapku nasadím. Je to přímo u žumpy a ten odér je možná ku prospěchu věci. Rozhodně musí komplikovat orientaci predátorům. Jedná se o čmeláky rolní a mám z nich velkou radost. Je to pro mě náhrada za zaniklé hnízdo skalních, kde, jak jsem psal, se líhli jen trubci. Asi po týdnu i 2. matka, která hnízdo převzala, přestala létat.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Všechny pousazované matky už mají potomstvo. 2 rokytky a 1 luční, všechna hnízda silná, zvláště u rokytek to vypadá jako když se rojí včely.

Hnízda z laboratoře bohužel dnes navštívila melittobie, bohužel se teprve učily na klapku a došlo k masívnímu náletu, 1 zabita u zahradních 2 cm od hnízdní dutiny, 4 na klapce u prvních lesních a u druhých 4 v úlu, 2 na klapce a jedna mrcha přistála vedle klapky. Doufám že k hnízdu se nedostala žádná, případně jí dělnice zlikvidují, uvidím za 2 týdny.

Když jsem hledal jestli mi náhodou nelétá z nějakého úlu, tak jsem dokonce našel jednu i v opuštěném úlu po hájové. Byly tam první kokony, ale už dávno mrtvé a obalené roztoči. Melittobie cítí i takové minidílo.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět