Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

wombatik píše:
ned 24. dub 2022 8:04:53
barahir píše:
ned 24. dub 2022 0:07:44
Tak i takhle krásný pamatovací let asi bez úspěchu. :mrgreen:
https://youtu.be/kWYGtQ0GMz8
Pokud jsi ho usadil včera odpo, je na závěry ještě brzy. Návrat trvá někdy i víc než jeden den.
Já jsem teď tři dny pryč, tak se nechám překvapit, ale statisticky, pokud se nevrátí první den, tak je ta šance asi minimální.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, momentálně čekám dělnice u dvou zahradních. O další zahradní jsem přišel, létala asi pět dní a pak se ztratila. Už týden je úl bez pohybu. Dále mám samousazenou luční, navrátilku rokytovou a nově usazenou rolní.
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím všechny, u mě zatím v sobotu první pokus o usazení krásná skalní, docela ochotně si vlezla dovnitř, ale neviděl jsem ji vyletět, po hodině jsem opatrně nakoukl a byla na vršku a nechtěla rušit, tak jsem ji nechal svobodu a dnes uvidíme jak si vede. Po zahradě litá ještě krásná zemní, ale zatím se krmí, má připravený další cmelinek, tak třeba jako loni skalní se sama usadí. Počasí je jako na houpačce, jeden den slunce a pak prší a chladno. Zdenda a jeden můj kamarád z okolí už mají plno nebo se jim Čmelíny plní, tak jim fandím a Vám všem úspěšným taky, já spíš vyčkávám a nechávám to na náhodě a přírodě. Důležité je, že zimu královny přečkaly a mají se na čem krmit a kde hledat. Přeji pěkné dny pevné nervy a trochu štěstí při cmelacim pomáhání, M.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny. Cca už 14 dní dokrmuji rozpuštěnou Apifondou
8 královen a berou...
Úlek z netkané textilie zabydlen na druhý pokus.
Už jsem odchytával i skalní navrátilky. Samozřejmě ,že se cpaly do už
obsazených úlků. Náhodou jsem byl vždycky poblíž tak jsem jim nabídnul jiný.
Jejich nápor teprve asi bude.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Tak to nechápu. Spousta z Vás už má obsazeno, a já ještě pořádně neviděla čmeláka hledat. Vidím jen krmící se matky, různé druhy, včetně skalních, které jsem očekávala jako navrátilky a nic. Minulý celý týden na chalupě jsem zkoušela odchytávat, ale neúspěšně. Po pěti, max. 10. minutách jim otevřu, ale ony třeba až za hodinu vyletí bez zájmu, a nebo také vytuhnou nahoře, tak jim jen pomůžu ven. Tři dny tam teď nebudu a moc si přeji, aby se situace už změnila a nějaké hledačky se konečně objevily. Loni jsem jim věnovala spoustu času a hned napoprvé se mi podařilo matky odchovat. Celou zimu jsem se těšila na jaro, ale zatím se radovat nemůžu. :cry:
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Dag a ostatní. To ještě přijde, skalní určitě tak ti držím palce.
Zde nějaké fotky z dneška.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Luční si už dělá pořádek s bavlnou, budu ji muset pak pomoct s úklidem :lol:
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ještě jsem chtěl říct, že když na ty fotky kliknete tak se vám to otevře
v Postimage a tam je lupa pro max. zvětšení.
(jen kdo třeba neví).
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zatím je zima a mravenci mi tam nelezou, proto si můžu dovolit takové
krmení. Kalíšky jsou z obyč. plastelíny a zatím jim to nevadí.
Marie
Příspěvky: 39
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím všechny milovníky čmeláků. Tak jsem se také rozhodla chovat čmeláky. Zakoupila jsem v roce 2021 úlek a knihu. Něco jsem si nastudovala. Odchytila jsem celkem čtyři čmeláky. Jednu rokytku a zemní. Zemní předvedl parádní pamatovací let. Ten se mi vrátil. Už asi deset dnů se vrací. Zkusila jsem trochu snížit klapku a celý den se neukázal. Tak jsem ji zvedla a zase přiletěl a kamínek schodil . Nevím kdy klapku spouštět, aby jsem ho nevyplašila.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím Marii. Já jsem loni začínala klapku přivírat asi 3 dny po osídlení. Do týdne už byla zavřená a bez problémů se vracely. Přeji úspěšný chov. Dagmara
Odpovědět