Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Vojto,
samozřejmě se můžeš pokusit o pomoc (viz www.cmelak.info, stránka Regináta). Už jsem takto dovedl několik čmeláků ke zdárnému vychování četných mladých královen.
Když popisuješ jeho chuť k jídlu, jsou vyhlídky na záchranu dobré. Horší by to bylo, kdyby čmelák nebyl schopný zatáhnout sosák, takový čmelák zpravidla nepřežije noc. Čmeláka bych doporučil dát i s budkou do domácího tepla 20 -25 °C (pokud možno tak, aby byla kontrola jeho ambicí) a hlavně bych jej zásobil cukerným roztokem (objemově: 2 díly teplé vody, 1 díl ovocného cukru a 1 díl cukru krystalu), a to jednak v krmítku a současně i v malé lego kostce v bezprostřední blízkosti odpočívajícího čmeláka, který by se měl během několika dní zotavit natolik, že by začal usilovat o opuštění budky (před výletový otvor doporučuji postavit volně malou mřížku, kterou by čmelák při opouštění budky snadno odsunul stranou). Budka by měla zůstat v teple do té doby, nežli se přesvědčíš, že čmelák je schopný zdravě odstartovat. Teprve pak je nutno neprodleně čmeláka vrátit do budky a budku vystavit venku.
Přeji veškerý myslitelný úspěch,
František
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj Františku,
díky za rady, pokusím se pro něj něco udělat, dám pak vědět, jak to dopadlo.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Po 4 dnecch jsem se dostal na zahradu a jen na chvíli jsem pozoroval a zahlédl jednu skalní,jak se vrací do čmelína-trvalo skoro minutu,než se těžkým přistávacím letem trefila na česno a zdárně přistála...snad to zvládne do dělnic-ty by měly být tak za týden až deset dní...je to ta,co se o čmelín děí s rolní...
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Slíbená informace pro Františka:
čmeldovi jsem dal do úlu víčko od petky s cukerným roztokem. Ráno jsem odkryl víko a čmelda se procházel nahoře po výstelce, nabídnutou pampelišku tentokrát odmítl, ani nevysunul sosák. Zavřel jsem víko a do vletového otvoru vložil kamínek. Za nějakou dobu byl kamínek dole, dával jsem ho tam znovu a přehlídl jsem ho, že sedí zespodu na klapce. Ale dal o sobě vědět a zalezl do úlu. Za hodinu byl kamínek zase pryč, ale nebyl ani v úlu, ani nikde venku. Za další hodinu jsem ho objevil na zdi vedle úlu. Když popolézal, spadl na zem. Snažil se o let, ale dělal jen takové poskoky. Nabídl jsem pampelišku, dal ho na petrklíče, ale nejevil zájem, tak jsem ho přenesl ke vchodu čmelína a zalezl dovnitř. Zase jsem dal značku do vchodu a čekal. Za nějaký čas byla značka dole a čmelda vykukoval ze "dveří". Pak vylezl ven, udělal kolečko kolem vchodu a zalezl dovnitř. Opět jsem dal kamínek do vchodu. Za asi dvě hodiny kamínek zase dole, ale čmeláka jsem nikde nenašel. A už se nevrátil. Takže se nepovedlo.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tak dneska konečně první dělnice čmeláka zemního, usazeno 14.4, klapku dávají naprosto s přehledem. 8-)
Za pár dní čekám zahradní. :-)
Třetí čmelín už asi neobsadím, ale ten je stejně takovej improvizovanej.
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ahoj všichni,
také začínají létat dělnice čmeláka zemního. Klapku zvládají celkem dobře. Chovám prvním rokem. Mám velkou radost, že se mi to povedlo. Chtěla bych se zeptat , mám otevřít větrání?
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Jo, jak jsou dělnice, tak se může otevřít, já už mám otevřeno asi týden, když jsou ty horka, i druhý čmelín bez dělnic.
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Dík za odpověď, Také jste z ČB? Kde chováte?
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Marie píše:
pon 16. kvě 2022 19:48:36
Ahoj všichni,
také začínají létat dělnice čmeláka zemního. Klapku zvládají celkem dobře. Chovám prvním rokem. Mám velkou radost, že se mi to povedlo.
Paráda! Já zatím na dělnice zahradnbího čekám během tohoto týdne. Tři skalní asi až koncem května. Ještě větší radost budete mít, když se podaří odchovat nové královny. Tak držím palce.
Dagmara
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím Dagmaru,
pozoruji čmelín několik hodin denně.Tak na královny se těším. Snad se zařadí.
Marie
Odpovědět