Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Františku, moc děkuji za odpověď. S tím počítáním nebudu mít problém. Když zapisuji prolety, označuji zvlášť výlet i návrat, tak to jen dám dohromady.
Jinak se raduji, že z obou úlků již vylétají čmeláčí kluci.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Zdenda píše:
ned 01. srp 2021 22:27:25
Možná vlhkost zabránila lepinoxu dostat se pořádně dovnitř hnízda,v mém případě ale nezabral.
Nazdar Zdendo,
díky za feedback, toho jsem se obával, u vypasených housenek už B.t. neúčinkuje. Housenky už pak mají trávicí ústrojí natolik vyvinuté, že náporu B.t. odolává. Proto Lepinox aplikuji a doporučuji výhradně profylakčně, a to se 100%-ním úspěchem: Jedno ošetření v době líhnutí prvních čmeláků a druhé ošetření o 2 měsíce později.
František
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

František píše:
úte 03. srp 2021 14:16:55
Zdenda píše:
ned 01. srp 2021 22:27:25
Možná vlhkost zabránila lepinoxu dostat se pořádně dovnitř hnízda,v mém případě ale nezabral.
Nazdar Zdendo,
díky za feedback, toho jsem se obával, u vypasených housenek už B.t. neúčinkuje. Housenky už pak mají trávicí ústrojí natolik vyvinuté, že náporu B.t. odolává. Proto Lepinox aplikuji a doporučuji výhradně profylakčně, a to se 100%-ním úspěchem: Jedno ošetření v době líhnutí prvních čmeláků a druhé ošetření o 2 měsíce později.
František
To je dobré vědět. Příští rok to také zkusím. Letos jsem na zavíječe vůbec nenerazil, není ani žádný nelepený v pastech. Nevím, zda jim třeba počasí nedělá dobře, jak prší a prší. Tak snad to vydrží.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Tak jsem to možná zrovna zakriknul. Dneska při kontrole jsem našel housenku v jednom zemním u zemnich, ale nemam pěkný zaber. Všiml jsem si toho až když jsem to pouštěl a samozřejmě při dalším otevření byla už fuč. Hnízdo funguje normálně, dneska jsem pozoroval nové dělnice, jak zaměřují. Moc se mi do toho sahat nechce, přístup nic moc. Co myslíte, je to zavijec nebo nějaká muší larvy? Mouchy uvnitř jsou, ale nějaké neškodné.

https://uloz.to/tamhle/fL40JYktCt3n#!ZG ... EWImx0At==

Je to nejlíp vidět těsně před koncem videa.

Diky za postřehy.
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

"Nazdar Mirku,
Tvou nepříjemnost se zavíječm jsme už probrali telefonicky, tedy jen ve stručnosti:
Zákrok je nezbytný už jen proto, že i když housenky přežijí a zakuklejí se, důležité je, že po aplikaci Lepinoxu nepochybně přestanou žrát a to by mohlo hnízdu v síle kolem 200 čmeláků umožnit dokončení jeho vývoje až k líhnutí královen. Tedy mé doporučení: vefouknout řádnou dávku Lepinoxu do míst ve vystýlce, kde byly housenky zjištěny, případně ze všech stran kolem hnízdní koule, přímo do hnízda cestou největšího větracího otvoru ve vystýlce a pak doufat... Dle ujištění výrobce by ošetření mělo účinkovat i na odrostlé housenky. Sám jsem prostředy s B.t. uplatnil vždy jen profylakčně, tedy mi nezbývá, nežli držet palce.
Stručný feedback o výsledku zákroku by nepochybně byl zajímavý i pro řadu dalších návštěvníků fóra.
František"

Zdravím všechny

přináším malý feedback, před 14 dny jsem poprvé fouknul 3 dávky lepinoxu viz výše, po 14 dnech čmeláci stále lítají, ale už nenosí, viděny nové královny, samečci, ale taky 1 housenka a 3 motýli zavíječe, aplikoval jsem další dávku lepinoxem do míst motýlů a housenky, místo je mimo hnízdo ve vlhkém rohu, zkoušel jsem odstranit výstelku pro zjištění napadení hnízda, ale moc se mi ti nedařilo, čmeláci si jej pěkně hlídali, ale zjistil jsem že hnízdo je i po 14 dnech od zjištění napadení zavijecem krásně voskové bez pavučin a jakého si obalení, žádné další kukly ani housenky jsem nenašel, tak snad hnízdo ještě pro pár královen vydrží, myslím že už není dobrý čas na přesun do čisté výstelky a nového čmelínu, před měsícem bych to asi risknul, ale teď už je nechám v klidu. Příští rok budu lepinox používat už dříve viz doporučeni, zvažuji jak nalákat housenky aby zraly něco s lepinoxem než aby ničily hnízdo, jestli třeba nepoužít kousek starého hnízda nastrikane lepinoxem postřikem, mělo by to mít větší účinnost než fouknuty prášek, který zvlhne a není moc k sežrání, ale asi pomohl. Je nějaká možnost jak zjistit kde a proč se mi tam dostali asi další zavíječi? možná už tam byli a nenašel jsem je. Klapka v pořádku, střecha těsní, ale jeden roh je i z venku mokrý, zevnitř papír mokrý, vidím to na nějakou prasklinu nebo netěsnost v stěn, po sezoně zjistím, čmelín stolařská výroba.

Děkuji za rady, postřehy a přeji Vám všem krásnou druhou polovinu léta, plné zdravé Čmelíny a radost a naději do dalších dní

Mirek
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Zavíječ je dost masožravý, starý kus hnízda ho zajímat nebude lepinox je dobré aplikovat tak, aby byl na spodní straně voskového díla čmeláků, takže když se housenky prokousávají skrz aby se dostaly ke kokonům onemocní.

U mě je stav následující:
1. Rokytoví, matky vylétaly, silné hnízdo posledních pár dělnic v úlu.
2. Rokytoví, matky vylétaly, na výstelce jsem viděl poslední dělníci.
3. Luční napadení melittobií, ale cca 10-20 matek to dalo.
4. Hájová, po soubojích navrátilek opuštěné první kokony a mrtvá matka.
Dále už jen hnízda rozchovaná v laboratoři.
5. Zahradní, vyletělo 10 matek, hnízdo pomalu končí.
6. Zahradní, vyletělo několik matek a v hnízdě je přes 20 mateřských kokonů.
7. Lesní, slabé hnízdo, dělnice se ztrácely, několikrát jim došly zásoby, začali chovat matky prvních 5 mateřských kukel.
8. Lesní, velmi silné hnízdo, v hnízdě prvních 12 mateřských kokonů.
9. Lesní, silné hnízdo zatím chová stále dělnice.
10. Skalní, hnízdo sílí, přes 100 dělnic a chová další.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Mám jedno slabounké hnízdo rolních(Založeno cca 15.4.),do asi poloviny června to vypadalo,že tam ani matka není,že se ztratila,protože jsem viděl jen 5 čmeláků poměrně stejných velikostí,takže jsem měl za to,že to jsou jen dělnice.Po polovině června se objevilo nové kladení,myslel jsem si,že některá z dělnic začala klást trubčinu,ale poté se začaly líhnout dělničky a hnízdo sílí,každé další kladení je kolem 10-15 vajíček,takže doufám,že se dostane i na mladé matky,rolní by mohli držet až do října,což mají skoro dva měsíce na další rozvoj a úspěšné vyhnízdění.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

To je vítabá pozitivní zpráva! Díky a přeji všem krásný den. Dag.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Hlásím nové matky u 2 hnízd lesních a třetí už má také mateřské larvy.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak to je super :D ,jsem zvědavá jaký byl jejich nejvyšší počet v hnízdě.
Odpovědět