Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Také bych se mohla radovat. Všechny 3 úlky obsazené. Bohužel do jednoho úlku lítají obě matky - Rokytka a Skalní. Než jsem odjela z chalupy, ještě se uvnitř nepotkaly, ale je to na spadnutí. Zkusila jsem zavřít klapku, že to třeba jednu odradí, ale poradily si s tím obě hned. :( Ve středu se vracím, tak asi už bude rozhodnuto. Je mi to fakt líto. :cry:
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím, začínám a mám jen jeden úlek, už obsazený. Odpoledne na naší zahradě bylo spousta hledaček. Moc mě mrzelo, že nemohou nabídnout úlek. Jsou tady zajímavé názory, ty polystyrenové úlky. Já jsem zakoupila úl od společnosti Zelený domov. Úlek je pěkný, ale dost drahý. Tak přemýšlím o domácí výrobě. Máme malou zahrádku, ale v zahrádkářské kolonii tak by to asi šlo.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Marie , mi pomohl Karel Kučera. Jestli máš zájem podívej se na webovky cmelaciplus. Já ti můžu taky něco poradit.
Pavels
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý večer. Hlásím také první dělnice. Úlky z tkaniny zastrčené jen
do nějaké dutiny ,kde neprší mám prvně. Loni jsem tento vak použil do
úlku do země, který mi poslal přítel Karel tady s fóra a bylo to OK.
To je vždycky nejhorší, když už zalétanou kralovnu na kterou si už člověk
zvykl a přeje jí to nejlepší pak vytlačí nějaká silnější.
Stává se mi to každý rok a také i letos.... :(
Celý den tam nemůžu sedět a hlídat. U menších druhů, třeba aby do rolní nevlezla skalní se to dá vyřešit
redukcí vletového otvoru, ale s tím hodně opatrně ,aby se vám tam nešprajcla
i ta rolní.
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Pavels, děkuji za nabídku. Určitě se na tě ráda obrátím s pomocí. Čmelacoplus znám hodně jsem tam čerpala informace.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Marie píše:
ned 01. kvě 2022 21:50:53
Pavels, děkuji za nabídku. Určitě se na tě ráda obrátím s pomocí. Čmelacoplus znám hodně jsem tam čerpala informace.
Ok, jak budeš chtít Můj kontakt je svo.pavel@gmail.com.
Pavel Svoboda
Pavels
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Taky začínám mít problém s prostorem,najednou se roztrhnul pytel se skalníma,ty ale problém nedělají.V jednom čmelínu se usadila,ale po čtyřech dnech žena říkala,že tam viděla lítat nějakou rezavou(druhy vůbec nerozeznává).V dalším,kde byla usazena zemní,po 10ti dnech se tam dobývala rokytová,už třetí den oblétává zahradu a snaží se dostat do obsazených ůlků.Nabídl jsem jí poslední volný,udělala krásný pamatovací let,den byl klid,ale nevrátila se.Další den jsem ji viděl přiletět a vlézt do čmelínu,kde byla ta zemní,tak jsem měl za to,že ji vyhnala a převzala domácnost.No a kvečeru se do toho samého čmelínu dobývala asi další rokytka-tak nevím,kde se jich tolik bere,když roky tu nebyly žádné.Ona za klapkou nějaká číhala a ta s ní vyběhla-jenže po dvou minutách byla zpátky a vlítla dovnitř(klapka je zavřená).15 minut ale žádná už nevylezla.
Jinak jsem náhodou narazil na dvě divoká hnízda rolních v louce,jedna je ale v místě,kde se chodí a jezdí,označil jsem to sice,ale hnízdo je těsně pod povrchem v mechu a nejspíš bude nutné ho raději přemístit.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
ned 01. kvě 2022 18:18:07
Ahoj vsichni,

sezona se zatim vyviji moc pekne - u me se roztrhl pytel s hledajicimi matkami (Niky ty by jsi byla u me nadsena), ale uz nemam kam usazovat :(
Stav nyni: 3x Rokytova (z toho jedna jiz s delnicemi) a 4x Skalni. rad bych jeste Rolni, ale ty bohuzel zadne u nas nevidim.

Nechce nekdo vymenit hnizdo? :)

At se dari!
Ahoj Marku,kdybys nebyl tak daleko,klidně bys pro rolní mohl dojet,minimálně dvě mi hnízdí v mechu v louce a jedno je vyloženě na nebezpečném místě-i když jsem ho označil,aby to někdo nerozšlápnul.Další dvě rolní mám usazeny ve čmelínech.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Pavels píše:
ned 01. kvě 2022 18:47:26
Ahojte všichni,
tak jak jsem bědoval jak jsem loni dopadl, tak jsem si tentokrát počkal až to bude jisté. Tak mám vracející 4x skalní se skoro zavřenýma klapkami a jednu zemní se zavřenou klapkou. když mi dnes lítaly dvě hledačky Rokytky, tak mi bylo líto, že nemám více úlků. Mám zahradu 1500 m2 a tak nevím jestli by se další uživily.
Zdravím
Ahoj Pavle,předloni jsem měl skalní silné hnízdo a i když mám zahradu obrovskou,pastvy bylo dost,dělnice startovly do výšky a letěly pryč,daleko.Neboj,čmeláci hranice zahrad neřeší :D
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Dag píše:
ned 01. kvě 2022 19:32:27
Také bych se mohla radovat. Všechny 3 úlky obsazené. Bohužel do jednoho úlku lítají obě matky - Rokytka a Skalní. Než jsem odjela z chalupy, ještě se uvnitř nepotkaly, ale je to na spadnutí. Zkusila jsem zavřít klapku, že to třeba jednu odradí, ale poradily si s tím obě hned. :( Ve středu se vracím, tak asi už bude rozhodnuto. Je mi to fakt líto. :cry:

Zdravím,

v tomto případě je potřeba čmelín důkladně zkontrolovat a předcházet takovému střetu dvou matek. Je to veliká škoda. Je dobře, že jste sem tuto informaci napsala, aby si případní noví chovatelé uvědomili, že se něco takového může stát. Není to příjemné ani pro chovatele a je potřeba se tomuto vždy vyhnout.

Přeji hezký den ;)
Admin
Odpovědět