Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Karel píše:
pon 31. led 2022 2:29:26
Ahoj v novém roce, doufám, že to tu neumřelo :) .

Též zdravím a klobouk dolů před Tvou precizností. Polystyrenové úlky nemám a ani neplánuji, ale pár poznámek z tvé přednášky jsem si pilně učinila. Též všechny zdravím a těším se na novou sezonu a už přemýšlím co a jak oproti loňsku vylepšit. Tak ať se nám všem letos daří. 8-)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Karle dik ale ja som myslel vaše foto aj za letu atď lebo ich mam málo a chcem si ich vytetovat. Čaute 🐝
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

kdy planujete vytahnout prvni cmeliny ven? Kdyz vidim pocasi venku a predpoved, tak premyslim o vikendu uz usadit na mista cmeliny pro navrativsi Rokytky.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

má v noci ještě pěkně mrznout. O víkendu v noci sněžit. Nemyslím si, že se za těchto podmínek nějaký čmelda objeví i když je přes den slunce.

Vyndáním čmelínu ven ale nezkazíš vůbec nic. Já ještě vyrábím nové úlky, budu muset pohnout :D
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Podle mě není kam spěchat.Předčasné usazování může skončit neúspěchem a odepsáním matek.Raději o něco později a jistěji. ;) Až budeme mít teplotní zónu 8 a 9 jako ve Francii či Německu,pak to už bude jiná :lol:
Ale bez temperování úlku nemá myslím cenu začínat dříve jak v dubnu. ;)
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím Vás taky všechny v roce 2022, přeji Vám pevné zdraví a klidné dny.
Pečlivě čistíme, stavíme a opravujeme čmelíny. Já si našel čas číst knížky o čmelácích, dříve jsem asi posílal odkazy.
Na Vánočních trzích jsem našel krásné keramické čmeláčky třeba na čmelín a taky na stránkách českého svazu ornitologického čmeláky jako odznáčky, moc pěkné.
Mějte se krásně a těšme se na Jaro, teplo a čmeláky.
Zdravím Mirek
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
pon 28. úno 2022 14:16:49
Podle mě není kam spěchat.Předčasné usazování může skončit neúspěchem a odepsáním matek.Raději o něco později a jistěji. ;) Až budeme mít teplotní zónu 8 a 9 jako ve Francii či Německu,pak to už bude jiná :lol:
Ale bez temperování úlku nemá myslím cenu začínat dříve jak v dubnu. ;)
NIky nemam v planu usazovat, jen dat ven cemliny pro navratilky Rokytovych - na usazovani je jeste cas, souhlas :)

Marek
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Pro rokytky se dá asi už nějaký úl nachystat, nicméně u nás a to jsme nějakých 350m nm to zatím na ně nevypadá, odhaduji začátek dubna, pokud se v noci nějak zásadně neoteplí. Kvete jen jíva, krokusy ale to nic moc -to je dobré pro zemáky, ty nemá cenu podle mne usazovat (krom úplných začátečníků nebo nějakého experimentálního úlu), úlky je lépe nechat jiným druhům, kterým zemní zaberou přirozená místa. Taky s tím nespěchám, byť to těšení je už nesnesitelný a jak člověk uvidí první zemní hledat tak je to těžký vydržet:) ale vyplatí se to...
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím všechny,

k svátku mi žena udělala radost, tak se chci o tu pastvu pro oči s Vámi podělit.

Pěkný večer a klidný víkend
Přílohy
IMG-20220313-WA0000.jpg
(153.11 KiB) Zatím ještě nestaženo
Odpovědět