Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Jo,v BENU lékárně jsem si obednal fruktopur a pro jistotu přidal krmení vzhledem k té děsné předpovědi.Přes e-shop je čtvrt kila za 49 korun. :)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak po nepříjemně mrazivém víkendu-v neděli teda jsem obsazené čmelíny(Zemní a luční)dal do tepla,luční byl bohužel opuštěný,zemní se rozehřál a lítá.Na zimolezech bylo mrtvo,kvetly,ale kromě jednoho lučního se neobjevil ani jeden čmelák a to ani v pondělí,ani dnes.V sobotu napadlo cca 5 cm sněhu a neděle byla bílá s tplotou slabě nad nulou,takže ti,co měli zahnízděno skončili-jestli přežili je otázka...kolega na druhé straně vsidal čmelíny taky do tepla,bohužel s navrátilkou rokytovou se neshledal,jen zemní se mu taky udržel.
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj všem.
U mně zatím jedna zemní od 28.3. Dalších 7 úlků připraveno.
Tak se těším.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Letos mám dvě matky, které samy navštívily nadzemní úlky a jedna vylezla po 20 vteřinách a druhá jak kdyby po 3 centimetrech narazila na něco co jí otočilo, na česně udělala jedno kolečko a odletěla.
Jak moc můžou ovlivnit usazení matky případné zbytky pachu z předchozí sezóny? Resp. jako moc vydrhnout vstupní husí krk?
Beru to dvěma, zády k sobě staženýma zubníma kartáčkama na silný svářecí drát, který dám do vrtačky a párkrát tím krk protáhnu. To vše nasucho.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Hugo.008 píše:
pát 08. dub 2022 13:29:24
.... Resp. jako moc vydrhnout vstupní husí krk?
Beru to dvěma, zády k sobě staženýma zubníma kartáčkama na silný svářecí drát, který dám do vrtačky a párkrát tím krk protáhnu. To vše nasucho.
Já jsem od husího krku už dávno ustoupila,protože mi vadily ty prohlubně mezi žebry,které se zanášely vším možným včetně trusu a špatně se čistily.Já bych je nejspíš vyměnila za nové-není to asi velká položka,nebo vyčistila mokrou cestou i s odmočením ;) .Ale to je jen můj osobní názor,snad odpoví někdo,kdo pravidelně husí krk používá. :)
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Ahoj, měl bych dva dotazy.
1) Co si myslíte o použití výstelky ze 100% bavlněné obvazové vaty? Je to takové nejdostupnější řešení...
2) Dělám si ochranné klapky sám a používám z klapky do čmelína, což je délka asi 7 cm, husí krk 20/14,1 mm, dál už trubku s vnitřním průměrem 25 mm. Na cmelaciplus se píše otvor v klapce max 16 mm, takže moje řešení by asi mohlo být použitelné? Jde o to, že kupované klapky mají zúžený jen ten poslední centimetr vletového otvoru, já mám tenhle průměr až dovnitř a tímhle husím krkem asi proleze jenom jeden čmelák.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Dík Niky za odpověď. A prozradíš jak řešíš vstupní "koridor" od klapky do výstelky? Taky mě ten plast moc nevoní a tak se mi nechce dávat každý rok nový. Finančně je to pakatel ale z většiny měkkých plastů je uvolňují změkčovadla a to není nic zdravého.
K předchozímu dotazu ohledně průměru krku. Vstupní otvor v česně nedělat zbytečně větší, ale pokud je následná trubka malého průměru, tak hrozí ucpání výstelkou, kterou někdy tahají dělnice ven. Případně se mi už párkrát stalo, že se nové matky zdržují v trubce před před klapkou a dělnice nosící krmivo se nemohou dostat ven ani dovnitř a musí se doslova prodírat. Kolik při tom poztrácí pylových rousek si jen domýšlím.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Ještě by mě zajímalo, kam chodíte na hledající matky? Před ochlazením jsem narazil na dvě hledačky u lesa, kde v okolí kvetly jívy, jenže ty už jsou skoro odkvetlé a čmeláků je tam minimum. Pak jsem taky před ochlazením narazil na jednu náhodně na zahradě. Od té doby nic. Mám docela malou a rovinatou zahradu a na mezi u lesa je těch možností pro matky na hledání vhodných skulin přece jen víc. Jenže na zahradě zase mám rozkvetlou meruňku, kde je nonstop minimálně 5 čmeláků, tak přemýšlím, jestli si jen nesednout pod strom a čekat, jestli se nějaká nerozhodne hledat hnízdo. Ještě mě napadlo nastražit na zahradě obrácené květináče, aby matky měly nějaká vhodná místa k prohledávání.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

záleží, jak moc jsi aktivní. Já vždycky běhám se synkama po okolí a hledáme většinou na louce nebo na kraji lesa. Tam jsou většinou zemní, na louce jsou pak spíš skalní nebo hnedáci. Hájové nebereme, to nemá smysl. Žena je na zahradě a obvykle dělá něco kolem záhonů a většinou je to právě ona, kdo chytne hledající matku, kdyžk přiletí tak nějak sama. A když strefíš správný den, tak opravdu najdeš hledajícího čmeldu na každém rohu. Pak už je to o tom, zda chceš vybírat. Skalního nebo lesního dá samozřejmě mnohem víc práce potkat. A i tam se dají najít místa, kde jsou tak nějak častější, to časem vysleduješ. A zrovna na pastvu to vázané úplně není. Chodí se třeba napást na jívu, ale že by kolem hledali jsem zatím nepozoroval.

Takže za mě, pokud máš možnost usazovat denně, počkal bych si na ideální dny, jako je třeba dneska - tzn druhý nebo třetí den po sobě teplo, bezvětří a slunce. Pak určitě budeš mít hodně přílěžitostí. A když třeba jako já jen víkend na chalupě, tak holt nezbývá, než někdy hledat a mít trochu štěstí.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Letos je ten začátek roku hrozný,na konci března usazená zemní před týdnem lítla-po dvou dneh ji vystřídala samozvaná luční.Od čtvrtku další tři čmelíny obsazeny dvěmi lučními a jednou rolničkou,o víkendu se všechny ztratily,dnes jedna luční opět ve čmelíně.Jak na začátku března před sněhem už hodně čmeláků tady mělo založeno,kromě pár lučních všichni zmizeli.Vapadá to,jak po vyhynutí v založených hnízdech.Při dnešním oteplení se pár pravděpodobně probudilo po zimě,ale vzhledem k předpovědi o svátcích a pak v následujícím týdnu ani nic zatím neřeším.Osttaně kromě zemních a lučních ani nic nelítá.Před dvěma týdny jen jedna zahradní a 3 rolní.
Odpovědět