Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

.
Naposledy upravil(a) Dag dne ned 20. bře 2022 8:24:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahojky,
tak dnes poprvé jsem zaznamenal první prolety-jedna rokytka a jedna zemní.Zrovna jsem chystal čmelíny na stanoviště,aby byly v pohotovosti.Rokytky se u mne nevyskytovaly,až vloni na konci hnízdění kolega před výlétáním matek jeden ze tří čmelínů mi přenechal,aby se matky rozlétaly u mne,tak snad se něco usadí.Hnízdo tehdy bylo skoro totálně zničené zavíječem,ale nějaké matky vylétaly.
Jinak mi bratranec z Turnovska říkal,že v úterý viděl už hledačku zemní a včera už mu létala jako usazená několikrát denně.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
stř 02. bře 2022 9:58:51
Niky1 píše:
pon 28. úno 2022 14:16:49
Podle mě není kam spěchat.Předčasné usazování může skončit neúspěchem a odepsáním matek.Raději o něco později a jistěji. ;) Až budeme mít teplotní zónu 8 a 9 jako ve Francii či Německu,pak to už bude jiná :lol:
Ale bez temperování úlku nemá myslím cenu začínat dříve jak v dubnu. ;)
NIky nemam v planu usazovat, jen dat ven cemliny pro navratilky Rokytovych - na usazovani je jeste cas, souhlas :)

Marek
Niky,myslíš,že předčasné usazení může skončit odepsáním matky?Ona ale když hledá,je podle mne jedno,jestli se usadí do čmelínu,nebo sama někde nadivoko.V usazení jí nic stejně nic nezabrání.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zdendo,podle mě to jedno není,protože v zemi jsou zcela jiné teplotní podmínky nežli v úlku pokud ho nemáš nějakým způsobem temperovaný. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahojda,

u nas jiz letaji na Vresovci zemni, pak vcely a take motyli. Rokytky zatim ne.

Kdyz vidim predpoved na pristi tyden, tak si myslim, ze uz to vypukne. Cmeliny pro Rokytky uz jsou na svem miste :)

Drzim palce vsem!
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím Vás všechny do sezóny 2022, přátelé.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
ned 20. bře 2022 7:35:33
Zdendo,podle mě to jedno není,protože v zemi jsou zcela jiné teplotní podmínky nežli v úlku pokud ho nemáš nějakým způsobem temperovaný. ;)
No to sice pravda je,ale prudké ochlazení přichází i pozdě v dubnu-vloni od 12 do 17 dubna stálá teplota kolem 2 stupňů,okolo 8-11 dubna noční mínus 5...a pamatuju i na konci dubna sníh a teploty kolem nuly...je ale pravda,že začínat brzy je více pravděpodobnosti nepříznivého vývoje počasí.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Ahoj všichni, taky si myslím že usazovat do nadzemních úlků venku bez přítopu je potencinální zdroj nezdaru ve snaze o založení hnízda. Takže hlavně s ohleden na matku, která je určitě "natěšená" jako nám to všem ukáže, bych s tím ještě trochu počkal. Zatím jsem připravil jeden úlek v domě s výlezem ven a jeden zemní, kde prvně testuji Lignocel od Jakuba. Doufám že to zafunguje a hnízdo nebude na konci sezóny zvlhlé jako vloni. Navíc jsem větrací šachtu prodloužil (1,5m) a uložil do země, aby se vzduch ochlazoval již cestou a vlhkost mohla kondenzovat mimo úlek.
Co se týče hledaček je zatém klid, ale tento týden je nadstandardně teplo, tak to očekávám každým dnem.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

wombatik píše:
ned 13. úno 2022 19:35:02

Chci se zeptat, jak řešíte problémy s ucpanou trubkou. Stává se mi to každý rok, že tam čmelaci natahají bordel a pak jim to komplikuje život. Napadl mě horní přístup, tzn že by husí krk šel do hnízda zhora, že by čmeldové vylézali zhora na podestýlku. Vylepšit by s to dalo třeba nějakou dřevěnou šikminou nebo kaskádou, po které by mohli lézt dolů na podestýlku. Snazší by bylo i případné čistění trubky vedené nad hnízdem v zateplené mezeře pod plochou střechou. Řešil jste to už někdo? Aby jste mě kdyžtak od chybné úvahy odradili...
WhatsApp Image 2022-03-23 at 14.01.16.jpeg
(337.44 KiB) Zatím ještě nestaženo
Mám něco podobného tvému nápadu s přívodem trubky shora. Není to možná ůplně zřetelné, ale je shora podélně seříznutá v délce asi 10 cm a lehce zanořená dio výstelky. Dělal jsem to hlavně kvůli tomu, že zvlhlá výstelka celkem významně slehne a nebylo by jak se k trubce dostat.
Myslím že je tento přístup nijak neodrazoval, protože se v těchto úlcích usazuje nejsnadněji. Navíc se mi tu nestalo, že by matka při usazování prolezla výstelkou a nevěděla jak zpátky (ven).
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Ahojky v sezoně 22. Čmelíny mám v dílně, už chystám první dva, protože čekám loňské luční a už včera byla na zahradě. Před týdnem jsem viděla drvodělku a dnes dlouhonosku a zahradní. Letos budu usazovat jen do čtyř úlků, abych měla na příští rok možnost dát na nové místo. Kvůli skalním navrátilkám, ty mi loni vyhnaly ze čtyř čmelínů rolničky.
Odpovědět