Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

tak hlasim delnice u vsech tj. 4x Skalni a 3x Rokytovou. Jeste mam jednu divokou skalni v hromade dreva v altanu, zatim bez delnic (ani ji nevadi, ze tam grilujeme). Tu pak venuju Cmelaci Rote pana Herzoga :)

Jinak u prvni Rokytky v brezna uz je dost velky hukot a drzim si radeji odstup.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Niky1 píše:
čtv 26. kvě 2022 13:47:18
barahir píše:
stř 25. kvě 2022 22:56:32
...
A tady jsem těžce naštval královnu, protože jsem dělal úpravu klapky.
A ještě k tomu zahradní,vlezla tam nakonec?
Jo, je to na konci videa, leze tam dost naštvaně. 😁
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Dnes jsem se ujal té neoblíbené činnosti a to prohlídky a vyčištění opuštěného úlku :cry:
V úterý to bylo 26 dní od usazení matky rolního, kdy potřetí ten den a zároveň naposledy odletěla. Poslední 2 dny při opouštění vypadala velmi unaveně, obzvlášť při odletu. Uvnitř jsem našel prázdný džbánek, 7 nebo 8 kokonů a jednoho roztoče. Žádné známky napadení hnízda.
Přidávám pár smutných fotografií.
Řez kokony.jpg
(144.01 KiB) Zatím ještě nestaženo
Odkryté dílo.jpg
(77.97 KiB) Zatím ještě nestaženo
očištěné kokony.jpg
(109.74 KiB) Zatím ještě nestaženo
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím vás všetkých. Tak včera mi začali vyletovat nové kráľovny od lúčnej po 32 dňoch od prvých robiťnic. Majte sa. 🐝
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Hugo.008 píše:
pát 27. kvě 2022 15:36:25
Dnes jsem se ujal té neoblíbené činnosti a to prohlídky a vyčištění opuštěného úlku :cry:
V úterý to bylo 26 dní od usazení matky rolního, kdy potřetí ten den a zároveň naposledy odletěla. Poslední 2 dny při opouštění vypadala velmi unaveně, obzvlášť při odletu. Uvnitř jsem našel prázdný džbánek, 7 nebo 8 kokonů a jednoho roztoče. Žádné známky napadení hnízda.
Přidávám pár smutných fotografií.

Řez kokony.jpgOdkryté dílo.jpgočištěné kokony.jpg
To je mi líto. Nechápu proč hnízdo opustila, co se jí mohlo stát? Přijaly by dělnice opuštěné kokony v jiném úlku?
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Rapo píše:
pát 27. kvě 2022 21:08:21
Zdravím vás všetkých. Tak včera mi začali vyletovat nové kráľovny od lúčnej po 32 dňoch od prvých robiťnic. Majte sa. 🐝
Gratuluji k úspěchu. Já každým dnem teprve čekám první dělnice od poslední usazené skalní z 5.5. :)
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
stř 25. kvě 2022 12:24:21
... rolní v duté větvi... něco ... jako dělnice
Nazdar Hugo,
u Tvé duté větve je/bylo opravdu živo, pokud se sršeň víckrát neobjevila, mohla by polní královna své hnízdo uhájit. Ta malá (něco jako dělnice) byl pačmelák lesní, který ale u čmeláků polních neparazituje, tedy pro zahnízděnou královnu nepředstavuje žádné nebezpečí.
S pozdravem
František
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Dík Františku za informaci. Koukal jsem na web a sedí to. Měl jsem za to, že pačmeláci bývají mohutnější. Tenhle měl cca 12 mm.Takže mě tato varianta vůbec nenapadla. Moc informací o tomto pačmelákovi jsem ale nenašel. Z popisu vyplývá, že snad ani původní matku nenapadne, jen do hnízda podstrčí svoje vajíčka, jako to dělají kukačky.
Je to tak nebo jsem to špatně pochopil?
Dík ještě jednou.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
sob 28. kvě 2022 14:15:57
...ani původní matku nenapadne...
Nazdar Hugo,
pačmelák lesní atakuje pouze pollenstorer (např. zemní, nebo luční) ale nikdy pocketmaker (např. polní nebo zahradní). Přitom ale rozmíšku se zakladatelkou hnízda nevyhledává pačmelák, je tomu pravidelně naopak. Pačmelák se střetnutím se zakladatelkou vyhýbá a takové spolužití může jistou dobu přetrvat. Že by se ale zakladatelka hnízda spolu s pačmelákem svorně obě dožily zenitu nebo dokonce sklonku vývoje hnízda mi nesedí. Dříve nebo později domácí královna vetřelkyni donutí k souboji ve kterém ale zpravidla podléhá.
František

Pro posouzení zdravého vývoje čmeláčího hnízda v levné budce bez klapky:
https://youtu.be/UFHvNrmK6ac
https://www.cmelak.info/videa-cmelaci.html

Ochranu před zavíječi zajišťuje 100%-ně účinkující ošetření Lepinoxem:
www.cmelak.info
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Děkuji Františku za doškolení o pačmelácích a odkaz na skvělé webstránky s videi. Koňadry mi taky často poskakují po česnech, ale zatím jsem přímé napadení čmeláka neviděl.
Odpovědět