Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Myslíte si, že tohle už může být stará matka? Našel jsem jí navrch výstelky. Nevypadá moc opotřebovaně, ale možná dostala žihadlo. V čmelíně je slyšet trochu neklid a už vylétávají nové matky.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím, mám ve čmelíně mouchy. To bude asi špatně, nevím co se děje.Pustila jsem je střechou ven
Netuším kolik jich tam bude.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zřejmě se tam moucha dostala klapkou s čmelákem. U mě také číhají. Nakladla tam vajíčka a z nich se vylíhly mouchy, které jsi vypustila. Larvy mouchy -Brachicoma Devia - vysávají kokony čmeláků a tím hnízdo oslabují. Ale nezničí ho, neboj. Psala jsi, že máš silné. Už Ti létají matky?
D
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ano, matky už létají. Jak dlouho bude trvat než úl všichni opustí?
Marie
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

To je různé. Až vyletí všechny matky, některé dělnice tam ještě mohou zůstat a klást neoplozená vajíčka - budoucí trubce, ale postupně opouští hnízdo a hynou. V podstatě až přestane jakýkoli pohyb na klapce, tak je hnízdo opuštěné. Spíš koncem léta, ale může takto fungovat až do podzimu.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Běžné mouchy čmelákům nevadí, krmí se jejich výkaly, takže spíš uklízí, brachycoma je horší, taková malá masařka. Ale v tuhle dobu hnízda jen trochu oslabí, nic zásadního.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Možná to byla ta malá masařka.

Taková větší moucha. Myslím, že se mi letošní první rok docela vydařil, úl byl plný čmeláčků.
Tak už je snad nic nezničí. Jsem zvědavá až odletí a podívám se do úlu. Možná se mi podaří spočítat kolik se jich vylíhlo.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

U mne skončilo hnízdo lučních,matek hodně,ale nejde spočítat zámotky.Vedle byli rokytoví,ale to zpustošil pačmelák,pravděpodobně se živil vajíčkama rokytové,takže se nevylíhnul dostatečný počet dělnic,aby se zámotky zdárně vylíhly,snad 2-3 matky pačmeláka,ostatní zastdly a vyschly.
Další hnízdo,které skončilo byli zahradní před chatou,ještě tam asi dva čmeláci poletují.Druhé hnízdo zahradních ještě docela žije.Dvě hnízda skalních a jedno zemních jsou silné,ale nejde do nich moc nakounout,jsou pořádně zavoskovaní shora,takže při pokusu o kontrolu docela útočí.A jedno hnízdo rolních zkontrolováno,hezké,na mateční plod ale ještě čeká.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

V úterý jsem vyčistil už opuštěný prázdný čmelín po zahradních a dnes odpoledne se objevila matka a hodinu hledala na místě,kde čmelín stál.Po čtyřech dnech-tak nevím,jestli chtěla ještě navrátilka mladuška založit podzimní hnízdo jako to dělají luční? :o
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

[quote= nevím,jestli chtěla ještě navrátilka mladuška založit podzimní hnízdo jako to dělají luční? :o
[/quote]
Zahradní to také dělají. Moje jedna zahradní si paralelní hnízdo založila. Ještě létá s rouskami.
Odpovědět