Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím,
Karle především moc děkuji za odpověď. Krmení tady na vsi a okolí mají čmeláci určitě dostatek, tak snad zásoby rychle doplní. Za tři dny po vyjmutí chodby se u jedněch průlet zdvojnásobil. (145/hod.) I tak, protože teď stále prší, jsem jím do obou postižených úlků dala dočasně krmítka. Třetím skalním jsem trubku vyjmula včera preventivně. Zahradní jsou naprosto bezproblémoví a vzorní. Můj trávník na zahrádce je samý jetel, tak ji ani nesekám. A pro čmeláky mám vysázeny jejich oblíbené směsi a dokonce u plotu i bodláky. Ti moji se ale krmí jinde :D
Vzniklou situací jsem poučena a věřím, že i další začátečníci. Teď už včas poznám dle chování čmeláků ucpanou chodbu a důsledkům předejdu. Díky tomuto webu s ochotnými a zkušenými chovateli.
Mějte se krásně a ať se vašim čmelákům daří
Dag
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

barahir píše:
pon 27. čer 2022 22:52:10
Tak jsem provedl důkladnou kontrolu hnízda. V čmelíně nalezeno cca 15 - 20 mrtvých čmeláků včetně matky. Bylo tam spousta roztočů, nebo co to je, jsou vidět i na videu, jak lezou po kokonech, plus další dva větší brouci, viz fotky. Vyházel jsem teda komplet starou výstelku a vyčistil hnízdo (a pak i sebe :x), snad tam zbytek osazenstva bude mít alespoň klidné dožití. Škoda, že jsem nezasáhl o týden dřív, to byla matka ještě naživu.
https://www.youtube.com/watch?v=9EcWu9D8txU

Věděl by někdo, co způsobilo zkázu hnízda?
Díky
Taky si myslím,že hnízdo tady už končí-zahradní čmeláci jsou hned za lučníma s ukončením sezóny-jedno moje zahradní bude pomalu taky už končit,matky létají minimálně 2 týdny a druhé nemám tak na očích,ale i tam se nějaké matky už objevily,takže do konce července bud po obou...
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím,
Našla jsem ve vchodu nějakou kuklu ale nestačila jsem ji vyfotit.Vypadalo to jako kus čmeláka.
Neví někdo co by to mohlo být?
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Marie píše:
ned 10. črc 2022 20:47:37
Zdravím,
Našla jsem ve vchodu nějakou kuklu ale nestačila jsem ji vyfotit.Vypadalo to jako kus čmeláka.
Neví někdo co by to mohlo být?
Bez obrázku těžko hádat, ale čmeláci asi uklízí. Klidně to může být kousek čmeláka. Vytahují ven mrtvolky ( dělnice žijí jen 4-6 týdnů), a nebo, když nemohou uživit silné hnízdo, tak i nadbytečné larvy.
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Byla to taková tmavá kukla na jedné straně chlupatá a na druhé zaoblená. Dělala jsem kontrolu hnízda a čmeláci vylezli na vystýlku. Bylo jich strašně moc úlek byl celý černý.
IMG_20220710_122359-1.jpg
(183.81 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím. Úlek se zahradními mě překvapil. Zatímco z úlků se skalními létají matky bez rousek, matky zahradních se činí a nosí rousky jak o závod, dělnic je tam už jen pár. Nejspíš některé matky založily další hnízdo a chov. Vygooglila jsem, že někdy se jim podaří 2 generace v jednom roce a fungují až do září. Jen by mě zajímalo, jak to s nimi je dál. Stihnout nabrat taky pro sebe energii na zimu a přezimují, nebo zahynou vyčerpané jako původní matka?
Díky za odpovědi, vše kolem čmeláků mě zajímá.
Dag
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím Dagmar,
prosím, podívej se co je to za kuklu.Dala jsem tam obrázek.
Marie
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj Marie, aplikace v Google dle obrázku našla toto: https://www.biolib.cz/cz/image/id217314/ To se mi ale moc nezdá. Já tipuju kousek čmeláka, nebo pačmeláka, ale nevím...
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Marie píše:
stř 20. črc 2022 9:45:31
Zdravím Dagmar,
...co je to za kuklu...
Nazdar Marie,
podle obrázku tipuji, že Tvůj první úsudek byl správný: torzo čmeláčího zadečku.
František
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Děkuji všem,
když otevřu střechu tak se vyrojí veliké množství čmeláků, úplně černo.Tak si myslím, že to bude opravdu kousek čmeláka. Možná se slabších zbavují.
Pořád chladím střechu ledem. Je neskutečné horko .
Pěkný den, všem milovníkům čmeláka.
Marie
Odpovědět