Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Blanka píše:
stř 26. kvě 2021 14:45:40
U dvou lučních mám redukce vchodu, takže se mi k nim nedostaly navrátilky skalních a už mají dělničky, jednu zemní dnes jsem viděla tři malé vylétat z úlu.5 skalních, tady je problém nosily rousky a teď nenosí, myslím si, že tam došlo k výměně královen, uvidíme. Tento rok je fakt divný. Mějte se.
Blanko jak prosím řešíš redukce vchodu? Mám to nějak načtené, ale netroufnul jsem si na to zatím. I kvůli pamčelákům. S použitím 3D tisku bych mohl mít redukce klidně šroubovací a různé průměry :D
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

wombatik píše:
stř 26. kvě 2021 15:35:45
Blanka píše:
stř 26. kvě 2021 14:45:40
U dvou lučních mám redukce vchodu, takže se mi k nim nedostaly navrátilky skalních a už mají dělničky, jednu zemní dnes jsem viděla tři malé vylétat z úlu.5 skalních, tady je problém nosily rousky a teď nenosí, myslím si, že tam došlo k výměně královen, uvidíme. Tento rok je fakt divný. Mějte se.
Blanko jak prosím řešíš redukce vchodu? Mám to nějak načtené, ale netroufnul jsem si na to zatím. I kvůli pamčelákům. S použitím 3D tisku bych mohl mít redukce klidně šroubovací a různé průměry :D
Kluci mi vysoustruží špalíček 5cm dl. průměr stejný jako je vchod, pak do něj 8mm dírku a rozbrušovačkou opatrně nařezat prstýnky 1cm dl.Ten prstýnek zaťukám do vchodu 0,5cm od kraje, když klouže tak nahoře jemně ťuknu, aby se kantnul. Měla jsem strach, ale funguje to. Až přestanou hledačky tak to háčkem vytáhnu. Používal to pan Stuchl proti pačmelákům a na ochranu malých druhů. Dávala bych pozor jestli se tam nenarve větší druh. Mě se to nestalo. U D tiskárny to bude hned, jen žádné šroubování, aby se nepoškodila původní cestička. Hodně štěstí. Jo dokonce neztrácejí rousky.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Ještě k redukcím, je třeba zachovat 8mm vchod, ve větším průměru se může větší druh uvěznit a nevím, jak bychom ji vytahovali. 10mm je špatně. Někde jsem to četla, někomu se to stalo, ale podařilo se skalní vyprostit bez úhony, ale když jste v práci a přijde se na to pozdě ?
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj. Poraďte, prosím, jak se kontroluje čmelín. Na co dát pozor, nebo čeho se vyvarovat, abych to nezvorala? Bojím se do toho hrabat, abych čmeláka nevystresovala a nepřišla o něj. Bohužel se mi to stalo hned s tím prvním. Od té doby do toho nelezu. Jedna skalní přestala létat a když pohnu výstelkou nic se neozývá. Otevřela jsem klapku a dala kamínek, ale zatím nic :?
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Čmelín se kontroluje až když už je hnízdo silné a má desítky dělnic, do té doby nemá kontrola smysl. Pokud matka nelétá několik dní (5-7) a nelétá prokazatelně (značka se nepohne a není možné aby jí matka obešla) pak lze prozkoumat výstelku, ale velmi opatrně rozebírat po malých kouskách, nic netahat silou.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

kaos píše:
čtv 27. kvě 2021 14:23:05
Čmelín se kontroluje až když už je hnízdo silné a má desítky dělnic, do té doby nemá kontrola smysl. Pokud matka nelétá několik dní (5-7) a nelétá prokazatelně (značka se nepohne a není možné aby jí matka obešla) pak lze prozkoumat výstelku, ale velmi opatrně rozebírat po malých kouskách, nic netahat silou.
Moc děkuji za radu. Jsem ráda, že kontrolovat zatím nemusím, už létá a nosí rousky ;)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

zatracený rok letos,u mne přestali létat dvě skalní matky,dvě zemní a jedna rolní.Jedna zemní bydlela jen dva dny,druhá týden,takže tam jsem ani nic nenašel,ale skalní měly zámotky čerstvě po zakuklení,jedna byla bohužel uvnitř hnízda mrtvá,na vystýlce,žihadlo povytáhnuté...jestli došlo k boji o hnízdo...a rolní to samé,zámotky po čerstvém zakuklení.
Takže zbývá jedna zemní -asi dva týdny do mladých,skalní 4 týdny usazena,tak snad se co nevidět objeví dělničky,zahradní už víc jak týden přenáší,dělnice už mohly lítat,zatím se snaží mamina sama.
Hnízdo zemní,usazené 1.dubna je stále slabé,teprve druhá generace dělnic lítá a uvnitř jen jedna skupinka kokonů a jedna skupinka larviček před zakuklením.
Luční,odkud jsem vyexpedoval pačmelákazatím prosperuje,matka je živá a vypadá,že klade,je i vidět už kokony na matky.Druhá luční má hnízdo sotva čtvrtiny velikosti té první.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Tak jsem strávil víkend na Šumavě a skoro žádní čmaláci, zima a vítr. Až dneska odpoledne vylezlo slunce a pak jsem viděl pár rolních na hluchavkách a rokytové na jabloni. Rousky neměl žádny. Nakonec i několik hájových hledajících dneska odpoledne na slunci a několik pačmeláků panenských většinou na kytkách, jeden hledající. Skalní ani jeden, ani hledačka ani na hluchavkách nebo na stromech.

Má se postupně oteplovat, tak si skoro myslím, že s velkým opožděním začnou pozdní druhy teprve hledat. No uvidíme, jedu tam asi zase v pátek a na víkend. Všechny 3 úlky tam máme bohužel prázdné. Zemní, kterého jsem usadil 14 dní zpět se nakonec taky dle značky nevrátil i když pamatovací let měl ukázkový. Divná to sezona. Jsem rád, že mám ty dvě zemní prosperující hnízda alespoň doma.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak dnes jsem se dočkal dělnic od skalní,tak snad matka nebude už dlouho vyletovat,aby se náhodou neztratila.
Do čmelínu,kde je 14 dní usazena zemní a lítá jak raketa najisto-přiletěla královna,trochu kroužila okolo česna,vlezla dovnitř,za minutu ven,dělala trochu orientační let-jestli je to jedna a ta samá se mi nedaří poznat.Doufám,že tam nenastane taky boj ...
Zámotky,které byly opuštěny u dvou skalních a jedné rolní jsem v den,kdy jsem měl potvrzeno opuštění dal ke hnízdu lučních,to bylo v pátek-a dnes to vypadalo,že je mají obsazeny a zahřívají je.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zdendo,po kolika dnech-den usazení nepočítaje?Díky
Odpovědět